PDA

Επιστροφή στο Forum : E-bay ξερει κανεις τι παιζει?


Cj
27-08-08, 18:35
Βασικα λεω να κανω μερικες αγορες απο το e-bay

εχω τσεκαρει φασεις του στυλ bid αλλα και instant buy που θελω να παρω . Η καθε αγορα την υπολογίζω μέχρι 300 ευρα και τα πραγματα θα σταλουν απο αμερικα

Τώρα επειδή δεν έχω ξαναπαρει απο βαυ αμα κερδίσω τη φαση πως πληρώνω το ειδος και πως τα εξοδα μεταφορας? Απο οτι διαβασα το e-bay λεει "θα σου πω πως θα πλερωσεις ΑΝ κερδίσεις"

Εγώ όμως θέλω να ξέρω τι παίζει πριν.οποτε οποιος ξερει ας πει και τι να προσεξω

Help

Makjunior
27-08-08, 19:00
με paypal πληρώνω στο ebay... όταν πάς να πληρώσεις σου βγάζει το ποσό... πρέπει να προσέχεις το ιστορικό των συναλλαγών που έχει ο πωλητής. επιπλέον ρίξε μια ματιά να δείς σε τι ποσά ήταν οι προηγούμενες συναλλαγές γιατί μπορεί στα μικρά να είναι OK και σε μεγάλα ποσά να κάνει λαμογιές... (π.χ. να πληρώσεις κ να μην το στείλει) απο τη στιγμή π το στείλει ζήτα του να σου δώσει το "tracking number" της αποστολής έτσι ώστε να μπορείς να μάθεις ανα πάσα στιγμή π βρίσκεται το δέμα. επιπλέον, να γράψει επάνω "gift" ή κάποιο μικρό ποσό αξίας ώστε να μην έχεις προβλήματα με τελωνείο μιας κ έρχεται απο αμερική... προσωπικά προτιμώ να αγοράζω απο καταστήματα παρά απο ιδιώτες..

md1032
27-08-08, 19:08
Το bid είναι σαν δημοπρασία, βάζεις μια ελάχιστη τιμή αλλά η αγγελία δεν λήγει μέχρι την ημέρα που έχει ορίσει ο πωλητής ή μέχρι να φτάσει το ελάχιστο ποσό που θέλει να το πουλήσει [εάν έχει ορίσει]. Φυσικά μπορούν άλλοι χρήστες να ξεπεράσουν την τιμή που έβαλες εσύ κλπ.

Το buy-now είναι ότι λέει, το αγοράζεις επιτόπου με την τιμή που αναγράφει [+ τα οποιαδήποτε μεταφορικά].

Η καλύτερη και μόνη λύση για τις πληρωμές των προϊόντων είναι το paypal. Είναι απόλυτα ασφαλές και δεν έχω συναντήσει κανένα πρόβλημα.

Συνδέεις την visa/maestro/οτι έχεις με το paypal και όλες οι συναλλαγές γίνονται μέσω αυτού δίχως ο πωλητής να γνωρίζει αυτά τα προσωπικά στοιχεία σου.

Να προσέχεις ΠΑΡΑ πολύ γιατί κυκλοφορούν αρκετά λαμόγια εκεί πέρα.
Αυτό το βλέπεις από το rating του χρήστη [να είναι >99%] και το feedback που έχουν αφήσει άλλοι χρήστες σε αυτόν.

Να κάνεις αγορές ΜΟΝΟ από άτομα που προσφέρουν paypal.

Να προσέχεις εάν όντως στέλνουν Ελλάντα αυτά που θέλεις, αλλιώς μπορείς να του στείλεις μήνυμα να ρωτήσεις [ευγενικά πάντα ε :p] εάν είναι εφικτό να το στείλει και πόσο θα κοστίσει. Συνήθως ορισμένοι κολλάνε σε τέτοια international λόγω τελωνείου. Επίσης καλό είναι να στέλνει με USPS [τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ τους εκεί] και εαν είναι εφικτό να γράφει πάνω gift και όχι την πλήρη/πραγματική αξία του προϊόντος [συνήθως και εδώ κολλάνε ορισμένοι πωλήτες αλλά υπάρχουν και ορισμένοι που το κάνουν defacto].

Τι ακριβώς θέλεις να αγοράσεις?

soraver
28-08-08, 16:57
egw exw kanei kanaduo agwres apo kei
kai parolo pou exw kai paypal kai logariasmos to ebay, o material me 3elaspwnei ;p

btw an breis kati sto ebay.co.uk protimhse to eurwpaiko
to idio isxuei kai gia to amazon. uparxoun co.uk kai .de amazon

md1032
28-08-08, 17:35
και το ebay.ie [Ιρλανδίας] αξίζει γιατί 1)σου δείχνει τις τιμές σε € 2) μπορείς να κάνεις αναζήτηση στην Ευρωπαϊκή Ένωση 2)είναι στα αγγλικά :p

Cj
28-08-08, 17:53
md thanx θα τσεκαρω αυτα που μου ειπες και θα δω τι θα κανω. Ειναι καποια εργαλεία για μένα που στο ελλαντα τα πουλανε σε αστα να πανε τιμες

Freeman
29-08-08, 10:06
Υπόψης. Ότι αγοράσεις πιθανό να μήν καλύπτεται απο εγγύηση !!!

soraver
29-08-08, 10:21
an einai sthn eurwpaikh enosh 8a kaluptetai re
arkei na parei kainourio apo shop kai oxi used

spuro to .ie den to 3era

md1032
29-08-08, 12:12
spuro to .ie den to 3era

τώρα το έμαθες :p

pastoula
29-08-08, 12:13
eeeeeeeeeeetsi!

md1032
29-08-08, 12:18
εσύ η αποπάνω δεν του μαθαίνεις τίποτα εεεεεεεεε :p

pastoula
29-08-08, 12:34
τς!

Cj
30-08-08, 16:51
Υπόψης. Ότι αγοράσεις πιθανό να μήν καλύπτεται απο εγγύηση !!!

einai mias xrhshs outos h allws :P

Cj
31-08-08, 23:22
wraia brhka ena katasthma e-shop sth germania pou mporei na mou ta steilei.Twra to thema einai den einai bid alla buy now fash kai bazeis th posothta pou theleis. Egw epeidh thelw apo liga apo diaforetika pragmata autounou ta shipping cost tha pane sto kathena h to kanonizeis ektos ebay auto?

md1032
31-08-08, 23:37
Δεν γράφει εάν κάνει καλύτερη τιμή στα ταχυδρομικά για την αποστολή πολλών προϊόντων?
Στείλε του μήνυμα και ρώτα τον.

Cj
31-08-08, 23:42
tou etseila kai ena akoma den thelei paypal alla bank transfer na to kanw h tha mou ta faei ? exei 100% pantos

md1032
31-08-08, 23:54
για δώσε url

Cj
31-08-08, 23:58
exeis pou mou :P

md1032
01-09-08, 00:05
μα το βυζί του βούδα, για απονευρώσεις είναι αυτά?

Βασικά έχει λίγα ratings και το γεγονός ότι δεν δέχεται paypal με βάζει σε σκέψεις για στρυφνό πωλητή.
Σίγουρα δεν υπάρχουν αυτά πουθενά αλλού?
Τώρα που κοίταξα και εγώ δεν βλέπω πουθενά αλλού.
Να ξέρεις ότι τα εμβάσματα εξωτερικού έχουν συνήθως ακριβές χρεώσεις. Πχ εμείς στην ΑΤΕbank χρεώνουμε το ελάχιστο 17€ :mlk:

Freeman
01-09-08, 08:53
μα το βυζί του βούδα, για απονευρώσεις είναι αυτά?

Βασικά έχει λίγα ratings και το γεγονός ότι δεν δέχεται paypal με βάζει σε σκέψεις για στρυφνό πωλητή.
Σίγουρα δεν υπάρχουν αυτά πουθενά αλλού?
Τώρα που κοίταξα και εγώ δεν βλέπω πουθενά αλλού.
Να ξέρεις ότι τα εμβάσματα εξωτερικού έχουν συνήθως ακριβές χρεώσεις. Πχ εμείς στην ΑΤΕbank χρεώνουμε το ελάχιστο 17€ :mlk:

ΑΠο το στόμα μου το πήρες.

Makjunior
01-09-08, 14:58
to emvasma an ginei mesw ebanking den exei polu pio xamhlh xrewsh??? :hmmmm:

md1032
01-09-08, 15:31
ανάλογα την τράπεζα

Freeman
02-09-08, 09:27
ανάλογα την τράπεζα

ap to stoma mou to pires.:)

pastoula
02-09-08, 09:41
ΑΠο το στόμα μου το πήρες.

ap to stoma mou to pires.:)

ε, προσεχε λιγο το στομα σου κι εσυ!

αμαν!

soraver
02-09-08, 10:22
ap to stoma mou to pires.:)

kai pali sou zhtw tapeina sugnwmh
oriste gia na mhn les!
:sexy1:

Cj
02-09-08, 22:21
telika ekana to bhma ta phra kai plerwsa kai ta 17 eura :P akoma kai etsi omws eimai ok. Twra menei na doyme an tha erthei to prama :D

kalh fash san nonos milaw :P

pastoula
03-09-08, 09:53
παιδες, δεν σας ειπα τι επαθε ενας φιλος με το e-bay!

βασικα, δεν φταιει το e-bay, αλλα καποιοι ελληναρες!

πηγε ο χριστιανος και αγορασε ενα σπαθι ρεπλικα που ειχε δει και του αρεσε! πληρωνε τα 450 ευρουλακια, ερχεται κανονικα το δεμα, παει να το παραλαβει και τον περιμεναν οι μπατσοι!

-τι εγινε ρε παιδια?

-αδεια οπλοφοριας εχεις?

-οχι! γιατι να έχω?

-ε, τοτε δεν το παιρνεις! ειναι οπλο!

-ρε παιδια, αφου δεν κοβει, διακοσμητικο ειναι! εχει και την βαση για τον τοιχο! εχω και υπευθυνη δηλωση της εταιρειας παραγωγης οτι δεν ειναι οπλο!

-αλλου αυτα! αδεια οπλοφοριας, αλλιως δεν παιρνεις τπτ!

5 μηνες, κι ακομα δεν εχει ξεμπλέξει!

αυτα!

soraver
03-09-08, 10:24
mix mix mix

pastoula
03-09-08, 10:26
στα ελληνικα?

soraver
03-09-08, 10:34
gelaw

Xouanita
03-09-08, 10:36
Κι ενας γνωστός μου έφερνε στις χειραποσκευές του ένα πλαστικό σπαθάκι για το παιδάκι του, και δεν τον άφησαν να το περάσει. Το κράτησαν στο Ελ Βεν.
Ειναι τρελοί αυτοί ρε!

Εμένα δεν με άφησαν να περάσω τη λίμα για τα νύχια μου, μην τυχόν κάνω κανένα πεντικιούρ δια της βιας στον πιλότο, μάλλον :P

Cj
09-09-08, 22:17
τελικα το πραμα ηρθε και ολα οκ !!!! :D

maRtina
10-09-08, 09:52
etsi opos to pes re mits "to prama" the staf looool mistikopa8eia , sunallages me ypokosmo , narkotika mou 8imise

soraver
10-09-08, 10:40
ston upokosmo anoikei... me thn kakia ennoia ;p

maRtina
10-09-08, 10:42
Mits o "se kano tatoo me xirafi"

soraver
10-09-08, 10:53
oxi ennoousa pws einai upokosmos, katw apo ton kosmo, zei stous uponomous mazi me ta xelwnonitzakia kai ton metropontika

maRtina
10-09-08, 11:12
τι να σου πω , εγω ξερω μονο μια διευθυνση του στο κεντρο

Xouanita
10-09-08, 13:07
oxi ennoousa pws einai upokosmos, katw apo ton kosmo, zei stous uponomous mazi me ta xelwnonitzakia kai ton metropontika


...και τους Ελ, και τα Βρυλ. Πολύς κόσμος εκεί κατω :D :P

pastoula
10-09-08, 14:40
ξερεις εσυ!

akis51
25-02-09, 01:23
Αν πρόκειται για οδοντιατρικά εργαλεία, δοκίμασε το γερμανικό ebay.de για να
καλύπτεσαι και από εγγύηση.