PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιχείρηση φωτοβολταϊκό


Κοκκινονίκος
07-02-08, 21:54
Στηριζόμενος εδώ:

http://forum.kakapaidia.gr/showthread.php?t=1302

αλλά και στον τελευταίο λογαριαμό του ρεύματος!!!! ο τρελός τα χει......400!!!

Ψήνομαι να φτιάξω ένα φωτοβολταϊκό ώστε να τροφοδοτεί καλοριφέρ και αιρκοντίσιον στις 2 εποχές

όποιος ενδιαφέρεται/ξέρει προτίνει ότι θέλει :P

live free :zempe::zempe:

Savroy
08-02-08, 23:39
Τα φωτοβολταικά είναι καλή δουλειά άν έχεις την όρεξη να τρέξεις να το φτιάξεις.Βέβαια πιστεύω οτι δεν είναι εύκολο να το κάνει κανείς.Εκτός της εργασίας θα πρέπει να έχει πολύ γραφειοκρατεία και σκοπίμως.

Βέβαια υπάρχουν πάρα πολλά προγράματα και εφαρμογές που μπορεί να κάνει κανείς ειδικά από μετά ΕΕ εποχή.Ένα απο τα καλύτερα που έχω ακούσει που υπάρχει στην Αγγλία, τους χαρίζουν τον φόρο του σπιτιού για κάποια χρόνια αν φυτέψουν στην ταράτσα κάποια συγκερκιμένα φυτά τα οποία δεν χρειάζονται σχεδόν καθόλου φρόντισμα και δεν βλάπτουν και την πολυκατοικία.Έτσι μειώνονται οι ρύποι απο τα αυτοκίνητα.

Xouanita
09-02-08, 00:03
Να ψάξω για κανενα επιδοτούμενο προγραμματάκι φίννννο? ;) Ψηνεσαι?

Freeman
09-02-08, 12:12
Ki ego psinomai. An einai na glitosoume ligo reuma me sumfairon gia emas kai to periblallon tropo, kololeei, einai oti prepei

maRtina
09-02-08, 12:22
επιδοτουμενο σε ιδιωτη?, εχουμε ενα πελατη που ασχολειται με αυτα , ξερω οτι μπηκε σε προγραμμα απο την κοινοτητα , αλλα αυτος θα ασχολειθει με την πωληση φωτοβολταικων , παιζει δηλαδη να επιδοτουν και ιδιωτες?

soraver
09-02-08, 12:24
teleutaio to peribalon kai prwth h tseph

maRtina
09-02-08, 12:27
το κοστος παντως σε καποιον που θα βαλει αυτονομο φωτοβολταικο συστημα με μπαταριες και Inverter ειναι περιπου στα 3000 χιλιαρικα , και αυτο παλι με αυτονομια μολις 3-4 ημερων απο τις μπαταριες ...ετσι δηλαδη και εχει μαυριλα για καμια βδομαδα.... την γ@Μ#$σες, αν καποιος ενδιαφερεται για αυτονομια μεγαλυτερης διαρκειας εκει πρεπει να αγορασει περισσοτερες πλακες (πλακες φωτοβολταικα) και ανεβαινει και το κοστολογιο , για αυτονομια μιας εβδομαδας κανα 5χιλιαρικα

soraver
09-02-08, 12:45
kai edw erxetai to "ma den feugeis apo th deh, apla bgazeis oso reuma mporeis kai an bgaleis parapanw sto agwrazei h deh, an pareis ligotero agwrazeis esu apo th deh"

opote an exeis mia bdomada mountilas pairneis apo th deh

maRtina
09-02-08, 12:51
nai milame gi aperiptoseis omos pou den paizei na pareis reyma...px ena ay8ereto exoxiko ...ade xipna

milhsa apo thn arxi gia aytonomo fotovoltaiko

soraver
09-02-08, 12:54
nai alla ta paidia milane na baloun sta spitia tous
pwpw den epikoinwneis shmera

maRtina
09-02-08, 13:33
ναι Σταυρο αγορι μου καλο καλο μου αγορι , λεγαμε ομως πιο πριν πως αν εχεις αγοραπωλησιες με τη ΔΕΗ ειναι μια η αλλη
Γι αυτο και ανεφερα μετα την περιπτωση να μην παιζει ΔΕΗ καθολου στο χωρο .

τα κουλουρια βαρεναν το στομαχι σου , φαε καλυτερα κατι πιο ελαφρυ , κανα σουβλακι καλυτερα

Savroy
09-02-08, 17:35
αν μιλάμε πάντως για εξοχικό...ελάτε τώρα πότε έχει μουντάδα στην ελλάδα?Το συστημα πραγματικά θα μαμάει και θα αξίζει αν ισχύουν τα νούμερα που λέτε.

Nidis_
09-02-08, 19:42
Den ksero kata poso mporei na doulepsei ena spiti an den exei revma.Nomizo den pairneis adeia i kati tetoio giati mesa ston logariasmo is deh plironeis dimotika teli kai ert pou autoi den ta xanoun auta.Nomizo pos ena spiti ypoxreotika prepei na einai dilomeno stin deh.

Xouanita
09-02-08, 20:25
Αν όταν λες άδεια εννοεις οικοδομική άδεια απ την πολεοδομια, αυτή την παίρνεις πρώτα, και μετά πας στη ΔΕΗ για ρευμα, οπότε δεν τίθεται θέμα να μη σου δίνει κανεις άδεια για το σπίτι.

Για σπίτια που ήδη είχαν ρευματοδότηση απο τη ΔΕΗ, φαντάζομαι θα λαμβάνουν λογαριασμό που θα περιλαμβάνει μονο αυτά, ανάλογα με τα τετραγωνκά του σπιτιού.
Για σπίτια που δεν έχουν συνδεθει ακόμα, δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να επιβάλλει η ΔΕΗ τη σύνδεση με το δίκτυό της. Εχω έναν πελάτη που τους έχει γραμμένους εδώ και χρόνια και έχει γενήτρια.

(Αυτό το τελευταίο θα το ψάξω περισσότερο, γιατί έχω περιέργεια τωρα, και θα σας πω.)

Savroy
09-02-08, 21:17
Νομίζω πως θα συμφωνήσω με xouanita.Εκτός από τα αυθαίρετα...;) ...έχω ακούσει για οικισμούς πού δεν τους έχει έρθει το ρεύμα ακόμα και ζούν κανονικά.Βέβαια είναι κυρίως εξοχικές κατοικίες.Λογικά θα υπάρχει κιάλλος τρόπος να πληρώσεις δημοτικά τέλη.Η ΔΕΗ πρέπει να είναι τρόπος διευκόλυνσης.

Xouanita
09-02-08, 21:27
Καλά, η ΔΕΗ δίνει ρευμα και στα αυθαιρετα. Σιγά μη χάσει πελατάκια. :D

Η γενήτρια ηταν μια λύση, αλλά εκτός απο τη φασαρία που κάνει, καίει και ένα σκασμό πετρέλειο. Η λύση που προτεινει το χωριανάκι μου παραπάνω, είναι ιδανική, αλλά μένει να ψάξω τα γραφειοκρατικά που απαιτούνται.
Νικολή, αν ψάξω τα "χαρτικά" θα ψάξεις τα πρακτικα?

soraver
10-02-08, 02:05
ante ante kante kamia douleia giati 8a th sfa3w thn palio:maRtina: shmera

soraver
10-02-08, 12:34
|04:11:53| <d0t~NiCkReD> kala o tan ksipniseis apanta stin xouanita oti idi eimai se kala vimata
|04:11:55| <d0t~NiCkReD> gia edw
|04:11:55| <d0t~NiCkReD> http://forum.kakapaidia.gr/showthread.php?t=1729&page=2
|04:12:15| <d0t~NiCkReD> egw eimai se timwria k de grafw :P
|04:13:07| <d0t~NiCkReD> kai oti ipologisa gia ena kalorifer 9000 btu poy kaiei 1kw tin wra theloume kana 2xiliaro...otan exeis ilio gia 5-6 wres
|04:13:20| <d0t~NiCkReD> analitika tis alles meres :P

msl
10-02-08, 12:38
|04:12:15| <d0t~NiCkReD> egw eimai se timwria k de grafw :P

:lol: :lol: :lol:

SeRxaNiTsa
10-02-08, 13:11
Hehehehehe!!! Στην γωνίααααααα!!! ;p

soraver
10-02-08, 13:21
les na mhn h8ele na to pw auto?
xmmmm

msl
10-02-08, 13:34
les na mhn h8ele na to pw auto?

Τιμωρία και εσύ ...

Υ.Γ. Και να μην ήθελε, τώρα είναι αργά ... ;p

Xouanita
10-02-08, 15:17
|04:11:53| |04:13:07| <d0t~NiCkReD> kai oti ipologisa gia ena kalorifer 9000 btu poy kaiei 1kw tin wra theloume kana 2xiliaro...otan exeis ilio gia 5-6 wres

Χμμμμμ...

Δευτερα παίζει να έχω νέα κι εγώ ;) Μετά θα ειμαστε σε θέση να κάνουμε οικονομοτεχνική ανάλυση του θέματος και να ποστάρουμε κάτι έγκυρο.

msl
10-02-08, 15:31
@soraver: :love:... (u know i do...)

Freeman
10-02-08, 16:22
Ένας γνωστός μου και συνάδερφος σάν δεύτερη δουλειά πηγαίνει και στήνει φωτοβολταικά. Μπορώ να ρωτήσω ότι θέλεται (τεχνικής φύσεως, αυτονομίες, κόστη κια δέν συμμαζεύεται)

Xouanita
10-02-08, 16:27
Χρειαζούμενος ειναι κι αυτός! Θα ξέρει πολλά! Για ρίξε του καμιά ερωτησούλα για τα εντός παρένθεσης, όσο εγώ θα ψάχνω τα "γραφειοκρατικά" ;)

Xouanita
14-02-08, 15:00
http://www.iqsolarpower.com/a-oikia.htm

Freeman
14-02-08, 15:43
Ένας γνωστός μου και συνάδερφος σάν δεύτερη δουλειά πηγαίνει και στήνει φωτοβολταικά. Μπορώ να ρωτήσω ότι θέλεται (τεχνικής φύσεως, αυτονομίες, κόστη κια δέν συμμαζεύεται)

μμμμ. Τελικά αυτός ο γνωστός μου παραιτήθηκε απο την εταιρία (γλίτωσε) και δέν είμαστε πλέον συνάδελφοι. Αποφάσισε να ασχοληθεί μόνο με τα φωτοβολταικά (και καλά έκανε. Είναι πιό ξεκούραστο και ενδιαφέρον).

Κοκκινονίκος
15-02-08, 00:58
http://www.iqsolarpower.com/a-oikia.htm


από αυτόν βρήκα πολύ καλά πράγματα.... στην τελική μίλησα τηλεφωνικώς μαζί του και μου εξήγησε καποια πράγματα... μπράβο του πάντως και για την προσπάθεια που έχει κάνει αλλά και για την βοήθεια...

ενώ είχαμε ξεκινήσει καλά κλπ κλπ... βγάλαμε κομπιουτεράκια και πάλι κλπ :P η κατασκευή φωτοβολταϊκών για μέσα που πρόσφέρουν θερμότητα/ψυχρότητα
, ψυγείο, φούρνος, ερ κοντίσιο, ΔΕΝ ΣΥΜΦΈΡΕΙ!!!!

γιατί υπάρχουν πολλές απώλειες από την μετατροπή ηλιακή σε ηλεκτρική και στο τέλος θερμική ενέργεια...

τώρα αναλόγως... αν βρούμε τίποτα από κανένα ΚΠΣ και μας δώσει κανα 50%, πάμε για μεγάλα πράγματα :zempe::zempe::zempe:

pastoula
12-08-08, 13:00
Αλλαγές στην τροπολογία για τα φωτοβολταϊκά επεξεργάζεται το υπουργείο Aνάπτυξης μετά τις αντιδράσεις των εταιρειών του κλάδου.

Σε συνάντηση που είχαν τις προηγούμενες ημέρες εκπρόσωποι του Συνδέσμου Εταιρειών Φωτοβολταϊκών με τον γγ του υπουργείου Ανάπτυξης συμφωνήθηκαν οι εξής αλλαγές, σύμφωνα με ανακοίνωση του ΣΕΦ:

1) Η μείωση στην τιμολόγηση της παραγόμενης κιλοβατώρας να ισχύσει από το 2010 και όχι από το 2009, όπως προβλέπεται στο αρχικό σχέδιο της τροπολογίας.

2) Η μείωση της εγγυημένης τιμής αγοράς να είναι 1% μηνιαίως για την περίοδο 2010-2013 και 0,5% μηνιαίως το 2014 και όχι 1,5% μηνιαίως.

3) H τροπολογία να αναφέρει ρητά ότι η εξέταση των αιτήσεων που έχουν υποβληθεί στη Pυθμιστική Aρχή Eνέργειας θα γίνει χωρίς επιμερισμό της αιτούμενης ισχύος.

πηγη in.gr