PDA

Επιστροφή στο Forum : Τί καλό θα φάμε σήμερα;


Freeman
28-06-08, 14:42
Σήμερα μαγειρεύω ΓΑΥΡΟ ΣΑΓΑΝΑΚΙ (σαγανάρα μάλλον :D )

http://www.geocities.com/g281279/gauros1.jpg



Υλικά που χρησιμοποιησα:

-Γαυρος 1 κιλό (1 κιλό παρά χρησιμοποίησα βασικά. 4-5 ψαράκια που δέν χωρούσαν τα έδωσα σε μιά γάτα στην πίσω αυλή του σπιτιού...)
-1 σκελίδα σκόρδο κομμένη μικρά κομματάκια.
- μαινδανός μπόλικος
- 3 δαφνόφυλλα απο το δέντρο της πίσω αυλής.
- 4-5 φέτες ντομάτα ώριμης.
- λίγο βασιλικός
- λίγο πιπέρι φρεσκοκομμένο (απο τον μύλο)
- αλάτι
- πιπεριά πράσινη
- λίγο μπούκουβο.
- ελαιόλαδο


http://www.geocities.com/g281279/gauros2.jpg

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Έβαλα στο τηγάνι μιά επίστρωση νερό, λίγο ελαιόλαδο, μαινδανό, και το σκόρδο.
Μόλις πήρανε βράση και τα άφησα να βράσουν έτσι κανα δίλεπτο, έβαλα τον γαύρο.
Εριξα το αλάτι, πιπέρι, μπούκοβο, βασιλικό, και εβαλα απο πάνω τις πιπεριές κομμένες ροδέλες, τα δαφνόφυλλα και τις ντομάτες. Χαμηλώνω φωτιά και μισοσκεπάζω το τιγάνι. Με το μάτι υπολόγισα πότε γίνανε (ασπρίζει το κρέας του γαύρου όταν γίνει) και μετά σβήνω το μάτι.

Έτοιμο το φαγητό. Τωρα λοιπον σταμάτησε να κοχλάζει μέχρι να γράψω εδω το αρθράκι, γιαυτό πάω να βάλω στο πιάτο να φάω!! Έχω και λίγο ούζο με πάγο και μετά... ΥΠΝΟΣ!! :D:D:D:D

Πι.Ες. Θα σας κάνω και στις διακοπές το ίδιο να φάμε ένα μεσημέρι και να λιώσουμε!!!! :pinw:

Xouanita
28-06-08, 14:50
ΕΚΤΕΛΕΣΗ: :diee :diee :diee



Ααααααα ρε Φρη τι μου κανεις τωρααααα!!!! Πειναωωωω και ειναι ΚΟΛΑΣΗ!!!!!
Μπράβο χρυσοχέρη μας!!!!!

Λατρεία
28-06-08, 14:58
Εμένα θα μου κάνεις γαρίδες σαγανάκι;;
Λιγώθηκα :S

Makjunior
28-06-08, 16:33
skrou giou... (p leei k to bebe)

SeRxaNiTsa
28-06-08, 21:08
Miaaaaaaaaaaaam!!! Teleiooooooo !!!
Tha mporouses na to esbines kai me ligo tsipouro h' ouzo na afine tin geusi tou glukanisou!!!

Λατρεία
28-06-08, 21:13
Φέτα δε θα μπορούσαμε να βάλουμε;;

SeRxaNiTsa
29-06-08, 00:38
Milner :P νόστιμη και με λίγα λιπαρά ΛΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ

Freeman
29-06-08, 03:40
Η Piggy δέν καταδέχτηκε να δοκιμάσει έστω :(:(:(

NaVaCHo
29-06-08, 09:40
φρι εμενα μαρεσε...αλλα μονο
για ενα ατομο μαγειρεψες??
Αυτο ισα ισα με καλυπτει ,,,,

Xouanita
29-06-08, 14:54
Σωστος ο :penies:

soraver
29-06-08, 16:39
pollh saltsa opote 8a parei polu psomi
den einai gia enan me tipota
oute kan gia mena

Λατρεία
29-06-08, 19:56
Για έναν είπαμε, τι δουλειά έχεις εσύ;;; ;p

Xouanita
30-06-08, 00:08
Eμένα πάντως ισα που με φτανει :cool: Δεν παίζει να ειναι για 2 ατομα.

Freeman
30-06-08, 00:23
Τί λέετε βρέ παιδιά. Δείτε τα μάτια και συγκρίνετε μέγεθος!! Είναι κοτζάμ τηγάνι!! Για 3-4 άτομα με μπόλικο ψωμί είναι!! :D

Xouanita
30-06-08, 00:55
Ειμαι χοντρη ΤΕΛΟΣ :lol:

NaVaCHo
30-06-08, 08:25
για 3-4 ατομα φυσιολογικα...

εμενα ισα ισα με καλυπτει....αντε...
νηστικο θελετε να μαφησετε????

maRtina
30-06-08, 10:26
Τελειο θεματακι ανοιξες !!!!!! θα ποσταρω και εγω εδω τις γεματες φαντασια μαγειρικες μου! :P

soraver
30-06-08, 10:50
egw sumfwnw me to giwrgo pantws... einai polu to mam kai polu saltsato. fouskwnei prin to pareis xampari

maRtina
30-06-08, 11:05
μμμμ ναι σαν τη στραπατσαδα , ολες αυτες οι σαλτσες και τα πιπερια ...φουσκωνουν και βαραινουν πολυ το στομαχι ...οποτε χορταινεις μπαμ μπαμ ...αμα τρως και γρηγορα....Στο πρωτο διλεπτο αρχιζεις να βογκάς χεεχεχεχ

Mirna
30-06-08, 12:25
Η Piggy δέν καταδέχτηκε να δοκιμάσει έστω :(:(:(

Κάτι ξέρει , κάτι ξέρει :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Mirna
30-06-08, 12:33
http://i221.photobucket.com/albums/dd52/Aligatoroula/DSCN0876.jpg

Γαριδομακαρονάδα! :clap: :clap: :clap:
Ο Γιάννης δεν ξετρελάθηκε, μαντέψτε γιατί...
ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ!!! :ohh: :ohh: :ohh:

NaVaCHo
30-06-08, 12:52
aman...amannnn

ti einai ayto re...

to 8elw ayto to piato

Nidis_
30-06-08, 14:13
Den tou aresoun ta makaronia??

Kala re aligatoraaaaaaaaaaaa.Eisai trellos??

Freeman
30-06-08, 14:21
Καλά ε, και ΓΑΜΩ τα topic ανοιξα ο φούστης! Αυτά τα live φαγητά είναι πολύ πιό νοστημα απο τα στημένα!!!! ΘΕΛΩ ΤΑ ΜΑΚΑΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!!!!

Xouanita
30-06-08, 14:35
Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ρε φιλε μια μακαροναδαααααααααααααααα!!!!! :ohh: :ohh: :ohh:



Α ρε Αλιγατορα, την πρόλαβες! Με αυτή τη φωτό που βλέπω θα της εκανα πρόταση γαμου ΤΩΡΑ! :lol:

Mirna
30-06-08, 14:59
Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ρε φιλε μια μακαροναδαααααααααααααααα!!!!! :ohh: :ohh: :ohh:



Α ρε Αλιγατορα, την πρόλαβες! Με αυτή τη φωτό που βλέπω θα της εκανα πρόταση γαμου ΤΩΡΑ! :lol:

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Είσαι πολύ τυχερή που δεν πρόλαβα να βγάλω ούτε μια φωτό από το Πρωτοχρονιάτικο τραπέζι :P

Freeman
30-06-08, 18:09
Λοιπόν! Ερχόμενη Πρωτοχρονιά ΟΛΟΙ ΣΤΗΣ ΜΙΡΝΑΣ!!!!! ΤΕΛΟΣ!! :party:

SeRxaNiTsa
30-06-08, 19:00
Θα πάω και εγώ εκείιιιιιιιιι...
Πωπωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ΖΗΜΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!:omg:

Freeman
29-09-08, 12:33
Το τόπικ αυτό δημιουργήθηκε για να βάζουμε φωτογραφίες απο το φαγητό που φτιάξαμε σήμερα και μιά πρόχειρη συνταγή για το πώς το φτιάξαμε. Παρόλα αυτά όμως, αυτά που θα σας πώ παρεκκλίνουν λίγο απο την αρχική ιδέα. Η (άς πούμε) συνταγή είναι αρκετά ακαθόριστη ωστε να μπορέσει να αποτελέσει μιά ολοκληρωμένη συνταγή με μορφή -υλικά, εκτέλεση, φωτογραφία.

Step 1
Άς πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή. Ένα ωραίο Κυριακάτικο μεσημέρι και η γνώριμη σε όλους αίσθηση του κενού χώρου στο στομάχι μου έκανε και πάλι την εμφάνισή της. Ο γιατρός το είπε καθαρά! Θα τρώς ελαφριά και τροφές χωρίς ζωικό λίπος. Η χοληστερίνη έχει κολλήσει στο κόκκινο. Ποιό κόκκινο δηλαδή, άν υπήρχε όργανο μέτρησης χοληστερίνης, η βελόνα θα είχε σπάσει απο το ζόρι.
Σηκώνομαι απο την καρέκλα (περπάτημα λέει ο γιατρός) και πηγαίνω στο ψυγείο. Σαλάτα θα φάω σήμερα, σκέφτομαι. Τί σαλάτα όμως; Πρώτο, δέυτερο, τρίτο, εδώ! τρίτο ράφι. Έχει ντομάτες! Θα κανω μιά ωραία ντοματοσαλάτα. Θα βάλω και ένα μικρό κρεμμυδάκι ξερό μαζί με μιά πιπεριά κερατο και ελαιόλαδο. Αλάτι απαγορεύεται αλλα χού κέρς (:D ) .

Step 2
Μμμμμ γιατί δέν πρωτοτυπώ λίγο; Θέλω να πώ... γιατί δέν βάζω κάτιτίς μέσα ωστε να με πιάσει πιό καλά η σαλατούλα; Καλή η χορτοφαγία σκέφτομαι, την χορτοφαγία πολλοί λάτρεψαν, αλλα χόρτασαν ουδείς! Θα βάλω τόννο. Ένα μικρό κονσερβάκι τόννο! Λίγο τσιτσί βρε αδερφέ για να πάει καλύτερα κάτω! Υγειηνή διατροφή σου λέει ο άλλος. Αλλα υγειηνή διατροφή χωρίς σκόρδο γίνεται; Δέν γινεται! Νάσου λοιπόν μιά σκελίδα σκόρδο μέσα στην σαλάτα κομμένη σε ροδελίτσες.
Μωρε λές να με κάψει το σκόρδο; Μπά έβαλα πολύ λίγο. Μιά σκελίδα τί να σου κάνει. Το θέλω λίγο πιό πικάντικο το consept "salata". Μπροστά μου βλέπω το βαζάκι με το μπούκουβο. Φανταστείτε την συνέχεια.

Step 3
Οκ λοιπόν με την σαλάτα! Αλλα το λέει και η λέξη... "σαλάτα". Η σαλάτα είναι σαλάτα. Και σαλάτα χωρίς κυρίως φαγητό γίνεται; Αλλα είπαμε θα φάω ελαφρυά. Αντί για πιάτο με φαγητό θα κάνω ένα σαντουιτσάκι. Λιγό και καλό. Ότι έχει πρόχειρο το ψυγείο. Φρατζολάκι, σαλαμάκι αέρος, κασεράκι, μουσταρδίτσα, και πολύ μεράκι. Κάθομαι λοιπόν, σταυροκοπιέμαι, και είμαι έτοιμος να φάω... αλλα τί θα πιώ;
Θα το ρίξω λίγο έξω. Θα ανοίξω μιά μπύρα! Την απαγορεύει η γιατρός την μπύρα. Είναι το χειρότερο πράγμα για το ουρικό οξύ, αλλα είπαμε, το ρίχνω έξω σήμερα! Κυριακή είναι!


Μετά τα 3 βηματα προετοιμασίας λοιπόν, έχουμε τα παρακάτω αποτελέσματα. Θα τα συνοψίσω ώς εξής.


Εμφάνιση μενού: 7
Βαθμολογία απο 1-10

Κορεσμός πείνας: 4
Βαθμολογία απο 1-5 (1=starving, 2=έσπασε η πείνα, 3=καλά φάγαμε σήμερα, 4= φουσκώσαμε πάλι, 5=ΜΠΑΜ! )

Επίπεδο αναθυμιάσεων άνω οδού: ΥΨΗΛΟΤΑΤΟ
αυτή η βαθμολογία είναι απαραιτητη σε πιάτα που περιέχουν σκόρδο, κρεμμύδι κτλ
(καλά που δέν μπαίνει η Φωτεινή αλλιώς άν διάβαζε τα παραπάνω, θα ακύρωνε τις εξόδους μας για μιά βδομάδα! Απομόνωση!)

Επίπεδο αναθυμιάσεων υπο πίεση κάτω οδού: ΜΗΔΕΝΙΚΟ
αυτή η βαθμολογία είναι απαραίτητη σε πιάτα που περιέχουν φασόλια, λάχανο, κτλ



P.S. Φωτογραφίες του μενού εχουν κοπεί στην προσπάθεια οπτικοκρισίας... :S

to pio kako paidi
29-09-08, 12:46
Μακαρονόπιτα!!!Νοστιμότατη!!!:coffee::yahoo::thump sup:

Makjunior
08-11-08, 13:38
ΣΥΝΤΑΓΗ :Κοτόπουλο με Ουισκι

Αγοράζετε ενα κοτόπουλο 1200 γρ. και ενα μπουκάλι Ουίσκι
Προβλέψτε , αλάτι, πιπέρι ,ελαιόλαδο, και μπείκον σε λωρίδες

Για καλό και για κακό βεβαιωθείτε οτι εχετε και ενα βάζο μαγιονέζα

Τυλίξτε το κοτόπουλο με τις λωρίδες, αλατοπιπερώστε, και ρίξτε μία υποψία ελαιόλαδου

Προθερμάνετε τον φούρνο σε μεσαία θερμοκρασία, (220 βαθμοί ή θερμοστάτης στο 5 ) για 10 λεπτά
Σερβιριστήτε ενα ποτήρι Ουισκι και πιειτε το

Βάλτε το κοτόπουλο στον φούρνο αφου πρώτα το τοποθετήσετε σε καταλληλο σκευος

Βάλτε και πιειτε ακόμα ενα ποτήρι Ουισκι
Επαναλάβατε αυτο το βήμα αλλες δυο φορές

Μετά απο ένα τέπαρτο φουρνίστε το ανοιγμα για να επιγλέψετε το κλείσειμο του ψοτόπουλου

Λιάστε ξανά το ουικάλι του Μπίσκη και καπιατήτε μια καλή λουγία

Μετά απο ενα κετα.. οχι πέταρτο της ώρας, αργότερα τελος πάτνων ....
κλιτρίστε μέχρι τον μπούρνο
ανοίφτε την χόρτα, ξεγυρνίστε, απαναδονήστε
βάλτε τελος παντων το φωτόπουλο απ την αλλη

καφήστε σε μια λωκο καλέκρα και καβετάστε κανα'δυό φατήρια Κίσκη αμόκα

Νυστε, λυστε ψηστε το κουφόλουπο για μιση φώρα ακόμα .

3 λοτήρια αρφότερα ....

Ζαμέψτε το γατόπουλο απο χαμω, ( επεσε το μακαλισμένο) , καφαρίστε το, και γάλτε το σε μιάτο

Φτάτε τα κούτρα σας απο το νέσιμο στο κάτωμα απ τα γάδια που μυθικαν στα κλαπάκια της μουζινας

μην αποχειραθητε να κησωθειτε, μια φαρά ειμαστε εδω μάτω
απομελειώστε το δουκάλι του Ρίσκι

αργόμπερα σαρθήτε ως το κρεμάτι και κοιθωμητε ως το χρωι

Την επομενη μέρα , παρτε ενα αλκα σελτζερ
Πηγαινετε να φάτε κρύο kοτόπουλο με μαγιονεζα
και καθαρίστε το μπο****λο που δημιουργήσατε στην κουζινα


την αλλη βδομάδα θα δοκιμασουμε την Κρητικη συνταγη :Κατσικακι με τσικουδια !!!

Freeman
08-11-08, 14:29
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
την αλλη βδομάδα θα δοκιμασουμε την Κρητικη συνταγη :Κατσικακι με τσικουδια !!!
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

maRtina
10-11-08, 09:59
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol::lol::lol::lol:

pastoula
10-11-08, 20:25
:lool: :lool: :lool: :lool: :lool: :lool: :lool: :lool: :lool: :lool: :lool: :lool: :lool:

maRtina
11-11-08, 11:29
Kολοκυθακια γεμιστα με τυρι φέτα

Υλικα
τσαντα μεταφορας
τσανα ναυλον
πιρουνι
ταπερακι
κολοκυθακι γεμιστο
τυρι φετα

εκτελεση :
Θα ανοιξω την τσαντα μου (μεταφορας) ,θα βγαλω τη ναυλον σακουλα , θα την ανοιξω και αυτη , θα βγαλω το ταπερ , θα παρω το πιΡουνι και ...καλη μου ορεξη :lol::lol::lol::lol:


ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΛΕΒΕΡ? :yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

pastoula
13-11-08, 23:39
http://img232.imageshack.us/img232/7172/fajitas201jg3.jpg

Συστατικά:

Συστατικά σάλτσας για μαρινάρισμα:

* 2 κουταλιές σούπας ξύδι
* 2 κουταλιές σούπας χυμό πορτοκάλι
* 2 σκελίδες σκόρδου λιωμένες
* 1 κουταλάκι του γλυκού ρίγανη
* 1/2 κουταλάκι του γλυκού κύμινο
* 1 κουταλάκι του γλυκού αλάτι
* 1/4 κουταλάκι του γλυκού bottled hot pepper sauce

Για το τηγάνισμα:

* 450 gr άπαχο χοιρινό κρέας χωρίς κόκαλο (μπούτι)
* 1 κουταλιά σούπας μαγειρικό λάδι
* 1 μέτριο κρεμμύδι, κομμένο σε λεπτές φέτες και χωρισμένο σε δαχτυλίδια
* 1 μέτρια πράσινη πιπεριά σε λεπτές φέτες κομένες σε μπουκιές

Προαιρετικά για το σερβίρισμα:

* 1 πακέτο τορτίγιες αλευριού
* Κομμένο μαρούλι
* Πράσινο κρεμμύδι

Οδηγίες:

1. Κόψτε το κρέας σε λωρίδες πάχους 1 περίπου εκατοστού και μήκους τόσο ώστε να χωράει στο στόμα.

2. Ετοιμάζουμε την σάλτσα στην οποία θα μαρινάρουμε το κρέας ανακατεύοντας σε ένα βαθύ μπωλ το ξύδι, τον χυμό πορτοκαλιού, το σκόρδο, την ρίγανη, το κύμινο, το αλάτι και την hot pepper sauce.

3. Βάζουμε το κρέας στο μπωλ και ανακατεύουμε ώστε η σάλτσα να παει παντού. Αφήνουμε το κρέας για τουλάχιστον 30 λεπτά.

4. Σε ένα μεγάλο τηγάνι, ζεστάναιτε το λάδι σε ψηλή φωτιά για 1 λεπτό περίπου. Προσθέστε το χοιρινό, το κρεμμύδι και την πιπεριά. Τηγανίστε ανακατεύοντας για 5 περίπου λεπτά ή μέχρι το χοιρινό να μην είναι πια ροζ και τα λαχανικά να είναι τραγανά και μαλακά.

5. Για σερβίρισμα, γεμίζουμε αμέσως την τορτίγια με το μείγμα του χοιρινού. Εάν επιθυμούμε προσθέτουμε το μαρούλι, πράσινο κρεμμύδι και salsa. Επίσης μπορούμε να προσθέσουμε τριμμένο τυρί τσένταρ και κομμένη ντομάτα.

Λίγα μυστικά ακόμα:

Εμένα μου αρέσει το κρέας καλοψημένο οπότε τηγανίζω περισσότερο από 5 λεπτά, αλλά αυτά είναι θέμα γούστου. Επίσης σερβίρεται με μία κρύα άσπρη σάλτσα που έχει δική της συνταγή, αλλά εγώ ως φανατική τζατζικού..... Με τορτίγια δεν το έχω δοκιμάσει, είναι πάρα πολύ ωραίο με πίτα για σουβλάκι. Εκτός από μαρούλι και με σαλάτα λάχανο καρότο είναι πάρα πολύ ωραίο.

Xouanita
13-11-08, 23:45
γιαμ-γιαμ φαινεται!!! :clap:



(-σκορδο, -χυμος πορτοκαλιου. Ολα τα αλλα χαλαρα τα τρωγω)

Κοκκινονίκος
13-11-08, 23:49
εγώ πριν λίγο έφαγα κρεπούλες..με συνταγή από τον γιώτης....
απλά βγήκε φίνα ;)
θα έτρωγα με παρέα λέει, αλλά τελικά είδα μπάσκετ :P τουλάχιστον νικήσαμε :clap:

maRtina
14-11-08, 13:35
Αννα το παραπάνω φαγητο το κανεις? :ohh::ohh::ohh::ohh:

pastoula
14-11-08, 22:06
ναι!

maRtina
15-11-08, 13:27
Μπραβο σου!:ohh: