PDA

Επιστροφή στο Forum : ΝΕΕΣ μειωμένες τιμές ο ΟΤΕ για την υπηρεσία του γρήγορου internet (ADSL)


Κοκκινονίκος
17-12-07, 22:42
http://wiggler.gr/wp-content/thumb-ote.jpg
ΝΕΕΣ μειωμένες τιμές για την υπηρεσία του γρήγορου internet (ADSL) ειδικά στις υψηλές ταχύτητες αποφάσισε ο ΟΤΕ εξέλιξη που εκτιμάται ότι θα έχει ως συνέπεια μειώσεις τιμών και από τις άλλες εταιρείες, ενώ θα συμβάλλει περαιτέρω στην αύξηση της διείσδυσης της ευρυζωνικότητας.

Παράλληλα αποφασίστηκε να οριστεί ως χαμηλότερη ταχύτητα αυτή των 1024 kbps με κατάργηση της 768 και αυτόματη αναβάθμιση για όσους την έχουν.

Οι νέες τιμές του conn - x εγκρίθηκαν μάλιστα χθες από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων ΕΕΤΤ υπό την προϋπόθεση ότι θα μειωθούν έστω και κατ' ελάχιστο και οι τιμές χονδρικής (οι τιμές που ο ΟΤΕ πουλά την υπηρεσία στους υπολοίπους παρόχους). Οι σχετικές επίσημες ανακοινώσεις θα γίνουν πιθανότατα τη Δευτέρα.

Ειδικότερα, σύμφωνα με πληροφορίες:
- Tο conn - x στα 1024 kbps θα πουλιέται 16,5 ευρώ (από 21,5 ευρώ)
- για τα 2048 kbps θα είναι 19,5 ευρώ (από 29,5 ευρώ μείωση 33,9%)
- Στα 4096 kbps η νέα τιμή είναι 22,5 ευρώ (από 38,5 ευρώ μείωση 41,5%)
- Στα 8192 Μbps 26,9 ευρώ (από 48,5 ευρώ μείωση 44,5%)
Θα παρέχεται ακόμη νέα ταχύτητα στα 24 Μbps με 29,9 ευρώ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τέλος του έτους εκτιμάται ότι οι γραμμές ADSL θα έχουν φθάσει το 1,1 εκατ. (από περίπου 500.000 στα τέλη του 2006) και από αυτές οι 800.000 είναι συνδέσεις που εξυπηρετούνται από τον Οργανισμό (στοιχεία ΟΤΕ από 9μηνο).

http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/12/15/1452408.htm (http://www.anonym.to/?http://www.naftemporiki.gr/news/static/07/12/15/1452408.htm)

Κοκκινονίκος
17-12-07, 22:43
δλδ θα έχω σε λίγο καιρό 1mb?? :D
και με λιγότερα λεφτά?? :D

ote for the win :P

Egw
18-12-07, 19:07
Μόνο στην τριτοκοσμική USA πληρώνουμε πανάκριβα για χειρότερες συνδέσεις... το d/l μου είναι καλούτσικο, αλλά εδώ και καιρό δεν μπορώ να πιάσω καλύτερο upload από 40 kBps, ενώ παλιά έφτανε ως 80. Και σκάω καμια $45αριά το μήνα (με cable). DSL των 768 την έχουν στη "σπέσιαλ" τιμή των $19.99 αλλά μόνο αν κάνεις συμφωνία για τουλάχιστον ένα χρόνο! Και δεν καλύπτει την περιοχή μου, οπότε το cable είναι μονοπώλιο. Και διαβάζω για κάτι ταχύτητες που έχουν (πάμφθηνα) σε Γερμανίες, Κορέες και τέτοια, και μου τρέχουν τα σάλια. Κατά τ' άλλα οι ιθαγενείς εδώ πιστεύουν ότι είναι η πιο προηγμένη χώρα του κόσμου και όλοι τους ζηλεύουν και έχουν φτηνές τιμές διότι δουλεύει η "ελεύθερη" οικονομία και ο ανταγωνισμός :lol:

soraver
18-12-07, 22:00
nai alla esu tis eixes tis taxuthtes otan emeis paleuame me tis 384 kai tis 56k
alla korea iaponia ktl exoun polu gelio fiber at home to lene... 100mbit full duplex spitia tous.... :S

Κοκκινονίκος
19-12-07, 01:25
εκεί το fiber είναι ότι είναι το τσιγάρο εδώ :P

soraver
19-12-07, 09:23
ahdiastikh sunh8eia pou prokalei karkino?

Pantelwolf
19-12-07, 10:15
σιγουρα, αν πληρώνεις για 2 μβιτ ενα χιλιάρικο κάθε μήνα από καρκίνο πας...

soraver
19-12-07, 11:15
an milas se draxmes egw ok eimai ;p

ΠΛΑΤΩΝ
19-12-07, 12:50
Ωραία! Δηλαδή εγώ που έχω 768 θα γίνω 1Μ; Πολύ ωραία!
Ενδιαφέροντα αυτά που έγραψε ο Εγώ. Δεν ήξερα ότι στις ΗΠΑ έχουν μείνει τόσο πίσω. Μου φαίνεται απίστευτο!

Freeman
19-12-07, 13:03
Και είναι απίστευτο.! Ή μάλλον, είναι αδύνατον! Η χώρα του διαστήματος και των δορυφόρων... ???

Κοκκινονίκος
19-12-07, 15:40
μπορεί να πας και από κάτι χειρότερο :P
αλλα είμαστε έμπειροι εμείς :P οπότε δεν μας πιάνει ;)

Egw
19-12-07, 21:47
Οι ΗΠΑ είναι πίσω γιατί όλα είναι τελείως ιδιωτικά και πάνε με το κέρδος. Γιατί να κάνουν επενδύσεις για γρηγορότερες συνδέσεις όταν μπορούν να σε χρεώνουν όσο θέλουν με χαμηλότερες ταχύτητες? Τώρα μάλιστα κάποιες εταιρείες σου κόβουν τη σύνδεση αν κατεβάζεις πολλά GB το μήνα, ας λέει το συμβόλαιο "unlimited". Η δικιά μου δεν έχει αρχίσει να το κάνει ακόμη, αλλά που θα πάει? Θα το κάνει κι αυτό.

Οι ΗΠΑ είναι πολύ πίσω στην καθημερινή τεχνολογία, και όσο πάνε καθυστερούν και περισσότερο γιατί η χώρα είναι χρεωκοπημένη. Το δημόσιο χρέος ήταν 5 τρις δολλάρια όταν ανέλαβε ο πρόεδρος Θάμνος (και ο προϋπολογισμός πλεονασματικός), και το έχει διπλασιάσει από τότε, ενώ και ο προϋπολογισμός τώρα έχει τεράστια ελλείμματα. Οπότε έχει κόψει πάααρα πολύ τις δημόσιες δαπάνες (εκτός από τις πολεμικές που έχουν ανέβει στα ύψη και συνεχώς ζητάει κι άλλα από το Κογκρέσσο και τα παίρνει, διότι φοβούνται ότι θα τους κατηγορήσει πως δεν υποστηρίζουν "τον στρατό μας"). Έτσι οι κρατικές δαπάνες για έρευνα έχουν μειωθεί πάρα πολύ. Αλλά και οι επιχειρήσεις δεν δαπανάν για έρευνα, διότι μειώνονται τα κέρδη τους χωρίς άμεσο όφελος. Είναι πολύ φτηνότερο να φτιάχνουν (συνήθως στην Κίνα) χαμηλής ποιότητας και τεχνολογίας προϊόντα που να τα πουλάν πανάκριβα κάνοντας πλύση εγκεφάλου στους καταναλωτές με διαφημίσεις. Ακόμη και αυτά που παριστάνουν ότι είναι υψηλής τεχνολογίας δεν είναι. Δεν είδατε χουνέρι που έπαθε με το Xbox η Microsoft? Πάνω από ένα δισ. ζημιά. Και γι' αυτό παρά την πτώση του $ το εμπορικό ισοζύγιό τους είναι σε απελπιστική κατάσταση - κανείς δεν αγοράζει αμερικάνικα προϊόντα γιατί είναι κακής ποιότητας.

maRtina
20-12-07, 11:29
what about Leavis? and Lee jeans?....asteieuomai ok?

Κοκκινονίκος
20-12-07, 13:25
τόσο χάλια ε? ποιος να το περίμενε...

soraver
20-12-07, 15:07
einai polla ta lefta...

Κοκκινονίκος
20-12-07, 15:59
[gt-old]12/20071218230590[/gt-old]

a$wto$
05-01-08, 16:18
Οι ΗΠΑ είναι πίσω γιατί όλα είναι τελείως ιδιωτικά και πάνε με το κέρδος. Γιατί να κάνουν επενδύσεις για γρηγορότερες συνδέσεις όταν μπορούν να σε χρεώνουν όσο θέλουν με χαμηλότερες ταχύτητες? Τώρα μάλιστα κάποιες εταιρείες σου κόβουν τη σύνδεση αν κατεβάζεις πολλά GB το μήνα, ας λέει το συμβόλαιο "unlimited". Η δικιά μου δεν έχει αρχίσει να το κάνει ακόμη, αλλά που θα πάει? Θα το κάνει κι αυτό.

Οι ΗΠΑ είναι πολύ πίσω στην καθημερινή τεχνολογία, και όσο πάνε καθυστερούν και περισσότερο γιατί η χώρα είναι χρεωκοπημένη. Το δημόσιο χρέος ήταν 5 τρις δολλάρια όταν ανέλαβε ο πρόεδρος Θάμνος (και ο προϋπολογισμός πλεονασματικός), και το έχει διπλασιάσει από τότε, ενώ και ο προϋπολογισμός τώρα έχει τεράστια ελλείμματα. Οπότε έχει κόψει πάααρα πολύ τις δημόσιες δαπάνες (εκτός από τις πολεμικές που έχουν ανέβει στα ύψη και συνεχώς ζητάει κι άλλα από το Κογκρέσσο και τα παίρνει, διότι φοβούνται ότι θα τους κατηγορήσει πως δεν υποστηρίζουν "τον στρατό μας"). Έτσι οι κρατικές δαπάνες για έρευνα έχουν μειωθεί πάρα πολύ. Αλλά και οι επιχειρήσεις δεν δαπανάν για έρευνα, διότι μειώνονται τα κέρδη τους χωρίς άμεσο όφελος. Είναι πολύ φτηνότερο να φτιάχνουν (συνήθως στην Κίνα) χαμηλής ποιότητας και τεχνολογίας προϊόντα που να τα πουλάν πανάκριβα κάνοντας πλύση εγκεφάλου στους καταναλωτές με διαφημίσεις. Ακόμη και αυτά που παριστάνουν ότι είναι υψηλής τεχνολογίας δεν είναι. Δεν είδατε χουνέρι που έπαθε με το Xbox η Microsoft? Πάνω από ένα δισ. ζημιά. Και γι' αυτό παρά την πτώση του $ το εμπορικό ισοζύγιό τους είναι σε απελπιστική κατάσταση - κανείς δεν αγοράζει αμερικάνικα προϊόντα γιατί είναι κακής ποιότητας.Θελεις να πεις οτι ενα νεο "κραχ" ειναι καθ'οδον? :(

ΠΛΑΤΩΝ
09-01-08, 14:06
Αυτό που λέει ο Egw είναι πολύ σοβαρό. Αν σκεφτεί κανείς πόσα χρήματα ξοδεύονται για την άμυνα (αν και στις Η.Π.Α. μάλλον για την επίθεση ξοδεύονται) και πόσα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν προς όφελος της κοινωνίας και της επιστήμης...
Αλλά μήπως και στη χώρα μας τα ίδια δεν συμβαίνουν. Αν δεν ξοδεύαμε τόσα χρήματα για αμυντικές δαπάνες και αυτά πηγαίνανε στην έρευνα, τεχνολογία, υγεία, παιδεία, δεν θα ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα;

maRtina
09-01-08, 15:26
kai poy ta xodeyoyme mipos ta axiopoioume ? o aderfos mou ergazetai sthn pirasfaleia aerodromion kai katakairous pernane diafora sxoleia gia na paroun ba8mous kai me exei pei oti phgane se ena meros , de 8imamai pou , kai tous kanane epideixi kati polemika aeroplana pou exei sth dia8esi tis i ellhniki polemini aeroporia , poli dinata kai panakriba , kai apla ta bgazoun bolta mexri kato apo ta ypostega ...den xeroun ti na ta kanoun , ta exoun agorasmena apo to 2003, kai ta bgazoun mono sth bash

a$wto$
09-01-08, 15:28
Αυτό που λέει ο Egw είναι πολύ σοβαρό. Αν σκεφτεί κανείς πόσα χρήματα ξοδεύονται για την άμυνα (αν και στις Η.Π.Α. μάλλον για την επίθεση ξοδεύονται) και πόσα πράγματα θα μπορούσαν να γίνουν προς όφελος της κοινωνίας και της επιστήμης...
Αλλά μήπως και στη χώρα μας τα ίδια δεν συμβαίνουν. Αν δεν ξοδεύαμε τόσα χρήματα για αμυντικές δαπάνες και αυτά πηγαίνανε στην έρευνα, τεχνολογία, υγεία, παιδεία, δεν θα ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα;
Για το κοινο καλο σαφως "ναι" αλλα για τα συμφεροντα ορισμενων θα ηταν καταστροφη μια και περισσοτεροι σκεπτομενοι ανθρωποι σημαινει μεγαλυτερη πιεση και σοβαροτερος ελεγχος αρα και περιορισμος στην ασυδοσια και τις "μαυρες" δαπανες.
Ομως στις ΗΠΑ απ'οσο γνωριζω προσερχονται στις καλπες για να ψηφισουν περιπου 1 στους 4 οποτε δυσκολα τα πραγματα

kai poy ta xodeyoyme mipos ta axiopoioume ? o aderfos mou ergazetai sthn pirasfaleia aerodromion kai katakairous pernane diafora sxoleia gia na paroun ba8mous kai me exei pei oti phgane se ena meros , de 8imamai pou , kai tous kanane epideixi kati polemika aeroplana pou exei sth dia8esi tis i ellhniki polemini aeroporia , poli dinata kai panakriba , kai apla ta bgazoun bolta mexri kato apo ta ypostega ...den xeroun ti na ta kanoun , ta exoun agorasmena apo to 2003, kai ta bgazoun mono sth bash
Κι εγω στον στρατο οταν υπηρετησα διαπιστωσα οτι ειναι μια μπιζνα πλέον ολα για να δικαιολογουν καποια αρκετα μεγαλα κονδυλια.Ουτε καν την βασικη εκπαιδευση δεν μας εκαναν σωστα και ολοκληρωμενα παρ'ολο που ειμασταν "ειδικη μοναδα".Επισης με λύπη μου διαπιστωσα απ'ολα αυτα που ειδα και μεσα στα νοσοκομεια και μεσα στις μοναδες οτι ο ελληνικος στρατος στην ουσια δεν ειναι μαχιμος κι ελπιζω στα ιδια χαλια να ειναι και οι στρατοι των γειτονων.

Κοκκινονίκος
20-02-08, 19:39
περιμένοντας την αυτοματοποιημένη διαδικασία της αναβαθμισης της γραμμής μου και βλέποντας να μην γίνεται τίποτα (κοινώς να παίρνω τα @@ μου :P) είπα προχθες να πάρω τηλέφωνο, για να προχωρήσω τη διαδικασία...

λέω θέλω 1mbit :P καλά μου λέει... σε μια βδομάδα...οκ...

χθες μετά απο 10λεπτά χωρίς νετ, το βράδυ, λέω: λες να έγινε η μαγκιά???? και όμως ναι... μέσα σε μία μέρα έγινε η αναβάθμιση της γραμμής μου :D

από τα καλά του να μένεις σε κεφαλοχώρι :P

άντε και στο double play.... όοοοοοοοοοοοταν έρθει :P

soraver
20-02-08, 22:14
den leei to double play
leei omws na pareis full internet apo tous enalaktikous

san ta 18mbit ta dika mou ;p

Freeman
21-02-08, 09:49
poioi einai oi enalaktikoi?

ego ekana aitisi forthnet gia 24. Bebaia 12 ama piano tha eimai euxaristimenos. pou 2 pou exo tora pou 12 :D:D
Me ta router ligo briskomai se sugxisi alla exa anoiksei allo topic gia auto to thema.

soraver
21-02-08, 09:51
enalaktiko einai oti den exei ote mesa ;p

Freeman
21-02-08, 10:33
ntaks. se enallaktikous piga :D
Auti sto click to show sou me exei trelanei parepiptontos !!!!! trelo face leme gia auto pou kanei!!!!!!!!!!

soraver
21-02-08, 11:21
gi auto lew pws epa8a thn plaka mou...
kai thn petuxa se akurh fash... kati teliws akuro epsaxna sto google

Freeman
21-02-08, 12:32
Min tin allakseis tin upografi mexris otou pao spiti kai kano save ass!! :D:D:D
Na x... ego petaloudtses sto stithos na xaro!!

a$wto$
21-02-08, 16:30
poioi einai oi enalaktikoi?

ego ekana aitisi forthnet gia 24. Bebaia 12 ama piano tha eimai euxaristimenos. pou 2 pou exo tora pou 12 :D:D
Me ta router ligo briskomai se sugxisi alla exa anoiksei allo topic gia auto to thema.Γιωργο εκανες για SoHo ή για σκετο 2play με τα 40ευρα/μηνα?

Min tin allakseis tin upografi mexris otou pao spiti kai kano save ass!! :D:D:D
Na x... ego petaloudtses sto stithos na xaro!!
ετσι το λεμε τωρα.... ?

:ekspermatwsh: :ekspermatwsh: :ekspermatwsh:

soraver
21-02-08, 17:35
axaxaxxaxa

Freeman
22-02-08, 01:04
soho :D 25 eura :) auto exeis ki esu e? ikanopioimenos? poso pianeis taxutita telika?

a$wto$
22-02-08, 01:09
auto exw alla sto site tous blepw den tou poulane allo... (?)

an e3airesei to gegonos oti ekanan 5 mhnes na me sundesoun... eimai ok.
Den psaxnw omws epidoseis treles kai tetoia.Gurw sta 12-13bgazw megista...

Freeman
22-02-08, 01:47
5 mines isoun xoris net? :S:S:S:S:S

To to allaksane onoma apla. akoma to poulane. ;)

a$wto$
22-02-08, 01:49
ουτε 5 ωρες δεν εμεινα χωρις ιντερνετ :) απλα για να με περασουν στο ιδιοκτητο δικτυο και να αποδεσμευθω απ'τον ΟΤΕ μεσολαβησαν 5 μηνες απο την αιτηση μου..

soraver
22-02-08, 04:27
kala eisai..
ki emena phre apo ton oktwbrh mexri ton ianouario

Freeman
22-02-08, 08:53
e entaksei tote. ki anisixisa :)

a$wto$
23-02-08, 03:53
e entaksei tote. ki anisixisa :)
Kαλα εκανες γιατι αν κανεις :mlk: θα μεινεις χωρις ιντερνετ για 5 μηνες...

ΕΣΥ αιτηση αποσυνδεσης ΔΕΝ πρεπει να κανεις στον ΟΤΕ.Απλα πας στην εταιρια που θελεις να μεταφερθεις και υπογραφεις αιτηση+εξουσιοδοτηση και αναλαμβανει ΑΥΤΗ να κανει αιτηση διακοπης για λογαριασμο σου...

Freeman
23-02-08, 11:36
exo olokliroseis aitiseis kai tetoia. mou steilane forthnet sms oti telos tou min tha exo sundethei. alla kai se 2 mines na sundetho. ok den me xalaei. arkei pou teleiosa tis diadikasies.