PDA

Επιστροφή στο Forum : Μη δείτε ποιός σας έχει κάνει block στο msn


msl
17-02-08, 13:27
Το παρακάτω δεν αφορά μόνο όσους έχουν msn, άλλα και όλους τους υπόλοιπους ώστε να διαπιστώσουν πως τα πράγματα στο διαδίκτυο είναι κάθε άλλο παρά αθώα.


Εισαγωγικά για msn:

Block: έχουμε ακόμα αυτή την επαφή στη λίστα των επαφών μας και βλέπουμε τι κάνει, όμως το άτομο αυτό μας βλέπει εμάς μονίμως offline

Αφαίρεση απο τη λίστα επαφών: το άτομο μπορεί να δει τι κάνουμε, άλλα δεν μπορούμε εμεις, μέχρι να το ξαναβάλουμε στη λίστα των επαφών μας.

Αφαίρεση απο τις επαφές Hotmail: αφαίρεση, ουσιαστικά, από το mail account. Δεν έχει σχέση με την αποστολή άμεσων μηνυμάτων.

Delete: Τα δύο πρώτα, ή και τα τρεια.

Όταν κάνουμε οποιοδήποτε απο τα παραπάνω (ακόμα και άρση αποκλεισμού, ή επανατοποθέτηση ατόμου στη λ΄στα των επαφών), το άλλο άτομο δεν ειδοποιείται με κάποιο τρόπο.


Υπάρχουν κάποια sites τα οποία ζητούνε να τους δώσετε το username (δηλαδή το mail που χρησιμοποιεί το account σας) και το password. Οταν τα δώσετε αυτά. μπαίνει στο account σας και σας λέει ποιές επαφές σας έχουν κάνει block. Αυτό είναι το αθώο κομμάτι της υπόθεσης.

Ουσιαστικά αυτό που τσεκάρουν είναι ποιές επαφές σας έχουν στην λίστα των επαφών τους και όχι ποιοί σας έχουν κάνει block (εκτος και αν κάποιοι σας έκαναν delete, οπότε αυτά συμπίπτουν). Όμως όσο εσείς κοιτάτε ποιοί σας έχουν κάνει "block", αυτοί έχουν κάνει log in στο account σας για να πάρουν τα στοιχεία (γιατί μη ξεχνιόμαστε.. ποιοί σας κάνανε block θέλετε να μάθετε!) και spamάρουν όσες επαφές έχετε online εκείνη τη στιγμή για να διαφημίσουν το site τους. Όμως αυτό είναι η μόνο η αρχή σε κάποιες περιπτώσεις. Κάποια sites συνεχίζουν να μπαίνουν στο account σας ενώ είστε offline για να spamάρουν τις επαφες, ακόμα και αν αλλάξετε τπν κωδικο σας. Ή ακόμα και να είστε online, σας πετάνε για λίγο έξω, spamάρουν και μετά ξαναμπαίνεται κανονικά! Και δε μιλάω τώρα για την ώρα ή έστω και τη μέρα που δώσατε τα στοιχεί σας ... μπορεί να συνεχιστεί για βδομάδες αυτό.


Π.χ. αυτό το site http://www.msnliststatus.com/ (μη μπείτε, δώσετε τα στοιχεία σας και μετά με βρίζετε! :P) έχει ως όρους χρήσης τα παρακάτω.

.NET Passport Policy: By using this service you optin receiving email advertising from blockdelete.com. Your messenger contacts will receive an advertising message from you when you use this service.

...

Disclaimer: We do not take any responsibility for any error or omission by Blockdelete.com or Third Parties. And we are not responsible for any damage caused by anyone using our tools or directly by our tools.Η http://www.blockdelete.com/ είναι "υπο κατασκευή" (ένας Θεός ξέρει από πότε...) οπότε παραδέχεστε ανευ όρων το spamάρισμα των επαφών σας όποτε το θέλει ένα site φάντασμα.


Και ένα ακόμα που μου ήρθε σήμερα (φρέσκο φρέσκο... :P) http://www.messenger-delete-contacts.tk/

By using this service the user allows Messenger-Tips to send intant messanges to your online contacts and/or change temporarily the nickname in order to advertise free this service.

...

By using the services rendered by get-messenger.com, the user accepts these Terms and Conditions.
Σε πολλές περιπτώσεις η λύση είναι η αλλαγή account. Κάποια απο τα sites αρκούνται σε ένα spam, άλλα οταν αυτό επιμένει, δεν υπάρχει άλλη λύση. Delete πλήρως όλες τις επαφές και δημιουργία νέου account.

a$wto$
17-02-08, 19:17
Πετυχα κι εγω ενα τετοιο site και το σκεφτομουν...
Ευχαριστουμε για την ενημερωση Σοφια ;)

msl
17-02-08, 19:21
Αφου δεν έχεις msn ... :P Εκτός και αν μας το κρύβεις ... :D

a$wto$
17-02-08, 19:43
εχω, απλα μπαινω επετειακα (Πασχα,Χριστουγεννα,αργιες κτλ) :lol:

Aetonail
17-02-08, 19:45
Εγώ πάλι ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο του να μάθω αν με έχει κάνει κάποιος block.

msl
17-02-08, 19:55
Περίεργεια ... Δεν μου έρχεται κάποιος άλλος λόγος.

maRtina
18-02-08, 10:54
emena pantos 8a me endiefere na ma8o poios me exei kanei block, alla xoris na syntrexoun parallhla oloi oi parapano foboi , an kai pleon to msn to anoigo spania

Κοκκινονίκος
18-02-08, 14:40
Εγώ πάλι ακόμα δεν έχω καταλάβει το λόγο του να μάθω αν με έχει κάνει κάποιος block.


μα είδες ένα πράμα.... γι κάποιον λόγο θα σε έχει κάνει :P τι το ψάχνεις? :P

msl
18-02-08, 15:24
NiCkReD, από το καλοκαίρι που πέρασε μέχρι σήμερα, την έχουν πατήσει περίπου 10 άτομα απο το msn μου. Οπότε, μην το ψάχνεις ... ;)

SeRxaNiTsa
18-02-08, 15:47
H περιέργεια σκοτώνει...;p

a$wto$
18-02-08, 17:21
Ο ελεφαντας (http://forum.kakapaidia.gr/showthread.php?p=37872#post37837) σκοτωνει... :P

Κοκκινονίκος
18-02-08, 20:30
ναι κ αυτοί που το χαν πάθει και μου την έσπαγαν με το αρχείο που έστελναν, τους μπλόκαρα μετά εγώ :p