PDA

Επιστροφή στο Forum : Δευτέρα 11 Φεβρουαρίου κλείνουμε τις τηλεοράσεις μας


SeRxaNiTsa
10-02-08, 11:40
http://img170.imageshack.us/img170/5838/tvod1.png
Κλείστε την τηλεόραση!

Για μια μέρα, έστω.

Δείξτε τους την δύναμη του κοινού.

Μην τους δώσετε άλλο το δικαίωμα της χειραγώγησής μας.

Ζητάμε ανεξάρτητη και αντικειμενική πληροφόρηση, έγκαιρη, έγκυρη και σοβαρή ενημέρωση, χωρίς ροζ και κίτρινες αποχρώσεις.

Λέμε όχι:

Στην παραπληροφόρηση της διαπλοκής.

Στα χειραγωγούμενα ΜΜΕ.

Στην συγκάλυψη των σοβαρών θεμάτων.

Στις εκπομπές - σκουπίδια χάριν τηλεθέασης.

Στα μονοθεματικά δελτία ειδήσεων.

Απαιτούμε σεβασμό και ποιότητα.

Κλείνουμε την τηλεόραση στις 11 Φεβρουαρίου.

Όλοι μας!

Ας τους αποδείξουμε οτι δεν ανεχόμαστε άλλο τα 'σκουπίδια' τους.

Piggy
10-02-08, 13:53
aurio e? lol

Savroy
10-02-08, 16:43
είμαι μέσα με τα 1000! Έτσι κιαλλιώς πιά ούτε τις ειδήσεις δεν αντέχω από την τηλεόραση εκτός του σκάι και νετ.Τα μαζικά μποικοτάζ γενικότερα είναι φοβερά και μακάρι να γινόντουσαν σε ορισμένες περιπτώσεις λίγο συχνότερα.Κατά την γνώμη μου ένα μποικοτάζ είναι το καλύτερο μέσο να δείξεις τι θές σε κάποιους κάνοντας τους να πονάνε εκεί που πονάνε περισσοτερο χωρίς να προσβάλεις κανέναν όπως με άλλους τρόπους όπως πορείες καταλήψεις μολότοφ και γενικά βία απο αριστερούς δεξιούς πάνω και κάτω.

Xouanita
10-02-08, 22:36
Απόσπασμα από το μπλογκ του πιτσιρίκου:
"Την προηγούμενη εβδομάδα οι μπλόγκερ τα είχαν βάλει με το επίμαχο DVD, αυτή την εβδομάδα σειρά έχει η τηλεόραση. Την επόμενη εβδομάδα, οι μπλόγκερ θα μας καλέσουν να κλείσουμε το θερμοσίφωνα και ακολουθούν οι καφετιέρες, τα καλοριφέρ και τα πετρογκάζ.

Άμα αρχίσουν να σφίγγουν και οι ζέστες, θα πρέπει να περιμένουμε καμπάνιες όπως «Μην πηγαίνετε στο θέατρο», «Μην κλάνετε στο φωταγωγό» και «Μην κυνηγάτε μπεκάτσες την περίοδο της αναπαραγωγής τους»."



Το απίστευτο γέλιο και με βρίσκει και απολύτως σύμφωνη ;) :D
Απλά μην παρακολουθειτε τα σκουπίδια. Το να έχει γεμίσει η τηλεόραση τέτοια παει να πει πως κάποιοι τα βλέπουν. Και θα τα βλέπουν και την Τρίτη 12 Φεβρουαρίου και την Τετάρτη και την Πέμπτη... Επειδή θα κλείσουμε την τηλεόραση τη Δευτέρα θα αλλάξει κατι?

Piggy
10-02-08, 22:56
τίποτα απολύτως, άντε να μην είμαι και απόλυτη αντί να έχω και πς και τηλεόραση μαζί θα έχω μόνο πς οπότε θα αλλάξει ελάχιστα ο λογαριασμός της δέη:D

soraver
10-02-08, 23:37
re seis
empargko kanoume ekei pou fainetai
px an den paroume gia mia mera gala
an den paroume gia mia mera psomi
an den paroume gia mia mera thlefwna
tetoia pragmata

h tv an einai anoixth h kleisth den fainetai pou8ena

pastoula
11-02-08, 00:02
re seis
empargko kanoume ekei pou fainetai
px an den paroume gia mia mera gala
an den paroume gia mia mera psomi
an den paroume gia mia mera thlefwna
tetoia pragmata

h tv an einai anoixth h kleisth den fainetai pou8ena

και τι προτεινεις? γιατι το μονο σιγουρο ειναι πως η τηλεοραση οσο παει ολο και περισσοτερα σκουπιδια θα βγαζει με προσχημα την τηλεθεαση! δεν λεω οτι το να κλεισουμε τις τηλεορασεις ειναι λυση, αλλα δεν νομιζεις οτι κατι πρεπει να γινει?

γι'αυτο κι εγω ρωταω:

ΤΙ????????????????????????????????

soraver
11-02-08, 00:47
den uparxei kati pou na mporeis na kaneis gia na tous alla3eis
an se xalaei mhn blepeis
opws an den gstareis th mpouzoukokatastash den pas sta mpouzoukia? to idio

pastoula
11-02-08, 01:03
δεν νομιζω οτι αυτο φτανει! ειναι το μονο που μπορουμε να κανουμε ή ειναι το μονο που μπορουμε να σκεφτουμε?

soraver
11-02-08, 01:10
re me douleueis?
afou ta esoda tous einai oi diafimhseis, oi opoies erxontai analoga me tis thle8easeis, oi opoies metrountai apo orismenous elegxomenous ktl ktl ktl

den mporeis oute kan na tous plhsiaseis, opote apla den asxoleisai ka8olou.

Savroy
11-02-08, 15:06
με συγχωρείτε αλλα εγώ δεν συμφωνώ.Εγω πιστεύω οτι έχουν τους τρόπους τους και τα κανάλια και οι εταιρείες που θελουν να διαφημιστούν να μαθαίνουν ποιός βλέπει τι.ΟΚ συμφωνώ για την μια μέρα δε θα γίνει τίποτα.Αλλά αν για καιρό δε βλέπει η μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου τα σκουπίδια τότε να είστε σίγουροι οτι θα αλλάξουν.Επίσης πιστεύω οτι και στα καλά και στα κακά ο κόσμος έχει την δύναμη.Το οτι έχουμε αυτη τη τηλεόραση που έχουμε μπορεί να εισάγεται σκοπίμως από το εξωτερικό, μπορεί να συμβάλουν παράγοντες του εσωτερικού για δικό τους συμφέρον αλλα όπως και να έχει εμείς έχουμε την τελική επιλογή.Το κανάλι το μόνο που θέλει είναι να κερδίσει όχι να μορφώσει.Αν ο κόσμος βλέπει τα σκουπίδια η τηλεόραση θα δείχνει σκουπίδια.Άρα εμείς είμαστε σκουπίδια ή μας αρέσει να βλέπουμε σκουπίδια.

Xouanita
11-02-08, 15:11
με συγχωρείτε αλλα εγώ δεν συμφωνώ.Εγω πιστεύω οτι έχουν τους τρόπους τους και τα κανάλια και οι εταιρείες που θελουν να διαφημιστούν να μαθαίνουν ποιός βλέπει τι.ΟΚ συμφωνώ για την μια μέρα δε θα γίνει τίποτα.Αλλά αν για καιρό δε βλέπει η μεγαλύτερη μερίδα του κόσμου τα σκουπίδια τότε να είστε σίγουροι οτι θα αλλάξουν.Επίσης πιστεύω οτι και στα καλά και στα κακά ο κόσμος έχει την δύναμη.Το οτι έχουμε αυτη τη τηλεόραση που έχουμε μπορεί να εισάγεται σκοπίμως από το εξωτερικό, μπορεί να συμβάλουν παράγοντες του εσωτερικού για δικό τους συμφέρον αλλα όπως και να έχει εμείς έχουμε την τελική επιλογή.Το κανάλι το μόνο που θέλει είναι να κερδίσει όχι να μορφώσει.Αν ο κόσμος βλέπει τα σκουπίδια η τηλεόραση θα δείχνει σκουπίδια.Άρα εμείς είμαστε σκουπίδια ή μας αρέσει να βλέπουμε σκουπίδια.



Δεν βλέπω να διαφωνεις. Ειδικά το δευτερο που boldαρα, ειναι ο λόγος που ΔΕΝ θα γίνει τίποτα αν κλείσουμε την τηλεόραση για μια μερα!

Savroy
11-02-08, 15:17
μμμ εε καλά δεν τα διαβάζω εκτενώς τα πόστ πρέπει να προσπαθώ περισσότερο:(

Λατρεία
11-02-08, 15:32
Ε καλά, μην το παίρνεις και κατάκαρδα :) Εγώ μπερδεύω ακόμη και τις κατηγορίες :crazy:

a$wto$
11-02-08, 21:09
Αυτη η συμβολικη σταση "αποχής" για μια ημερα νομιζω εχει νοημα να γινει απο εκεινους που παρακολουθουνται απο εταιριες οπως η:

http://www.agb.gr/banner6.jpg (http://www.agb.gr/)


Καποτε ειχα παρακολουθησει μια εκπομπη σχετικα με το θεμα που συζηταμε εδω κι αναφερθηκε τοτε πως μεγαλο ρολο στην διαμορφωση των προγραμματων παιζουν επισης και τα τηλεφωνηματα που γινονται απ΄τους τηλεθεατες/τηλεακροατες προς τους σταθμους.Αλλοι να εκφρασουν παραπονα,αλλοι να ζητησουν επαναληψη της εκπομπης κτλ
Επισης το ιντερνετ και οι ιστοσελιδες ειναι μια αριστη πηγη πληροφοριων για τους αναλυτες...

Savroy
11-02-08, 22:39
και να φανταστείτε (λογικά από το ίδιο ντοκυμαντερ το είδα) απο τα 700 μηχανάκια που ύπαρχουν σε όλη την Ελλάδα τα 200 με 300 είναι κυρίως κλειστά τουλάχιστον κατα τις ώρες υψηλής τηλεθέασης.Από τα υπόλοιπα 500 (ή 400) αν μιά εκπομπή κάνει 50% τηλεθέαση γίνεται χαμός στην Ελλάδα.Δηλαδή 250 άτομα στην χώρα αποτελούν το σώμα το οποίο αποφασίζει για την κίνηση τόσων εκατ ευρώ στις διαφημίσεις και να ξέρουμε ποιός είναι φοβερός και ποιός όχι.Αλλά ότι και να λέτε ή να σκέφτεστε εγώ πιστεύω οτι οι "υπόγειοι" άνθρωποι που κουνάνε τα νήματα έχουν άλλους τρόπους να τα μαθαίνουν.

pastoula
11-02-08, 22:44
οποτε λες να βομβαρδισουμε τα καναλια με τηλεφωνικα παραπονα και ταυτοχρονα να τους κραζουμε οπου βρεθει η ευκαιρια στο νετ!

δεν ειναι κακο!

(και μου φαινεται και πιο λογικο απο το να κλεισω την τηλεοραση μου για μια μερα, πραγμα που δεν προκειται να το παρει χαμπαρι κανενας γιατι δεν εχω μετρητη της AGB στο σπιτι μου!)

Savroy
11-02-08, 22:50
annatria για το πρωτο δε νομιζω να λέει αλλά για το δεύτερο πιστεύω οτι κάτι θα έκανε.Το τηλεφώνημα δεν το ξέρει κανείς το ιντερνετ μπορεί να το βλέπει ο οποιοσδήποτε και να επηρεάζεται.

Θα ήταν καλό να βλέπαμε και μια πορεία για τέτοια θέματα.Σε αυτή τη πορεία θα ερχόμουν και γω ακόμα.

a$wto$
12-02-08, 14:45
οποτε λες να βομβαρδισουμε τα καναλια με τηλεφωνικα παραπονα και ταυτοχρονα να τους κραζουμε οπου βρεθει η ευκαιρια στο νετ!

δεν ειναι κακο!

(και μου φαινεται και πιο λογικο απο το να κλεισω την τηλεοραση μου για μια μερα, πραγμα που δεν προκειται να το παρει χαμπαρι κανενας γιατι δεν εχω μετρητη της AGB στο σπιτι μου!)
Απλα,οταν δεν βαριεσαι,καλο ειναι πιστευω να επιβραβευεις τις εκπομπες που αγγιξαν την ψυχη σου και να εκφραζεις την δυσαρεσκεια σου για εκεινες που σε προσεβαλαν ως ανθρωπο με αισθηματα και νοημοσυνη.Εισαι αυτο2 ο ανθρωπος ολο τον χρονο κι οχι απλως μια ημερα οπως η 11/2

Εχει τυχει αρκετες φορες να στειλω email σε σταθμους και για τους δυο λογους.Στην πλειοψηφια των περιπτωσεων δεν λαμβανεις απαντηση αλλα αυτο δεν ειναι κανονας.Μια φορα μαλιστα ειχα στειλει σ'εναν δημοσιογραφο σχετικα μ'ενα αρθρο του σε ηλεκτρονικη εφημεριδα εδω στην Σαλονικη και προβληματιστηκε τοσο ωστε βρεθηκαμε για καφε και συζητησαμε διεξοδικα πανω στο θεμα.
Θελω να πω οτι η γνωμη μας καταγραφεται σιωπηλα και μετραει γιατι απο εμας εξαρταται ως ενα μεγαλο βαθμο η εικονα των ΜΜΕ.Αν για παραδειγμα οι τηλεθεατες στελνουν 1εκατομμυριο SMS για να ψηφισουν το αγαπημενο τραγουδι "Χ" αυτο σημαινει οτι η εκπομπη πουλαει,γιατι αυτα θελει ο κοσμος.

Λογικο ειναι μετα ν'ακολουθησουν κι αλλες εκπομπες με "αυτο που θελει ο κοσμος"... ;)

Θα ήταν καλό να βλέπαμε και μια πορεία για τέτοια θέματα.Σε αυτή τη πορεία θα ερχόμουν και γω ακόμα.Πιθανοτατα ναι.Οπως ομως ειπωθηκε κινητηριος δυναμη για τους σταθμους ειναι τα εσοδα απο πασης φυσεως διαφημισεις.Οι καναλαρχες καταλαβαινουν καλυτερα την γλωσσα του χρηματος κι αν δουν οτι τα εσοδα τους μειωνονται γιατι μειωνεται και η τηλεπαρακολουθηση των σταθμων τους σιγουρα θα προβληματιστουν.Αντι λοιπον να πειραματιζονται στα τυφλα με νεα πραγματα που στοχο εχουν να μαντεψουν "αυτο που θελει ο κοσμος" θα υπαρχει η αποψη του ιδιου του κοσμου που θα ορισει τα νεα προγραμματα.
Με λιγα λογια ειμαι υπερ των αμφιδρομων Μεσων Μαζικης Ενημερωσης.Παλιοτερα το τηλεφωνο ηταν μονοδρομος για κατι τετοιο και μαλλον διαθεση δεν υπηρχε κι απ'τις δυο πλευρες.Σημερα διακρινω μια αλλη κατασταση που στηριζεται στην υπαρχουσα τεχνολογια η οποια δινει πολλες δυνατοτητες.Οι νεοι κυριως ανθρωποι εχουν αλλη διαθεση και νεα μεσα στα χερια τους.
Ειμαι λοιπον αισιοδοξος για το μελλον :)

pastoula
12-02-08, 17:18
Θα ήταν καλό να βλέπαμε και μια πορεία για τέτοια θέματα.Σε αυτή τη πορεία θα ερχόμουν και γω ακόμα.
__________________

πολυ ευχαριστως, κι εγω μεσα! ελα ομως που ειναι κομματακι δυσκολο να μαζευτουμε απο τα τεσσερα σημεια του οριζοντα!!!!!!!!

____________________
a$wto$ εχεις δικιο!

Savroy
12-02-08, 20:34
Πιθανοτατα ναι.Οπως ομως ειπωθηκε κινητηριος δυναμη για τους σταθμους ειναι τα εσοδα απο πασης φυσεως διαφημισεις.Οι καναλαρχες καταλαβαινουν καλυτερα την γλωσσα του χρηματος κι αν δουν οτι τα εσοδα τους μειωνονται γιατι μειωνεται και η τηλεπαρακολουθηση των σταθμων τους σιγουρα θα προβληματιστουν.Αντι λοιπον να πειραματιζονται στα τυφλα με νεα πραγματα που στοχο εχουν να μαντεψουν "αυτο που θελει ο κοσμος" θα υπαρχει η αποψη του ιδιου του κοσμου που θα ορισει τα νεα προγραμματα.
Με λιγα λογια ειμαι υπερ των αμφιδρομων Μεσων Μαζικης Ενημερωσης.Παλιοτερα το τηλεφωνο ηταν μονοδρομος για κατι τετοιο και μαλλον διαθεση δεν υπηρχε κι απ'τις δυο πλευρες.Σημερα διακρινω μια αλλη κατασταση που στηριζεται στην υπαρχουσα τεχνολογια η οποια δινει πολλες δυνατοτητες.Οι νεοι κυριως ανθρωποι εχουν αλλη διαθεση και νεα μεσα στα χερια τους.
Ειμαι λοιπον αισιοδοξος για το μελλον :)

Όμως για σκέψου τι θα γινόταν αν κατέβαιναν χιλιάδες άτομα για να διαδηλώσουν για την κατάντια της τηλεόρασης πως θα ένιωθαν οι καναλάρχες.Σίγουρα μια ανατριχίλα θα τους έπιανε.Σίγουρα το ασφαλιστικό η εκπαίδευση η ανεργία είναι σημαντικά θέματα (αν όχι τα πιο σημαντικά) αλλα η ποιότητα του προγράμματος της τηλεόρασης έχει να κάνει με την παιδεία του πνεύματος και κατά τη γνωμη μου είναι πιο σημαντική και απο το ψωμί.Άσε το άλλο που όλα τα μεγάλα κανάλια χρωστάνε στο δημόσιο τεράστια ποσά ενώ τα μικρά κανάλια που δε χρωστάνε τίποτα κλείνουν και σύμφωνα με το νόμο Ρουσόπουλου (που είναι ο ίδιος με των ΗΠΑ αν εφαρμοστεί δε ξέρω τι γίνεται) δεν θα υπάρχουν "ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ" μικρά κανάλια.

maRtina
13-02-08, 12:05
kai olo elega na to diabaso to 8ema kai olo to xexnousa , den thn ekleisa stis 11 paidia sorry , alla ego pragmatika me ta "skoupidia skoupidia " den exo kanena problima px paratragoyda ,zetem , erotodikia , ta alla ta parakmiaka me tis diafores stis 2 eikones , stin mia eikona exei mai gata kai ena karpouzi sth deyteri lipei to karpouzi ...apantisi apo thle8eath ..." sth deyteri foto i gata einai pio paxouli? " OOOOOXI den einai ayth h sosth apantisi
looooooooooooool
mia xarato trush tv , ego goustaro

a$wto$
13-02-08, 16:42
"Περί ορέξεως ουδείς λόγος" ;)

pastoula
13-02-08, 16:49
καλα, ενταξει, μην λεμε χαζομαρες! στιγμες καψιματος στη τηλεοραση, όλοι ειχαμε καποια στιγμη (ή σχεδον όλοι για να μην γινομαι απολυτη). Το θεμα είναι, αν ειχε κατι καλο να δεις εκεινη την ωρα, θα εβαζες Αννιτα και τηλεπωλησεις?

msl
13-02-08, 17:08
Αννίτα και τηλεπωλήσεις, προσωπικά, δε βάζω όπως και να 'χει. Αν θέλω να δω τηλεόραση και δεν υπάρχει κάτι που να θεωρώ καλό (όχι καλύτερο συγκριτικά με κάτι άλλο, έχει διαφορά .. ;) ), νοικιάζω καμιά ταινία ή βλέπω καμιά σειρά απο αυτές που έχω στο pc. Αν και υπάρχουν άπειρες επιλογές για να ξεκολλήσει κανείς από μια οθόνη ή έστω να μην την κοιτάει παθητικά... :P

Τα πάντα είναι θέμα επιλογών ;)

a$wto$
13-02-08, 17:50
Τα πάντα είναι θέμα επιλογών ;)

Choose life. Choose a job.
Choose a career, a family.
Choose a fucking big TV.
Choose washing machines,
cars, compact disc players.
Choose good health.
Low cholesterol and dental insurance.
Choose mortgage repayments.
Choose a home.
Choose your friends!
Choose leisurewear and matching luggage.
Choose a three-piece suite on hire purchase!
Wondering who the fuck you are on a Sunday morning.
Choose watching mind-numbing,spirit-crushing game shows.
Stuffing fucking junk food into your mouth.
Choose rotting away at the end,
'in a miserable home,
'nothing more
than an embarrassment 'to the brats you've spawned.
'Choose your future.
'Choose life.'
But why would I want to do a thing like that?
I chose not to choose life.
I chose something else.
And the reasons?
There are no reasons.
Who needs reasons when you've got heroin?

http://img509.imageshack.us/img509/954/trainspottingeb7.jpg (http://imdb.com/title/tt0117951/)