PDA

Επιστροφή στο Forum : Νηστισιμες συνταγες


maRtina
17-03-08, 15:19
Ειχα σκοπο να κανω σαρακοστη , αλλα αυτη τη βδομαδα την εχασα παει .. λογω του Πασχα παντα θελω να κραταω νηστεια , εχετε καμια συνταγη να προτείνετε?
Δε θελω κλοπη πεηστ , αμα ειναι ετσι κανω και μονη μου , καμια καλη καμια παραδοσιακη εννοω αν ξερετε.
Εγω ξερω μια με μπιφτεκια λαχανικων

Υλικα:
1 βραστη πατατα
λαδι (με το ματι)
αλατι (με το ματι)
πιπερι (ομοιως)
1 μικρη μπυρα
2 κουπες αλευρι
λιγο ανι8ο
5 κρεμιδακια φρεσκα
μιση κουπα αρακα καταψυγμενο
και ενα καροτο ψιλοκομενο
(οποιος θελει βαζει και καλαμποκι)

τσιγαριζουμε τα κρεμιδακια , με τον ανιθο , το καροτο και τον αρακα
σε ενα πιατο ανακατευουμε το αλευρι με τη μπυρα , μεχρι να γινει χυλος , ριχνουμε μεσα μετα τα τσιγαρισμενα υλικα , πεταμε και τη βραστη πατατα και τη λιωνουμε καλα , πλα8ουμε σε οτι σχημα θελουμε και τα βαζουμε στο φουρνο η στο τηγανι

Makjunior
17-03-08, 15:21
xmmmm.... karvouna..... garides (noumero 1 h 0 kata protimhsh) xtapodi, soupia... k mpoliko lemoni k ouzo.... afta... ;p

Mirna
17-03-08, 16:18
Δεν έχω καταλάβει τι θες... Τι μπορείς να τρως στην νηστεία (κάτι διαφορετικό) ή συνταγές γενικότερα για νηστίσιμα πράματα?

maRtina
17-03-08, 16:23
nistisimes syntages 8elo, xero ti mporo na troo kai ti oxi , kai exo apofasisei apla na mi troo kreas , tyria galaktokomika troo kanonika

Freeman
17-03-08, 16:28
ΚΡΕΑΤΟΠΙΤΑ ΜΕ ΣΟΓΙΑ.

Νηστισιμη version.
Βλέπε ΚΡΕΑΤΟΠΙΤΑ και απλά αντικαθιστάς:
όπου κιμάς = σόγια.

Το αποτέλεσμα θα συναρπάσει.

pastoula
17-03-08, 16:47
μια μακαροναδα που μου αρεσει πολυ ειναι με κομμενα σε μικρά κυβακια λαχανικα, εγω συνηθως βαζω πιπεριες πολυχρωμες και ντοματα! τα τσιγαριζεις! λιγο πριν τα σβησεις, ριχνεις στο τηγανι μεσα φετα τρυμενη να λιωσει (ριξε και κανενα μεγαλυτερο κοματακι να μεινει ολοκληρο!) και ανακατεψε το με τα μακαρονια οσο ειναι ακομα ζεστο το ματι για να τραβηξει το μακαρονι τα υγρα!


Μπορει να γινει και με κολοκυθι - μελιτζανα -φετα, ή με οποινδηποτε συνδιασμο σου κατεβει στο μυαλο!

καλη ορεξη!

Savroy
17-03-08, 23:07
N H S T I S H M A
http://www.explorecrete.com/cuisine/images/souvlaki_C5891.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/Souvlaki-plate.jpg/800px-Souvlaki-plate.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/21/Pastitsio.jpg/742px-Pastitsio.jpg
http://www.rektorikl.cz/images/kokinisto01.jpg
http://www.wedstar.gr/images/advertisement/105/thumbnails/mprizola_550x550_w_4184d1fe5263b829e2f617c5603ba88 0.jpg
http://www.symivisitor.com/loukaniko.jpg

Λατρεία
18-03-08, 01:16
μια μακαροναδα που μου αρεσει πολυ ειναι με κομμενα σε μικρά κυβακια λαχανικα, εγω συνηθως βαζω πιπεριες πολυχρωμες και ντοματα! τα τσιγαριζεις! λιγο πριν τα σβησεις, ριχνεις στο τηγανι μεσα φετα τρυμενη να λιωσει (ριξε και κανενα μεγαλυτερο κοματακι να μεινει ολοκληρο!) και ανακατεψε το με τα μακαρονια οσο ειναι ακομα ζεστο το ματι για να τραβηξει το μακαρονι τα υγρα!




Κ@@@@@@@@@@@βλ@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
:omg: :omg: :omg: :omg: :omg: :omg: :omg:

Κοκκινονίκος
18-03-08, 01:54
πω ρε σαβρου νυχτιάτικο τι μας κάνεις...

soraver
18-03-08, 03:00
egw xtes phra meridoula apo tous kotopoulades pantws...
2 soublakia 1 loukaniko patates turosalata zamponaki turaki kai ntomatoula
:)

maRtina
18-03-08, 09:52
Σαυρου στο πυρ το εξωτερον ΤΩΡΑ!

εκανα μακαροναδα τελικα, με φρεσκια ντοματα, σκορδο , μαιδανο, αλατι πιπερι , κοκκινη και πρασινη πιπερια καυτερη
και απο πανω τριμμενη φετα.....ΜΙΑΜ
Αυριο θα κανω της Παστουλας ;)

maRtina
18-03-08, 09:53
ΚΡΕΑΤΟΠΙΤΑ ΜΕ ΣΟΓΙΑ.

Νηστισιμη version.
Βλέπε ΚΡΕΑΤΟΠΙΤΑ και απλά αντικαθιστάς:
όπου κιμάς = σόγια.

Το αποτέλεσμα θα συναρπάσει.


Σογια εχω φαει στα μακ ντοναλντσ αλλα δε ξερω τι ειναι ...
απο που την περνεις? και πως γινετε? ετοιμη ειναι?

Xouanita
18-03-08, 10:01
Τη βρίσκεις σε κάτι συσκευασίες που οπτικά μοιάζουν με παξιμαδακια κάπως. Ξερεις, ναυλον σακουλίτσα με αποξηραμένα κομματακια μέσα.
Οταν την καταβρέξεις παίρνει τη μορφή (υποτίθεται, ο θεός να το κάνει) του κρέατος.

Αλλά η σόγια εμένα προσωπικώς δεν μου αρεσει. Και αν ειναι μην τρώς απο μαγαζια όπως τα Μακ ντοναλντς, γιατί παίζει να χρησιμοποιούν μεταλλαγμενη. :S

maRtina
18-03-08, 10:38
κανα 2 φορες εφαγα οχι παραπανω , .....
προτιμω αντι για κρεας στην κρεατοπιτα να βαλω τηγανιτα μανιταρια που γινονται σαν χοιρινο

Savroy
18-03-08, 11:44
Σαυρου στο πυρ το εξωτερον ΤΩΡΑ!

εκανα μακαροναδα τελικα, με φρεσκια ντοματα, σκορδο , μαιδανο, αλατι πιπερι , κοκκινη και πρασινη πιπερια καυτερη
και απο πανω τριμμενη φετα.....ΜΙΑΜ
Αυριο θα κανω της Παστουλας ;)

mououxaxaxaxaxa...:mastig:

pastoula
18-03-08, 14:09
euxaristw gia ta kala sas logia! einai ontws oneiro! gia pio elafria, mporeis na mhn kapseis kan ta makaronia! aplws ta stragizeis kai ta rixneis sto tigani!

suntagh No 2:

brazeis ruzi (kata protimish basmati)! se ena tigani tsigarizeis laxano trimmeno, karoto trimmeno, manitaria, babycorn, piperies... koinws oti se laxaniko brisketai sto psigeio sou! molis mara8oun, ta svineis me krasi ;h saltsa sogias ;h kai ta dyo mazi kai ta anakateueis me to ryzi!

ki ayto kalo einai!

kai den petas oti laxanika sou exoyn meinei sto psigeio!

soraver
18-03-08, 14:16
kai auto to rixneis se fulo kai to kaneis pita? ;p

pastoula
18-03-08, 14:20
αμα θες, σου το φτιαχνω να το δεις! ασχετε!

Makjunior
18-03-08, 14:52
xmmmm.... fullo... turi.... xmmmm.... thimithika mia suntagh jet... akougetai paraksenh alla molis thn gefteis einai ola ta gkafra... pairneis zumari, apo afto p ftiaxneis to fulo ths pitas (oxi sfoliata) na einai xontroutsiko... tuligeis ena megalo kommati feta... k to thganizeis (kalutera oxi se elaiolado giati tha ginei arketa varu) afou rodisei to vgazeis k vazeis meli apo panw tou...

maRtina
18-03-08, 14:57
euxaristw gia ta kala sas logia! einai ontws oneiro! gia pio elafria, mporeis na mhn kapseis kan ta makaronia! aplws ta stragizeis kai ta rixneis sto tigani!

suntagh No 2:

brazeis ruzi (kata protimish basmati)! se ena tigani tsigarizeis laxano trimmeno, karoto trimmeno, manitaria, babycorn, piperies... koinws oti se laxaniko brisketai sto psigeio sou! molis mara8oun, ta svineis me krasi ;h saltsa sogias ;h kai ta dyo mazi kai ta anakateueis me to ryzi!

ki ayto kalo einai!

kai den petas oti laxanika sou exoyn meinei sto psigeio!


προκομενη η γυναικα σου Σταυρε! ΨΗΦΙΖΩ

Xouanita
18-03-08, 14:57
Ασχετο: Σφακιανή πίτα να φας όταν έρθεις Χανια makmak ;) Δεν ειναι με φετα, αλλά παίρνει μπόλικο μέλι απο πάνω και ειναι κόλαση!

Νηστίσιμη συνταγη... χμμμ. Θα ακουστεί κουλό αλλά σε φάση νηστείας κι έτσι, μου αρεσει να φτιάχνω σαλάτα με ντομάτα, μαιντανο, βραστή πατάτα, κρεμμυδάκι και παξιμαδάκια.
Ειναι πεντανόστιμη και μπορεί να την φτιάξει και ο πιο άσχετος.

maRtina
18-03-08, 14:59
παιδια? γραψτε συνταγεσ απο αυριο γιατι σημερα δε θα παω να μαγειρεψω και μου τρεχουν τα σαλια , καλη ωρα τωρα με τα παξιμαδια και τα κρουτον και τα λαδοξιδα... και τις τυλιχτες τις φετες

pastoula
18-03-08, 15:30
προκομενη η γυναικα σου Σταυρε! ΨΗΦΙΖΩ

thks martina! ;)

maRtina
18-03-08, 15:34
kala asteieyesai? Oute sizitisi , akou ekei na min petas laxanika , mistika gia pio analafra fagita ...Ti eyxaristas? Thn ali8eia monooooo leo na teleiooonooo

Egw
18-03-08, 16:59
Πω πω πω ειδικά εκείνα τα σουβλάκια με το καψαλισμένο ψωμάκι στη δεύτερη φωτό κολάζουν κι άγιο. Όχι οτι εγώ είμαι άγιος, αλλά :drool: :eating:

Πάντως θα έλεγα να αποφεύγετε τη σάλτσα σόγιας, γιατί αν μοιάζει μ' αυτή που έχουν εδώ είναι τίγκα στο αλάτι, MSG και άλλα απαίσια, χώρια που η σόγια είναι σίγουρα γενετικά τροποποιημένη (δεν νομίζω να χρησιμοποιούν ελληνική).

Πολύ καλό υποκατάστατο κρέατος είναι τα μανιτάρια portobello (ή portabella, ή portobella κλπ.), ειδικά αν τα ψήσεις στο γκριλ. Δεν ξέρω αν τα λένε έτσι και στην Ελλάδα, οπότε πάρτε εδώ μία σελίδα να τα δείτε, και έχει και συνταγές.
http://www.all-creatures.org/recipes/i-mushrooms-portabella.html

Savroy
18-03-08, 18:14
ok ok pragmatika nhstishma twra oxi alles plakes
http://www.barbecueandbeans.com/T-Bone%20Steak%20on%20the%20Barbecue%20Grill.JPG
http://en.doux.fr/Usermedia/photo_632642389332187500_3.jpg
http://hfeimages.aristotle.net/DW/DW_Dining_Sausage_md.jpg
http://www.popnsonsbbq.com/images/ribs.jpg
http://www.starportfoods.com/ChickenWingsPltW1.jpg
http://www.funny-potato.com/images/hamburger/record-hamburger.jpg

Makjunior
18-03-08, 18:41
Ασχετο: Σφακιανή πίτα να φας όταν έρθεις Χανια makmak ;) Δεν ειναι με φετα, αλλά παίρνει μπόλικο μέλι απο πάνω και ειναι κόλαση!



exw dokimasei, den mporw na pw oti mou aresan... vazete mitzithra xlwrh mesa, p den einai almhrh... enw me feta kanei megaluterh antithesh k sou "trelainei" ligo ton ouranisko... de m les... otan ertheis kata dw... fere k ligo ksigalo... ;p

pastoula
18-03-08, 18:57
exeis dikio! h geush ths fetas, einai pio prostuxh!

Makjunior
18-03-08, 19:02
exeis dikio! h geush ths fetas, einai pio prostuxh!

:mastig:

pastoula
18-03-08, 19:04
προστυχη ειπα, οχι σαδομαζο!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αμαν ρε μακ μακ

Κοκκινονίκος
18-03-08, 21:40
φακές :P

που λέτε για φακές πήγαινα, όπως έκαναν και άλλοι 2 εδώ μέσα χθες :P, αλλά κατέληξα σε brownies .... κόοοοοοοοοοολαση, με παγωτό έτσι :P

Mirna
18-03-08, 21:47
ΝΤΟΜΑΤΟΡΥΖΟ

Τρίβουμε στον τρίφτη 3-4 μεγάλες ώριμες ντομάτες. Βάζουμε λίγο λάδι στην κατσαρόλα και ρίχνουμε τις ντομάτες, λίγο αλάτι, λίγο πιπέρι και ελάχιστη ζάχαρη. (tip : η σάλτσα από φρέσκες ντομάτες θέλει λίγη ζάχαρη για την ξυνίλα) Αφήνουμε να βράσει λίγο (με ανοιχτό καπάκι και σε δυνατή φωτιά) να απορροφήσει τα υγρά της ντομάτας, και ρίχνουμε 1 κούπα ρύζι για πιλάφι. Αν χρειάζεται ρίχνουμε λίγο νεράκι. Αφήνουμε να βράσει και το ρύζι (με ανοιχτό καπάκι) και σούπερ ντούπερ καλή σας όρεξη!!!! (το φαγητό δεν πρέπει να κολυμπάει στην σάλτσα. Πρέπει να έχουν απορροφηθεί τα υγρά ώστε να είναι σε μορφή όπως το πιλάφι σκέτο, εκτός κι αν σας αρέσει πιο μπλουμ)

Mirna
18-03-08, 22:00
ΜΑΝΙΤΑΡΟΠΙΤΑ

1 μεγάλο κουτί μανιτάρια
400 γρ. τυρί ρεγκάτο
1 κρεμμύδι τριμμένο
300 γρ. μπέικον
200 γρ. κρέμα γάλακτος
3 αυγά
2 φύλλα σφολιάτας
1 κουταλιά φυτίνη

Σωτάρεις στην φυτίνη το κρεμμύδι, το μπέικον και τα μανιτάρια. Λαδώνεις το φύλλο σφολιάτας και το στρώνεις σε ταψί (καλύτερα να εξέχει λίγο φύλλο για να το γυρίσεις μετά). Χτυπάς τα αυτά με την κρέμα γάλακτος, προσθέτεις όλα τα υπόλοιπα υλικά και ανακατώνεις καλά. Στρώνεις την γέμιση βάζεις λίγο αλάτι και πιπέρι και βάζεις από πάνω το άλλο φυλλο. Λαδώνεις λίγο και χαράζεις και ψήσε για 45 λεπτά.

Xouanita
18-03-08, 22:03
Νηστίσιμο μπέικον? :D

Xouanita
18-03-08, 22:06
φακές :P

που λέτε για φακές πήγαινα, όπως έκαναν και άλλοι 2 εδώ μέσα χθες :P, αλλά κατέληξα σε brownies .... κόοοοοοοοοοολαση, με παγωτό έτσι :P

fuck-ες όπως το 'πες :D

Σε φόβισε το δίωρο ε? :lol:

Mirna
18-03-08, 22:20
Καθώς και :
Φασολάκια, αρακάς, μπάμιες, αγγινάρες, σπανακόρυζο
Μαυρομάτικα, φασολάδα, φακές, ρεβύθια, φάβα
Μακαρόνια σε διάφορες μορφές
Πατάτες βραστές σαλάτα, πατάτες ογκρατέν, πατάτες κοκκινιστές στον φούρνο, πατατοκεφτέδες, ταραμοκεφτέδες, κολοκυθοκεφτέδες
ΓΕΜΙΣΤΟΥΛΙΑΑΑΑ, ντομάτες με αυγά, ιμάμ, σουφλέ λαχανικών, γαρίδες, καλαμαράκια, σουπιές, χταποδάκι, ντολμαδάκια, γίγαντες.

Θες να σκεφτώ κι άλλα? :P

Xouanita
18-03-08, 22:24
Χμμμ! Για πε αυτό το σουφλέ λαχανικών, δεν το ξερω! Και ακούγεται ενδιαφέρουσα περίπτωση ;)

Mirna
18-03-08, 22:25
Νηστίσιμο μπέικον? :D

Λεπτομέρειες! :P Γράψε λάθος! :P

Κοκκινονίκος
18-03-08, 22:54
από σόγια θα ναι :P
παιδιά... αηδία δεν είναι η σόγια??!! ποιος πήγε και την εβγαλε... έλεος...

κοπέλια... προσωπική μου άποψη... δε θα σωθούμε με τη νηστεία!!! αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου τότε είσαι εντάξει!!

Mirna
18-03-08, 23:03
ΣΟΥΦΛΕ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ
Τι θα χρειαστούμε:

1 κουνουπίδι
6 πατάτες
2 μικρά κολοκυθάκια
3 διαφορετικά είδη τυριών τριμμένα (γλυκό, πικάντικο, σκληρό)
2 συσκευασίες κρέμα γάλακτος
1 αυγό


Βράζουμε τις πατάτες και το κουνουπίδι. Αφού βράσουν κόβουμε τις πατάτες σε ροδέλες και περνάμε το κουνουπίδι από το μύλο ή το λιώνουμε μαλακά με τα χέρια μας. Σε ένα μπολ αναμιγνύουμε τα τριμμένα τυριά, το αυγό, τα δυο κολοκυθάκια περασμένα από τον τρίφτη, το κουνουπίδι και τη μια κρέμα γάλακτος.
Σε ένα μεσαίο ταψί απλώνουμε σε στρώση τις πατάτες που έχουμε κόψει και από πάνω απλώνουμε το μίγμα και περιχύνουμε με τη δεύτερη κρέμα γάλακτος.
Ψήνουμε στους 200 βαθμούς Κελσίου για όσο χρειαστεί (δηλαδή μέχρι να πάρει χρώμα από πάνω)

Mirna
18-03-08, 23:04
κοπέλια... προσωπική μου άποψη... δε θα σωθούμε με τη νηστεία!!! αν τα έχεις καλά με τον εαυτό σου τότε είσαι εντάξει!!

Την νηστεία δεν την κάνεις για να σωθείς, αλλά γιατί έτσι νιώθεις ;)

Xouanita
18-03-08, 23:59
Αυτό το σουφλεδάκι παίζει να το κάνω αυριο, έτσι για να δω πως ειναι.

pastoula
19-03-08, 00:11
πλακα πλακα (2 πλακες) ωραιο ακουγεται!

Xouanita
19-03-08, 00:13
Το κουνουπίδι παίζει να αντικαταστήσω με τίποτα άλλο, αλλά κατα τα άλλα παίζει δυνατά!!!

pastoula
19-03-08, 00:14
μπροκολο!

Xouanita
19-03-08, 00:26
Το μπρόκολο μου αρέσει και θα δωσει και ωραιο χρωμα στο σουφλε ;)

pastoula
19-03-08, 00:27
αχα αχα! και εχει περισσοτερες βιταμινες! και σιδηρο!

Κοκκινονίκος
19-03-08, 01:26
Την νηστεία δεν την κάνεις για να σωθείς, αλλά γιατί έτσι νιώθεις ;)


τι νοιώθεις δλδ?

pastoula
19-03-08, 01:44
μια αδιαθεσια, ενα σφιξιμο στο στομαχι...

τι λες καλε? και για αποτοξινωση ακομα καλη ειναι η νηστεια! ασχετα αν εχω να νηστεψω απο το δημοτικο!

maRtina
19-03-08, 09:38
τι νοιώθεις δλδ?


Την αναγκη να κανεις κάτι κοντα σε αυτο που σου διδασκει η θρησκεία σου ,έστω και για λίγες μέρες μέσα στο χρόνο .

Κοκκινονίκος
19-03-08, 23:18
Την αναγκη να κανεις κάτι κοντα σε αυτο που σου διδασκει η θρησκεία σου ,έστω και για λίγες μέρες μέσα στο χρόνο .


αν πιστεύει κάποιος(τι λέει η θρησκεία) , δεν νομίζω να περιμένει το πάσχα για να το πραγματοποιήσει... πιο πολύ για τα μάτια του κόσμου το δικαιολογώ παρά για την πίστη του καθενός...

Makjunior
19-03-08, 23:50
αν πιστεύει κάποιος(τι λέει η θρησκεία) , δεν νομίζω να περιμένει το πάσχα για να το πραγματοποιήσει... πιο πολύ για τα μάτια του κόσμου το δικαιολογώ παρά για την πίστη του καθενός...

eksartatai pws pistevei o kathenas ;)

soraver
20-03-08, 03:11
an den to dexesai ws 8rhskeia 8a to dexteis ws e8imo.
egw sunh8ws th megalh bdomada den trww kreas, to sabbato to bradu trww mageiritsa kai thn kuriakh kokoretsi.

fusika ta teleutaia xronia M Paraskeuh th bgazw me kotopoulades alla auto kuriws giati ta perissotera nhstisima den mporoun na me xortasoun... :S

Xouanita
20-03-08, 08:55
Για μεγάλη Παρασκευή το κόβω λίγο εξτρίμ το κοτοπουλάδικο.

maRtina
20-03-08, 10:33
αν πιστεύει κάποιος(τι λέει η θρησκεία) , δεν νομίζω να περιμένει το πάσχα για να το πραγματοποιήσει... πιο πολύ για τα μάτια του κόσμου το δικαιολογώ παρά για την πίστη του καθενός...

"δεν νομίζω να περιμένει το πάσχα για να το πραγματοποιήσει" Κοκκινονικε μας θα μιλησω προσωπικα για εμενα...νιωθω καλα με τον εαυτο μου και γενικα με τις πραξεις μου ολο το χρονο , αν κατι κανω λαθος και το καταλαβω ή μου δωσουν να καταλαβω πως δεν ηταν σωστη συμπεριφορα και ενεργεια μου θα ζητήσω συγνωμη και θα επανορθωσω αναλογα με την περιπτωση , αγαπαω τα ζωα ..σεβομαι το περιβάλλον ...
"[B] αν πιστεύει κάποιος(τι λέει η θρησκεία) , .... πάσχα ".Η θρησκεια μας λεει πως οι μερες αυτες ειναι και ειδικα το Πασχα ειναι η μεγαλύτερη γιορτή του Χριστιανισμού , ολοι γνωρίζουμε για ποιο λογω νυστευουμε και τη συμβολικότητα των ημερών .

pastoula
20-03-08, 11:29
an den to dexesai ws 8rhskeia 8a to dexteis ws e8imo.
egw sunh8ws th megalh bdomada den trww kreas, to sabbato to bradu trww mageiritsa kai thn kuriakh kokoretsi.

μεχρι εδω καλα! συμφωνουμε!

fusika ta teleutaia xronia M Paraskeuh th bgazw me kotopoulades alla auto kuriws giati ta perissotera nhstisima den mporoun na me xortasoun... :S

που να γεμισεις το κοντεινερ με γιγαντες και φασολακια?:mlk: τι λες ρε καμμενο?

soraver
20-03-08, 11:43
re den ftanoun.....

Freeman
20-03-08, 11:46
re den ftanoun.....

Ρε θέλει και άλλος κόσμος να σιτιστεί! Δέν φτάνουν για όλους λέμε!! :angry_wife:

maRtina
20-03-08, 11:48
re
xaxaxaxxaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxxaxa

Freeman
20-03-08, 12:15
re
xaxaxaxxaxaxaxaxaxaxxaxaxaxaxxaxa

:wait: Λατρεύω το brainstorming αυτού του κοριτσιού ώρες ώρες... :wait:

maRtina
20-03-08, 12:30
pou na anoixo to stoma mou ....ekei na deis tsounami

kapoios mporei na ou systhsei kamia kali tsixla tora xaxaxaxxaxa

Κοκκινονίκος
20-03-08, 18:57
@maRtina (http://forum.kakapaidia.gr/member.php?u=221): και εγώ πιστεύω, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ να μου λέει η θρησκεία τι θα τρώω και πως θα ντύνομαι...

pastoula
20-03-08, 21:54
εγω παλι, θα μπορουσα να πω οτι πιστευω, αλλα πολλες φορες μπερδευομαι! ειναι δυνατον μονο οι ελληνορθοδοξοι να ειναι οι καλοι και να εχουν την δυνατοτητα να πανε στον παραδεισο? κι οοοοοοοοοοοοοοοολοι οι αλλοι?

οποτε αποφασισα πως ολα αυτα καλα σαν εθιμα, αλλα τα εχω ξεχωρισει απο το αν κανει η δεν κανει να φαω κρεας σημερα ή αυριο!

απλα κοιταζω να μην πειραζω τους αλλους που το θεωρω πιο σημαντικο απο το να νηστευω!

maRtina
21-03-08, 12:25
@maRtina (http://forum.kakapaidia.gr/member.php?u=221): και εγώ πιστεύω, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ να μου λέει η θρησκεία τι θα τρώω και πως θα ντύνομαι...



egine kamia allagi sto profil mou kai den to pira xampari? me ena quick looking(lol) den parathrisa kati :maRtina:

ta makaronia mou pantos einai nistisima...manitaria einai ayta ta komatakia pou blepeis loooooool

Einai poli lepto to 8ema , kai kaneis de mporei na krinei otidipote pano se ayto san "sosto h la8os" .o ka8enas leitourgei ka8ara upokeimenika .
;)

SeRxaNiTsa
21-03-08, 13:22
Επίσης...
Σάλτσα για μακαρόνια ή ρύζι... Εγώ την τρώω και σκέτη με ψωμί (παπάρες)

Ρίχνεις στο τηγάνι λάδι,άλάτι και πιπέρι.
Στην συνέχεια ντομάτα να μαραθεί και πιπεριές.
Προθέτεις γαρίδες.
Λίγο ρίγανη και σβήνεις με ούζο το οποίο εξατμίζεται και αφήνει την γεύση του γλυκάνισου.
Στο τέλος αφού την κατεβάσεις από την φωτιά ρίχνεις μέσα κυβάκια φέτας και τα αφήνεις να λιώσουν.

Σαλάτα με φύλλο από καταίφι

Παίρνεις φύλλο από καταίφι το βάζεις σε ενα πιρεξάκι το αλείφεις με βούτυρο ή λάδι και το βάζεις να ψηθεί στον φούρνο για λίγη ώρα.
Όταν το βγάλεις θα είναι σαν καλαθάκι.
Το βάζεις σε ένα πιάτο και βάζεις μέσα του λαχανικά.
Ρόκα,μαρούλι,καρότο,αγγούρι,πιπεριά,ντομάτα φρέσκια ή λιαστή,ελιές κτλ (επιλογή δική σου)
Ρίχνεις λάδι και ξυδάκι βαλσάμικο και για τελειώμα τυρί παρμεζάνα.

Πιτσάκια
Φτιάχνεις δικό σου ζυμάρι ή αν δεν έχεις χρόνο παίρνεις έτοιμες πίτες για σουβλάκια.
Τις βάζεις σε ένα ταψί λαδωμένο.
Βάζεις από πάνω τους σάλτσα ντομάτας ή φρέσκιες ντομάτες τριμμένες,ρίγανη λίγο λαδάκι,τυρί και λαχανικά ή αν δεν θες τυρί μόνο λαχανικά.
Σε 20 λεπτάκια έχεις λαχταριστά πιτσάκια.

Ροζαννούλαααααα...Πες μας συνταγή για ντάκο ;p

maRtina
21-03-08, 13:42
μμμμ θενκσ Σερχ

SeRxaNiTsa
21-03-08, 14:04
Eπίσης...

Πατάτες βραστές κομμένες κυβάκια,φρέσκο κρεμμυδάκι,μαιντανός και σως από λάδι ,μουστάρδα και λίγο λεμονάκι

maRtina
21-03-08, 14:06
ποιος θα το παρει ειπαμε αυτο το κοριτσι?

Freeman
21-03-08, 14:11
ποιος θα το παρει ειπαμε αυτο το κοριτσι?

Θα την βγάλουμε στο ebay :P

Λατρεία
21-03-08, 14:13
Σερχαν :lol: :lol: :lol:
Mας πέεθανες με τη σάλτσα και το καλαθάκι :S

SeRxaNiTsa
21-03-08, 14:40
Αυτή η σαλάτα με το καλαθάκι είναι κόλαση και σκίζει και εμφανισιακά αλλά και από γεύση!!!
Μπορείς να την κάνεις με τόνο,με γαρίδες,με γαλοπούλα,να βάλεις καλαμπόκι,μανιτάρια...και γίνεται κανονικότατο γεύμα!!!

maRtina
21-03-08, 14:41
ΤΕΛΟΣ

SeRxaNiTsa
21-03-08, 14:43
Πατατοκεφτέδες επίσης είναι καλή φάση και κολοκυθοκεφτέδες!!! Και είναι πανεύκολοι στην εκτέλεση...

maRtina
21-03-08, 14:46
ΓΙΑ ΠΕΣ ΓΙΑ ΠΕΣ
ΧΘΕΣ ΒΡΗΚΑ ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΓΗ ΓΙ ΑΣΟΥΠΙΟΚΕΦΤΕΔΕΣ ΚΑΙ ΧΤΑΠΟΔΟΚΕΦΤΕΔΕΣ ΜΙΑΜΜΜΜΜ

Freeman
21-03-08, 14:48
... στα 6 μέτρα...

maRtina
21-03-08, 14:49
δεν καταλαβα

SeRxaNiTsa
21-03-08, 14:50
Στο Πήλιο κάνουμε και χταποδόπιτα :)

Freeman
21-03-08, 14:53
Αυτά είναι...

SeRxaNiTsa
21-03-08, 15:03
Επίσης τυρόψωμο ,ελιόψωμο,πιπερόψωμο!!!

maRtina
24-03-08, 14:01
Χθες εφαγα ενα ρυζι ...ΤΕΛΟΣ best of all
λοιπον

1 φακελο ρυζι ασπρο (καρολινα)
μισο και λιγο παραπανω ματσακι μαιντανο , μισο και λιγο παραπανω ματσακι ανηθο, μισο πακετο κουκουναρι , 1 1/2 πακετακι κασιους , φρεσκο και ξερο κρεμυδακι , αλατι και πιπερι

τσιγαριζουμε στην αρχη τα κρεμιδακια τα φρεσκα και τα ξερα , ριχνουμε τα κασιους το κουκουναρι και το ρυζι και τσιγαριζουμε ολα μαζι , μεχρι ν ατσιγαριστουν ριχνουμε και το μαιδανο με τον ανηθο , προσθετουμε ενα φλιτζανακι νερο και μετα απο ενα λεπτο ριχνουμε ολο το μιγμα στη γαστρα μαζι με 3-4 ποτηρια νερο (προαιρετικα ενας κύβος κνορ κοτας)
Μπορειτε μετα να κανετε και μια σως με μουσταρδα, λεμονακι και λαδακι και να τη ριξετε απο πανω να γινει πιο πικαντικο το πιατο ...
ΠΑΙΔΙΑ ΤΕΛΕΙΑ

Xouanita
24-03-08, 14:07
Αυτο σαν ξηροκάρπια για ουισκιές μου ακούγεται :S

maRtina
24-03-08, 14:08
αχ Χουαν σου μιλαω , δεν εχω μυαλο για τιποτα , ειναι τελειο , σκεφτομαι ποτε να παω σπιτακι μου να το κανω , Παιδι μου τι κρεας και τι πιτσα και τι πιτογυρα , τελειο λεμε , γευση φοβερη!!!!! ειμαι κατ'ενθουσιασμενη

Egw
24-03-08, 20:37
Εκείνο που μου α΄ρεσει σ' αυτού του είδους τις συνταγές είναι η ακρίβεια των μετρήσεων καθώς και οι εξωτικές μονάδες μέτρησης. Πόσο είναι ένα "ματσάκι"? Έχω συνταγές από τη μητέρα μου με οδηγίες στυλ "ένα πιατέλο ζάχαρη", "Αλεύρι όσο πάρει" (και μετά βέβαια "το ψήνουμε ώσπου να είναι έτοιμο" :lol: ). Βέβαια όταν άρχισα κι εγώ να μαγειρεύω κατάλαβα πολλά από αυτά [και να δίνω συνταγές με παρόμοιο τρόπο] αλλά εξακολουθώ να μην ξέρω πόση ζάχαρη είναι ένα πιατέλο.

pastoula
24-03-08, 20:44
απο που εισαι? την λεξη "πιατέλο" δεν την ξερω!

ματσακια αγοραζεις ετοιμα! το οσο παρει στο αλευρι δεν μπορεις να κανεις αλιως γιατι δεν τραβαει παντα την ιδια ποσοτητα υγρων, κτλ, κτλ!

Xouanita
24-03-08, 20:58
Το "πιατέλο" το λέμε εμεις στην Κρητη, σιγουρα. Το λενε κι αλλού? Ειναι το μικρό μέγεθος πιάτου.

Makjunior
24-03-08, 21:44
Το "πιατέλο" το λέμε εμεις στην Κρητη, σιγουρα. Το λενε κι αλλού? Ειναι το μικρό μέγεθος πιάτου.

k emeis to leme sth lakwnia... piato... einai tou faghtou, piatelo afto tou froutou, piatelaki einai tou kafe...

pastoula
24-03-08, 22:04
ειδες τι μαθαινει κανεις?

thnx guys!

Egw
25-03-08, 18:24
Μα η συνταγή στο μαγικό τετράδιο της μητέρας μου είχε αντιγραφεί από συνταγή φιλης της που την είχε από φίλη κλπ κλπ... οπότε ποιος ξέρει από πού ξεκίνησε αρχικά.

Καλά, τα παίρνεις έτοιμα τα ματσάκια, αλλά όλοι οι ματσακοπωλητές πουλάν ίδιο μέγεθος ματσακίων? Εδώ ακόμη και στο ίδιο μαγαζί οι τιμές μένουν ίδιες αλλά το μέγεθος αλλάζει ανάλογα με την εποχή του χρόνου (ή τον προμηθευτή). Τα ραδίκια π.χ. πουλιούνται πάντα $1.99 το μάτσο στο Wegman's, αλλά πότε βγάζουν ένα πιάτο πότε δεν χωράν στην κατσαρόλα

Xouanita
25-03-08, 18:45
Το "ματσακοπωλητες" ηταν ΟΛΑ τα λεφτα!!! :lol:

Και για το μέγεθος των ματσακίων δεν εχεις αδικο.

Makjunior
25-03-08, 20:18
otan leme matsaki, h posothta sunithws einai tosh osh pianeis me to ena xeri k o deikths me ton antixeira na enonontai... ola omws me thn idia fora na einai oxi anaktemena... :hmmmm:

Xouanita
25-03-08, 21:25
Kι έτσι να ειναι... για τι μεγεθος χεριού μιλας? ;) Δεν έχουμε όλοι τα ιδια χερια.
Αστο, το ματσακι ειναι η πιο "ο,τι να ναι" ποσότητα, εντελώς στο περίπου. Χειρότερο κι απ το πιατέλο. :D

maRtina
26-03-08, 09:44
εγω αυτο που δεν μπορω ποτε να υπολογισω ειναι το αλατι , η μαμα μου με ελεγε παντα , "με το ματι" ...
εγω προτειμω με τη γλωσσα

Egw
26-03-08, 20:18
Ναι αλλά και πάλι άλλοι έχουν δαχτυλάρες άλλοι έχουν δαχτυλάκια

Makjunior
26-03-08, 20:27
san eswterikh diametros, den paramenei peripou idia otan enwneis ton antixeira me deikth??... h kanw lathos :hmmmm:

Savroy
26-03-08, 21:08
εξαρτάται ποιος έχει τα δάχτυλα... άλλη τρύπα έχει ο σόρα άλλη ο Διαμαντίδης!