PDA

Επιστροφή στο Forum : τα αγαπημενα μου κομιξ 1


pastoula
04-08-08, 09:49
http://i209.photobucket.com/albums/bb26/ouz0/life00.jpg


Ο Γκέρχαρντ Χάντερερ είναι ο σημαντικότερος αυστριακός δημιουργός σατιρικών σκίτσων για την επικαιρότητα και την καθημερινή ζωή στην ευρωπαϊκή Δύση. Από την κριτική του πέννα δεν γλίτωσε κανένας από τους πολιτικούς ηγέτες της χώρας του. Ο διάσημος σκιτσογράφος, κατηγορήθηκε για καθύβριση θρησκεύματος λόγω της έκδοσής του στα ελληνικά του βιβλίου του «Η Ζωή του Χριστού» για να αθωωθεί τελικά από το Εφετείο Αθηνών το 2005. Επρόκειτο για το πλέον παράδοξο δικαστικό προηγούμενο των τελευταίων δεκαετιών στην Ευρώπη, αλλά και στην Ελλάδα, όπου η τελευταία απαγόρευση βιβλίου έγινε το 1981.

Ο Χάντερερ είχε δηλώσει για τις κατηγορίες: «Φυσικά όλο αυτό ήταν ανοησία, εφόσον εγώ έχω φτιάξει ένα βιβλίο στο οποίο ο Ιησούς παρουσιάζεται με απολύτως θετικό τρόπο. Απέναντι στον Ιησού, αυτή τη μορφή που υπήρξε ή δεν υπήρξε ιστορικά, διατηρούσα πάντοτε μια θετική εντύπωση. Εκανε θετικά πράγματα, υπήρξε ένας κοινωνικός επαναστάτης και εξηγούσε στους ανθρώπους πώς μπορεί κανείς να αλλάξει το κράτος, έτσι ώστε να μπορεί να ζει καλά μέσα σ' αυτό. Δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να τον συκοφαντήσω. Αυτό που έκανα εντελώς συνειδητά ήταν να έρθω σε αντιπαράθεση με το προσωπικό εδάφους, δηλαδή την εκκλησία».


προσωπικα εχω να πω οτι ειναι απο τα κλυτερα σατυρικα κομιξ που εχω διαβασει. Κι επειδη εζησα απο μεσα τις μ@λακιες με τις κατασχεσεις και τις δικες, το μονο σχολιο που εχω να κανω ειναι πως οι κολημενοι, παντα κακο εκαναν! και τζαμπα διαφημιση!


το προτεινω!

οταν μπορεσω θα το ανεβασω σε pdf!

Freeman
04-08-08, 09:57
Anebase to se pdf molis mporeseis na doume peri tinos prokeitai.

Xouanita
04-08-08, 10:01
Τα δικά μου αγαπημένα κόμιξ (εκτός απο τον αστερίξ και τα πουλιά του Αρκά που αποτελούν κόλλημα χρόνων) είναι αυτά του EDIKA στο Βαβελ. Μπορείς να ανεβάσεις αυτά? Θα χαρώ εξαιρετικά πολύ!!! :)

soraver
04-08-08, 10:09
babel einai apagoreumenh le3h.
ka8e fora na fantasteis pou thn anaferw spiti, me apeilei pws 8a ferei papa na mou kanei trisagio

pastoula
04-08-08, 10:13
μη λες μαλ@κιες!

εχει βγαλει και καλα! και εχει δικιο η χουαν! θα ψαξω!

maRtina
04-08-08, 10:36
http://i209.photobucket.com/albums/bb26/ouz0/life00.jpg

Ο Χάντερερ είχε δηλώσει για τις κατηγορίες: «Φυσικά όλο αυτό ήταν ανοησία, εφόσον εγώ έχω φτιάξει ένα βιβλίο στο οποίο ο Ιησούς παρουσιάζεται με απολύτως θετικό τρόπο. Απέναντι στον Ιησού, αυτή τη μορφή που υπήρξε ή δεν υπήρξε ιστορικά, διατηρούσα πάντοτε μια θετική εντύπωση. Εκανε θετικά πράγματα, υπήρξε ένας κοινωνικός επαναστάτης και εξηγούσε στους ανθρώπους πώς μπορεί κανείς να αλλάξει το κράτος, έτσι ώστε να μπορεί να ζει καλά μέσα σ' αυτό. Δεν έχω κανέναν απολύτως λόγο να τον συκοφαντήσω. Αυτό που έκανα εντελώς συνειδητά ήταν να έρθω σε αντιπαράθεση με το προσωπικό εδάφους, δηλαδή την εκκλησία».



ΕΙΧΕ ΔΗΛΩΣΕΙ :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: :mlk: , αμα ηθελε να εκθεσει τους παπαδες να εβγαζε ενα κομικ που να το ελεγε "οι ζωες των παπαδων " και οχι "η ζωη του Ιησου "και να τον εχει σαν μεθυσμενο τραβελο στη φωτογραφια

pastoula
04-08-08, 10:37
ρε, το εχεις διαβασει?

απο τα καλυτερα κομιξ!

maRtina
04-08-08, 10:39
οχι αλλα απο τη φωτογραφια και μονο , δεν θα το κανω, μου την εδωσε αυτος ο Χαιλαντερ χαντερελ ο πως τον λενε..

pastoula
04-08-08, 10:40
καντο! αληθεια αξιζει!

maRtina
04-08-08, 10:41
τσουκ.... σιγα μη τον κανω και διαφημιση τον τρόμπα ...κατι ελεγες πιο πριν για τη διαφημιση , εδω κολλαει και θα συμφωνησω!

pastoula
04-08-08, 10:42
εσυ χανεις!

επισης, δεν μπορω να καταλαβω πως κρινετε κατι, αν δεν το διαβασετε!

maRtina
04-08-08, 10:44
το εκρινα απο τα σχολια που εκανε ο ιδιος ο συγραφεας του ...δε χρειαζομαι κατι παραπανω για να μπω στο νοημα

soraver
04-08-08, 10:44
an to diabasoun 8a 3enerwsoun.
o tupos krazei polu asxhma :S

(pote 9a to fereis na to diabasw? ;p)

pastoula
04-08-08, 10:46
σημερα!

pastoula
04-08-08, 11:20
το εχω σε pdf! οποιος το θελει, μου λεει!

Freeman
04-08-08, 12:21
steilto se pdf leme na to doume kai meta tha krinoume :) ante. Proto proto post evala :) anebase to sta frouta.

soraver
04-08-08, 12:30
paparies leei
den einai pdf
jpg einai

Mirna
04-08-08, 13:45
το μονο σχολιο που εχω να κανω ειναι πως οι κολημενοι, παντα κακο εκαναν!

Κατά πρώτης, τα μόνα κόμικς (αν είναι κόμικς) που έχω διαβάσει είναι αυτά τα παιδικά μίκι μάους όταν ήμουν παιδί, λίγο πριν ανακαλύψω την Μανίνα και Κατερίνα :lol:

Κατά δευτέρης, να με βάλεις και εμένα στην λίστα των κολλημένων. Δεν πρόκειται ποτέ να διαβάσω ένα κόμικ που για εξώφυλλο χρησιμοποιεί τον Χριστό με ύφος λες και έχει πάρει κόκα! Αφού ήθελε να τα βάλει με την εκκλησία, ας χρησιμοποιούσε μια εκκλησία ή παππάδες για εξώφυλλο.

pastoula
04-08-08, 14:07
Κατά πρώτης, τα μόνα κόμικς (αν είναι κόμικς) που έχω διαβάσει είναι αυτά τα παιδικά μίκι μάους όταν ήμουν παιδί, λίγο πριν ανακαλύψω την Μανίνα και Κατερίνα :lol:

κι εγω τα διαβαζα! τα μικι μαους, ειναι κομιξ! τα άλλα δεν ειναι!

Κατά δευτέρης, να με βάλεις και εμένα στην λίστα των κολλημένων. Δεν πρόκειται ποτέ να διαβάσω ένα κόμικ που για εξώφυλλο χρησιμοποιεί τον Χριστό με ύφος λες και έχει πάρει κόκα! Αφού ήθελε να τα βάλει με την εκκλησία, ας χρησιμοποιούσε μια εκκλησία ή παππάδες για εξώφυλλο.

γενικως, σεβομαι την θρησκεια του άλλου (οποιαδηποτε κι αν ειναι αυτη), Σεβαστο το να μην θελεις να το διαβάσεις, αλλα το γέλιο που είχαμε ρίξει όταν πρωτοβγήκε με τις μαλ@κιες που μας ειχαν κανει τότε κατι βλαμμένοι με αστυνομίες, κατασχέσεις κτλ στο βιβλιοπωλείο (ασχετα αν δεν είναι από τις δικιές μας εκδόσεις), δεν θα το ξεχάσω ποτε!

και δεν νομίζω ότι είσαι σαν κατι τυπους στυλ "Ελένη Λουκά" που παντού βλέπουν τον Αντίχριστο και ιστορίες συνομοσίας... αν είσαι σε αυτήν την κατηγορία, θα τον παρεις τον τιτλο!

Και για να μην παρεξηγούμαι, δεν ειναι κομιξ που θα το έδεινα να το διαβάσει παιδί που δεν έχει κατασταλάξει και δεν μπορει να ξεχωρίσει τι είναι πλάκα και τι όχι, αλλα αν μου πει ενηληκας οτι προσβάλεται η θρυσκευτική του συννειδηση θα του πω οτι εκεινος εχει το προβλημα και οχι ο συγγραφέας!

Γλεπητούρα
04-11-08, 00:22
Ρε παιδια απο που κι ως που το χιουμορ εκλαμβανεται ως προσβολη? ΔλΔ δεν μπορω να καταλαβω πως ανθρωποι που επι καθημερινης βασεως κατεβαζουν Χριστοπαναγιες (και μην μου πειτε οτι δεν ,γιατι δεν θα παρω!εχω ακουσει πολλους καθως πρεπει και ηθικα ορθους την ωρα της οργης να στολιζουν θεους και δαιμονες καταλληλως!) ,προσβαλλονται απο το χιουμορ που κανει καποιος οσον αφορα θρησκειες....αυτος που πιστευει πραγματικα στη Θρησκια του δεν ενοχλειται απο τετοια ...μαλοστα μπορει αμα γνωριζει και καλα τη θρησκεια στην οποια πιστευει να γελασει κι ολας...

@Μαρτινα...μην κρινεις ποτε απο το περιτυλιγμα πριν να δεις το περιεχομενο!Το ειπεν κι ο Χριστος αλλωστε!

soraver
04-11-08, 09:18
mia malakia einai to comic
eixe pwlhseis mono k mono epeidh ebrize

maRtina
04-11-08, 09:56
δεν μπορω να καταλαβω πως ανθρωποι που επι καθημερινης βασεως κατεβαζουν Χριστοπαναγιες (και μην μου πειτε οτι δεν ,γιατι δεν θα παρω!εχω ακουσει πολλους καθως πρεπει και ηθικα ορθους την ωρα της οργης να στολιζουν θεους και δαιμονες καταλληλως!)

@Μαρτινα...μην κρινεις ποτε απο το περιτυλιγμα πριν να δεις το περιεχομενο!Το ειπεν κι ο Χριστος αλλωστε!



Γλεπητουράκι προσωπικά κρίνω με τα ιδια μετρα και τα ιδια σταθμα οοοολους αυτους που βριζουν τα Θεια, και γι αυτους με το ιδιο αυστηρο υφος θα μιλουσα .

Θεωρω πολυ σωστη την τοποθετηση σου για το περιτυλιγμα και το περιεχομενο , το εχω δει αλλωστε πολλες φορες σε εφαρμογη ....αλλα για τη θρησκεια μου ΔΕΝ μπορω να το κανω αυτο , πιο συγκεκριμενα δεν μπορω να δεχτω τοσο ακραιο σαρκασμο ....γιατι και εγω εχω πει ανεκδοτα που κατα καιρους κυκλοφορουσαν με το χριστο και τη σταυρωση του κτλ , ομως ειναι διαφορετικο απο το να τον ζωγραφιζεις σαν κατεστραμενη αρσενικη πορνη και περα απο αυτο να υποστηριζεις οτι το εκανες για να θιξεις τους παπαδες .

Δεχομαι το χιουμορ και το μεταχειριζομαι συνεχεια , ομως
καποια θεματα τα "αγγιζεις" μεχρι ενα οριο , δεν μπορεις να τα ισοπεδωνεις ολα .



Τωρα που εχω και φασκελο εδω κατσε να του ριξω και μερικα του καμένου :παρτα::παρτα::παρτα::παρτα::παρτα::παρτα::παρτα:: παρτα::παρτα::παρτα:
:παρτα::παρτα::παρτα:
αααααχ το φχαριστηθηκε η ψυχουλα μου :lol: