PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνδεσεις adsl. Θέλω να φύγω απο το "νταβατζιλίκι" πάγιο.


Freeman
01-11-07, 10:08
Θέλω να φύγω απο τον οτε. Διαφιμήζουν άλλες εταιρίες πως παρέχουν έως 12Μbps και 24Μbps κτλ. Παρέχουν σταθερή τηλεφωνία ΧΩΡΙΣ παγια τέλη κτλ.

Η περιοχή μου καλύπτει την νέα τεχνολογία γραμμών Internet αλλα δέν ξέρω ποιά εταιρία να διαλέξω. Για πείτε την γνώμη σας όσοι γνωρίζετε please.

Οι επιλογες μου είναι Forthnet, tellas, vivodi, κτλ

soraver
01-11-07, 10:30
loipon
h forthnet sou dinei mexri 24 alla einai kwlopaida. exoun para pollous sundromhtes kai den exoun an8rwpous gia na tous e3uphrethsoun.
h vivo einai h xeirwterh ths piatsas. brhskeis pio eukola grammh alla esu zhtas dns servers gia th dsl sou kai to palikaraki st grammh epimenei na ftia3eis 3ana to "eikonidio sou"
h tellas einai pio akribh se sxesh me forthnet kai vivo alla einai oi pio epaggelmaties.

Na 3ereis pws otan lene gia 12 kai 24 lene pws sou dinoun mexri 12 'h mexri 24. einai analogo me to poso konta/makrua eisai apo to dslam. exoun ena tool sto adslgr gia na to upologizeis: http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php Dhladh an baleis 24 kai deis pws den pianeis panw apo 8 mhn tous pareis thlefwno kai arxiseis na tous brizeis, ftaiei h grammh sou.
Epishs to router pou exeis twra den kanei gia adsl2+ kata pasa pi8anothta kai 8a 8eleis kainourio - to opoio fusika sto parexei o isp.

md1032
01-11-07, 13:17
tellas + επαγγελματίες δεν ταιριάζουν :P

Τεσπά, όλοι πάνω-κάτω τα ίδια σκατά είναι...πρέπει να βρεθεί αυτό που βρωμάει λιγότερο :P

Εγώ που έχω forthnet 24/512 shared llu, εκτός από τα περιέργα disc δεν έχω κανένα άλλο παράπονο...για τα λεφτά που δίνω έτσι [21.5/μήνα] :P

Freeman
01-11-07, 13:29
Ti einai to 24/512 shared llu ?
Exeis fugei apo to pagio tou OTE ?

soraver
01-11-07, 14:23
mexri 24 download kai 512 upload (oles oi alles etairies dinoun 1mbit up ;p)

ennoei pws den plhrwnei pagio gia th dsl ston ote alla exei to thlefwno tou akoma ston ote.

Κοκκινονίκος
01-11-07, 17:00
ναι ρε..τι αλητεια ειναι αυτη??? γιατι οι άλλες να δινουν 1μβ και αυτοή 512..γ@μω :P

md1032
01-11-07, 20:06
συμφορά :p

Pantelwolf
01-11-07, 22:01
Ρε σεις ξέρετε αν αλλάξω ρούτερ γιατί αυτό που έχω τώρα είναι GTPK (και αδσλ1 ) αν θα αλλάξει το Downstream Attenuation μου;

soraver
01-11-07, 23:14
nomizw auto einai 8ema grammhs kai den exei sxesh me to modem sou... alla den to gnwrizw gia na sou pw sigoura

standard 8a uparxei analogo topic sto adslgr den rixneis mia matia?

Κοκκινονίκος
02-11-07, 00:50
αν είσαι στο δίκτυο του οτε, όχι δε θα κερδίσεις τπτ..όπως το πε και ο σοραβερινος..καθαρό θέμα γραμμής είναι...

τώρα αν είσαι σε ιδιόκτητο και έπρεπε να χεις 4+ μβιτ, τότε πρέπει να αλλάξεις μοδεμ...

Christy
07-11-07, 13:47
Netone αν υπάρχει στην περιοχή σου! Εγγύηση...

by the way και η hol στα 512 είναι αν και εγώ δεν το έχω δει ακόμα στο γραφείο παρά τις υποσχέσεις τους για αναβάθμιση από τον Ιούλιο! (στείλανε και μέιλ τα γαϊδούρια)

Κοκκινονίκος
07-11-07, 14:06
σουρ?

koure
07-11-07, 14:19
H hol sto idiokthto prosferei 1Mbit upload. H anava8mish 8a sou ginei kapoia stigmh Cristy. To mail einai enhmerwtiko apla.

Christy
09-11-07, 10:09
Nαι κάαααααααααααααααααποτε θα την κάνουν! Μόνο που τότε θα έχει λήξει το ετήσιο που έχουμε κάνει και θα την αλλάξουμε.

a$wto$
24-11-07, 14:27
Γιωργο,την γνωμη μου στην ειπα καποτε και παραμενει _ΑΥΤΗ_ (http://www.forthnet.gr/templates/corporateProductsDetails2.aspx?c=10009762) :)
Aν εισουν Αθηνα και υπηρχε καλυψη τοτε η πιο συμφερουσα θεωρω πως ειναι η Νet One (http://www.netone.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=36)

a$wto$
30-11-07, 16:30
Γιωργο,μολις διαβασα _ΑΥΤΟ_ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2129047#post2129047) σε θυμηθηκα και ηρθα να στο πω ;)

Freeman
30-11-07, 16:59
op. kali fasi! PErimeno loipon konta stis giortes oste na do ti prosfores tha kanoun oles oi etairies!! ;) Alla mallon gia forthnet me kovo.

Piggy
30-11-07, 23:18
Γιώργο κι εγώ μόλις διάβασα αυτό θυμήθηκα ότι σήμερα σε πήραν τηλ από την forthnet το μεσημεράκι.:D

Freeman
30-11-07, 23:56
lol. ti thelane?

Piggy
01-12-07, 00:08
εσένα

soraver
01-12-07, 02:11
ola sth fwteinh!

Freeman
01-12-07, 12:20
:lol: eimai pothitos stin forthnet....

Freeman
01-12-07, 12:21
εσένα

OU re ksanthia!!:cow:

a$wto$
01-12-07, 15:21
Ειδες Γιωργο? Ακομα δεν περασες στο δυκτιο της φορτθνετ κι ο κοσμος σου αλλαξε προς το καλυτερο.Φαντασου τι εχει να γινει οταν θα'σαι εκει... :D


Ασχετο,αν εχετε φιλαρακια στο εξωτερικο,μπορειτε να μιλατε μαζι τους απ'το σταθερο με χρεωση αστικου ( _ΕΔΩ_) (http://www.viva.gr/phone/faq/)

Piggy
03-12-07, 00:54
:lol: eimai pothitos stin forthnet....

κατάρα στο σιτζούνε

OU re ksanthia!!:cow:
όχι !!!!!!!! θα κάτσω να σου αναλύσω τι ήθελε, πάρε τηλ και ρώτα:P

Freeman
03-12-07, 01:16
Freeman: Καλησπέρα σας! Με πήρατε τηλέφωνο?
Forthnet: Άααα ναί σας πήραμε τηλέφωνο. Εσάς και κάτι χιλιάδες ακόμα άτομα. Πλάκα μας κάνετε κύριέ μου;
Φρίμαν: Μα με είπε η αδερφή μου οτι με ζητήσατε!
Φορθνετ: Και 5 εκατομμύρια απο το τζόκερ ζήτησα. Αλλα αντί να με πάρουν αυτά τηλέφωνο, με παίρνεις εσύ!
Φρίμαν: Με ειρωνεύεστε;
Φορθνετ: Εγώ ή εσύ. Ποιός είσαι ανθρωπέ μου;
Φρίμαν: Λέγομαι Φρίμαν. Η αδερφή μου μου είπε οτι με πήρατε τηλέφωνο.
Φόρθνετ: Ά ναι; Και τί σας θέλαμε;
Φρίμαν: Δέν ξέρω. Ρώτησα την αδερφή μου "τί θέλανε;" και μου είπε 'Εσένα'.
Φορθνετ: Δέν μου λές; Ξανθιά είναι η αδερφή σου;
Φρίμαν: Άσε. Χειρότερο :S
Φόρθνετ: Τέσπα. Επειδή σε συμπονώ θα σου πώ. Θές να κάνεις αναβάθμηση της γραμμής;
Φρίμαν: Τί αναβάθμηση; Απο ΓΡΑΜΜΗ να το κάνω ΚΥΚΛΟ; χαχαΧΑΧαχαχαχα! καλό? καλό? :D
Φορθνετ: :wait:
Φρίμαν: :(
Φορθνετ: Ευθυμήσαμε πάλι. Λοιπόν.Θα το κάνεις 24Mbps ή με ζαλίζεις άδικα;
Φρίμαν: Δηλαδή θα κατεβάζω πράγματα με ταχύτητα 24Mbps? :party:
Φορθνετ: Σιγά μήν κατεβάζει με 24! τα @@ μου θα κατεβάζεις με 24.
Φρίμαν: :S Τότε;
Φόρθνετ: Με 24 θα κατεβάζεις άμα στήσεις τσαντίρι στην ταράτσα του ΟΤΕ. Αλλα εκεί που μένεις με τέτοια απόσταση απο τον ΟΤΕ, θα κατεβάζεις όσο κατεβάζεις τώρα και πολύ θα σου είναι.
Φρίμαν: :S Τότε τί γλιτώνω;
Φορθνετ:. Απλά εκεί που πλήρωνες τα φράγκα σου που δουλευεις ολιμερίς να τα βγάλεις στον ΟΤΕ, τώρα θα τα πλερώνεις σε εμάς. Λοιπόν. Μέσα ή έξω;
Φρίμαν: :( Μέσα.
Φορθνετ: Ωραία. Συμπληρώνεις την αίτηση και την στέλνεις.
Φρίμαν: Οκ. Ευχαριστώ.
Φόρθνετ: ΑΑΑΑΑΑΑ και πού 'σαι; Άμα σε ξαναπάρουμε τηλέφωνο, μήν λείπεις ρε συ. Μπορεί να είμαστε εταιρία τηλεπικοινωνιών, αλλα μήν μας κάνεις να σε παίρνουμε στο κινητό, μήν μας χρεώνεις τζάμπα ναί το παλικάρι μου; Άντε γιατί μας γδέρνει ο ΟΤΕ. Γκέγκε;
Φριμαν: :( Οκ.
Φορθνετ: Άντε το αγόρι μου, καληνύχτα. Και πές την αδερφή σου, μήν σηκώνει τα τηλέφωνα, άσε, αφού δέν τό χει το άθλημα. Άστο να πάει στα κομμάτια. Άντε καληνύχτα. τουτ τουτ τουτ τουτ....

maRtina
03-12-07, 11:20
Φόρθνετ: ΑΑΑΑΑΑΑ και πού 'σαι; Άμα σε ξαναπάρουμε τηλέφωνο, μήν λείπεις ρε συ. Μπορεί να είμαστε εταιρία τηλεπικοινωνιών, αλλα μήν μας κάνεις να σε παίρνουμε στο κινητό, μήν μας χρεώνεις τζάμπα ναί το παλικάρι μου; Άντε γιατί μας γδέρνει ο ΟΤΕ. Γκέγκε;
Φριμαν: Οκ.
Φορθνετ: Άντε το αγόρι μου, καληνύχτα.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Nidis_
03-12-07, 11:48
pragmati poly lol :lool: :lool: :lool:

Piggy
03-12-07, 12:28
ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ ΕΙΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΤΡΕΛΟΟΟΟΟΟΟΟΣ Ο ΑΡΧΙΓΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣ Ο ΑΡΧΗΓΟΣ :lol:

a$wto$
03-12-07, 13:42
Φόρθνετ: ΑΑΑΑΑΑΑ και πού 'σαι; Άμα σε ξαναπάρουμε τηλέφωνο, μήν λείπεις ρε συ. Μπορεί να είμαστε εταιρία τηλεπικοινωνιών, αλλα μήν μας κάνεις να σε παίρνουμε στο κινητό, μήν μας χρεώνεις τζάμπα ναί το παλικάρι μου; Άντε γιατί μας γδέρνει ο ΟΤΕ. Γκέγκε;
Φριμαν: Οκ.
Φορθνετ: Άντε το αγόρι μου, καληνύχτα.


:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
:zempe:



"Τ'αγορι μου,τ'αγορι μου,τ'αγορι μου,γλυκο και τραγανο σαν καραμελα" (http://www.greekmidi.com/songs/morakis/rikoko.html)

:lol: ;p

Freeman
03-12-07, 14:41
Forthnet vs Freeman
- VERSION II -

Freeman: Καλησπέρα σας! Με πήρατε τηλέφωνο?
Forthnet: (λάγνα) Ναί μωρό μου, σε πήρα... τηλέφωνο... ;)
Φριμαν: Εχμ έεμ εεε εεγώ ξέρετε... η αδερφή -τον διακόπτει απότομα η τηλεφωνήτρια
Φορθνετ: Αδερφή; Μήν στεναχωριέσαι που είσαι αδερφή μωρό μου. Όλοι φυσιολογικοί είμαστε εν έτη 2008...
Φρίμαν: Όχι δέν με ακούσατε, η αδερφή μου μου είπε οτι με πήρατε
Φορθνετ: άμα σε έχω πάρει μωρό μου τότε θα σε θυμάμαι ;)
Φρίμαν: ...τηλέφωνο... με πήρατε τηλέφωνο αλλα έλειπα και το σήκωσε η αδερφή μου...
Φορθνετ: Μα φυσικά, βέβαια, εμείς εδώ όλους τους παίρνουμε... τηλέφωνο. Είτε μικρούς είτε μεγάλους... η αγκαλιά της εταιρίας μας χωράει τους πάντες μωρό μου!
Φριμαν: :wait: Εμμμμ ναι. Τί θα θέλατε;
Φόρθνετ: Πές μου μωρό μου... πόσο την έχεις;
Φρίμαν: (κοκκινίζει) Τί... τί εννοείται... τί σας νοιάζει εσάς!!
Φορθνετ: Πες μου αγόρι μου, μήν ντρέπεσαι, πόσο την έχεις την σύνδεση, την adsl.
Φριμαν: α..α αα ΑΑΑΑΑΑΑΑΑααααα ναι ναι 2Μβπς έχω.
Φορθνετ: γουουουουΑΑΑΑΑαααουουουυ. 2Μβπς την έχει το μανάρι μου! Και δέν μου λές παίδαρε; Θέλεις να στην κάνω 24Μβπς;
Φρίμαν: 24Μβπς; :xmmm: χμμμμ ενδιαφέρον!! Και δέν μου λέτε; Θα μπορώ να κατεβάζω γρήγορα; :D
Φορθνετ: Γρήγορα; Μόνο γρήγορα; Σάν αστραπή αγορίνα μου! Να δείς πώς θα κατεβάζουν οι γυναίκες τα ρούχα τους μπροστά σου μανάρι μου! Σάν αστραπή άμα βάλεις 24Μβπς
Φριμαν: :party: Και θα τα πιάνω όλα;
Φορθνετ: Όλα μανάρι μου θα τα πιάνεις, όλα θα τα πασπατεύεις!
Φρίμαν: Όχι εννοώ θα τα πιάνω όλα τα Μβπς καί τα 24 δηλαδή στο downloading?
Φορθνετ: Ότι θέλεις, ότι θέλεις θα πιάνεις!!
Φρίμαν! ΓΙΙΙΕΕΕΕΕ!! ΝΑΙ ΝΑΙ! ΣΤΕΙΛΤΕ ΑΙΤΗΣΗ!! :party:


Φρίμαν: Αγάπη μου αγάπη μου! Σου είπα τα νέα; Έκανα αναβάθμιση την γραμμή Φόρθνετ!
Φωτεινή; Ά ναι; Πώς και το αποφάσισες;
Φρίμαν: Η τηλεφωνήτρια μου είπε (το και το μπλα μπλα μπλα και μετά θα μπορώ μπλά μπλά μπλα)
Καλά δέν έκανα αγάπη μου; :D
Φωτεινή: :argh: :karate:
Φρίμαν: :dead:
Φωτεινή: Ορίστε μας! Που μου θές και 24Μβπς! Χά! με μιά κλοτσιά έγραψα και το επόμενο cemetery stories! :D

Aetonail
03-12-07, 14:45
:lool:

Xouanita
03-12-07, 14:52
"....Φορθνετ: γουουουουΑΑΑΑΑαααουουουυ. 2Μβπς την έχει το μανάρι μου! Και δέν μου λές παίδαρε; Θέλεις να στην κάνω 24Μβπς;
Φρίμαν: 24Μβπς; χμμμμ ενδιαφέρον!! Και δέν μου λέτε; Θα μπορώ να κατεβάζω γρήγορα;
Φορθνετ: Γρήγορα; Μόνο γρήγορα; Σάν αστραπή αγορίνα μου! Να δείς πώς θα κατεβάζουν οι γυναίκες τα ρούχα τους μπροστά σου μανάρι μου! Σάν αστραπή άμα βάλεις 24Μβπς...."


ΕΧΩ ΠΕΘΑΝΕΙ!!!! :haha:

Piggy
03-12-07, 22:49
:haha: :haha: :haha:
:ole: :ole: :ole:

Cj
04-12-07, 17:00
Θελω και εγω αυτο που πινει επιτελους!

Freeman
04-12-07, 18:31
Cj exeis kai GAMO ta avatar btw ;) :D

Pantelwolf
04-12-07, 23:43
Ναι ολα τα λεφτά το προιστορικο σκιουρι

Xouanita
05-12-07, 10:47
Απ όλη την "εποχή των παγετώνων", είχα πάθει κόλλημα με αυτό.
α) Γιατί μου μοιάζει! :) Ο κόσμος να χαλάει γύρω του, αυτός εκει, κολλημένος με το βελανίδι του :) και
β) Αθελα του παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην εξέλιξη των πραγματων. Πολύ μου άρεσε.

soraver
05-12-07, 11:19
8ewreis pws oloi gelane mazi sou alla esu tous kanonizeis tis zwes
malista, endiaferon

Xouanita
05-12-07, 11:48
Το πρωτο στάνταρ, το δευτερο ... μπα... :(

Κοκκινονίκος
17-12-07, 22:44
το σκέφτεσαι ακόμη?
http://forum.kakapaidia.gr/showthread.php?p=30199