PDA

Επιστροφή στο Forum : Ανακαίνηση του σπιτιού


Freeman
24-10-08, 15:05
Σκέφτομαι να κάνω μιά μικρή ανακαίνηση το σπίτι που μένω. Αλλα δέν ξέρω τίποτα απο αυτά δέν έχω ιδέα ούτε απο οικονομικά, ούτε απο διαδικασίες.

Συμφαίρει να το δώσεις σε κάποια τεχνική εταιρία ή να το κάνεις μόνος σου με μαστόρια;

Αυτό που με ενδιαφέρει βασικά είναι να βάλω πλακάκι σε όλο το σπίτι (προτείνετε το παρκέτο μήπως; ) Τί είναι καλύτερο παρκέτο ή πλακάκι; Τώρα το σπίτι έχει κάτι παλιούς μουσαμάδες.

Επίσης κάθε χειμώνα είναι παγωμένα τα ντουπάρια και το σπίτι γεμίζει υγρασία. Τα ντουβάρια είναι με μικρό παλιό τούβλο. Τί να κάνω;

Να αλλα΄ξω σωλήνες υδραυλικά και ηλεκτρολογικά; Μέχρι τώρα δέν είχε ποτέ ζημιά τέτοιου είδους. Η οικοδομή είναι φτιαγμένη το χίλιαεννιακόσια εξήνταφεύγα.

Πρέπει να γκρεμίσω έναν πολυραγισμένο τοίζο που παθαίνει καθίζηση στο μπάνιο και να τον ξανασηκώσω με θεμέλιο απο κάτω. Αυτός κατασκευάστηκε μετέπειτα και πατάει πάνω σε χώμα :S Επίσης πρέπει να βάλω πλακάκι στο μπάνιο. Τώρα είναι μόνο με τούβλο και τσιμέτο στο δάπεδο.

Αυτα. Τώρα το πώς θα τα πληρώσω είναι άλλο θέμα (άν αποφασίσω να κάνω ανακαίνηση τελικά) ...

pastoula
24-10-08, 15:10
μονος σου θα εχεις πολυ περισσοτερη δουλεια και θα κανεις παραπανω χρονο!

αλλα θα γινει σαφως πιο φτηνα η δουλεια!

εγω λεω ξυλο! τα πλακακια δεν τα αντεχω τον χειμωνα! (δεν μου πολυαρεσουν και τα χαλια!)

Xouanita
24-10-08, 15:16
κατ αρχην, μπαίνει χειμώνας. Το σκέφτηκες καλά, να αρχίσεις τωρα εργασίες που θα σου κάνουν το σπίτι εργοτάξιο?

β) Το σπίτι, λόγω παλαιότητας, οπωσδήποτε θα το θέλει ενα φρεσκάρισμα. Το θέμα ειναι να το δει απο κοντά κάποιος (απο κει που δουλεύεις τωρα, πάρε εναν μηχανικό μια βόλτα να σου πει μια γνωμη) για να εντοπίσει αν υπάρχει κάποιο σημείο με βλάβη (π.χ. έντονα ρηγματωμένος τοιχος) ή που να χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχη (π.χ. υγρομόνωση).

γ) πριν να βαλεις τον οποιονδήποτε μάστορα μέσα, θα ζητήσεις προσφορές. θα φέρεις 2-3 να το δουν και να σου κάνουν προ-κοστολόγηση, για να μην έχεις εκπλήξεις ;)

δ) αν θέλεις, για περισσότερα θα τα πούμε τηλεφωνικά ή απο msn ;)

ε) υπάρχουν κάτι ωραιότατα πλακάκια διαλογής σε χαμηλότατες τιμές στα μαγαζιά. οταν το εν λόγω σχέδιο δεν το έχουν για ΠΟΛΛΑ τετραγωνικά, το δίνουν "σκοτωμενο". Εσενα σε πειράζει πολύ αν π.χ. το μεγάλο υπνοδωμάτιο έχει διαφορετικό (παρόμοιο ίσως) πλακάκι απο το άλλο υπνοδωματιο?


θα τα πούμε...

md1032
24-10-08, 15:18
ama isouna athina tha sou edina to tilefono tou antra sinadelfou pou asxoleitai me tetoia.
atixises omos :p

pastoula
24-10-08, 15:24
τοτε τι μας το λες?:fishhit:

md1032
24-10-08, 15:25
kouventa na kanoume.
ti the re?:md_parta:

pastoula
24-10-08, 15:27
:παρτα::παρτα::παρτα::παρτα:

κανεις σποιλ στο θεμα του παιδιου για να του πεις ασχετα!

Xouanita
24-10-08, 15:27
Εσυ MD θα του αναλύσεις τα επιτόκια της στεγαστικής επιχορηγησης ;)

maRtina
24-10-08, 15:29
Ρε? χιλια ευρω θα περνεις τι νομιζεις θα περνεις και ξεκίνησες τις ανακαινήσεις? Τωρα κλαιγεσαι για υγρασια και μουσαμαδες και αυριο μεθαυριο θα μας κλεγεσαι για το νερο της πισινας σου !:παρτα: Ψωρο-Αντικαπιταλιστη :παρτα: αρχισαμε κιολας "μικρη ανακαινιση -ντουβαρια ηλεκτρικες και υδραυλικες εγκαταστασεισ "αλλο τι θα ακουσω!

Περαν της πλακας ..
α)Η ανακαινιση δεν χρειαζεται καταρχην να ειναι ολικη απο την αρχη ..μπορεις σιγα σιγα και ενα ενα δωματιο να τα φτιαχνεις εν καιρο (οχι πολεμου) μιας και η δουλιτσα σου θα σου το επιτρεπει στο εξης .
β)Ουτε σκεψη να μην κανεις για παρκε, θα το μετανιωσεις και θα το κλες καθε μερα , πολυ ευαισθητο , ολο γρατζουνιες , ασε που και η παραμικρη σκονιτσα κανει ΜΠΑΜ (σε σκουρο παρκε ..αμα κανεις παρκε σκουρο να κανεις , αισθητικα τουλαχιστον μονο το σκουρο αξιζει )
γ)αυτο που σου ανεφερε η Χουαν (οτι χειμωνιαζει )σκεψου το καλα ...μπορεις να κανεις αλλαγες εσωτερικα του σπιτιου και οχι γκρεμισματα σε ντουβαρια και νεροσωληνες
δ)Οπωσδηποτε να παρεις προσφορες !

Χαιρομαι !;)

pastoula
24-10-08, 15:31
αληθεια, 32, χελπ!

ξερεις απο δανεια?

Freeman
24-10-08, 15:57
Ποιό χειμώνα ρε σείς πάτε καλά; Δέν μίλησα για τώρα. ΑΠλά είπα οτι ξεκίνησα να νιώθω την ανάγκη της ανακαίνησης, όχι οτι βάζω μπρός :D

Παρκέτο άκουσα πως φουσκώνει. Το πλακάκι είναι κρύο γαμώτο. Άν και μου αρέσουν πολύ τα χαλιά, το παρκέτο είναι πιό ζεστούλικο. Αλλα καλύτερα να βάλω αθάνατο πλακάκι παρά παρκέτο. Για αυτό που λές χουάν δέν με πειράζει. Δηλαδή κάθε δωμάτιο και διαφορετικο πλακάκι να έχω, δέν με χαλάει καθόλου! :)

Τί παίζει με δάνεια αλήθεια; Αλλα καλύτερα άς μάθω πρώτα καμιά τιμή. Δέν ξέρω καθόλου πόσο μπορεί να κοστίσει :S Πάνω απο 5000ευρώ? :lol::lol:

Freeman
24-10-08, 15:59
Για το παρκέτο το σκούρο με το χρώμα της σκουράδας που λές, :lol: θα εννοείς το venge μάλλον. ¨οντως λερώνει με το παραμικρό και είναι τρελό ξενέρωμα.

pastoula
24-10-08, 16:02
δεν σου ειπα για τοσο σκουρο ρε!

εμενα μου αρεσει πολυ το ξυλο!

με τπτ πλακακια!

Freeman
24-10-08, 16:05
Ναι αλλα θα πρέπει όπως και να έχει να ρίξω τσιμεντάρισμα πρώτα μέσα ε; Επειδή τώρα τα πατώματα είναι λίγο στραβά :S

pastoula
24-10-08, 16:07
ε, και? το ισιωνεις και με τα ξυλα!

Xouanita
24-10-08, 16:15
Με κόλλα τα βάζουν τα πλακάκια και μερεμετίζουν λίγο τα υπάρχον πάτωμα για να ειναι επίπεδο.
Ευκολο ειναι ;)


Ειμαι ΚΑΤΑ του παρκε! Μολις αρχίσει να φθειρεται ειναι αθλιο!

maRtina
24-10-08, 16:16
Δεν θα καθονται καλε καλα τα ξυλα ...τι θα στρωσει κατω? κορμους απο κολωνες τις δεη? σανιδια λεπτα θα στρωσει :παρτα:

pastoula
24-10-08, 16:18
ας ρωτησει καποιον που ξερει πρωτα!

αναλογα ποση ειναι η κλιση!

maRtina
24-10-08, 16:22
Φανταζομαι οτι καταλαβα τι εννεοει , οταν λεει δεν ειναι ισια μαλλον εννοει πως εχει χυμα μπετον αρμε κατω , οχι αλφαδιασμενο , σκανε κατι μυτες απο τσιμεντο προς τα πανω ε φρεε? καπως ετσι εχει χτιστει και το σπιτι μου στο χωριο , εκεινη τη δεκαετια

Mirna
24-10-08, 16:30
Ειμαι ΚΑΤΑ του παρκε! Μολις αρχίσει να φθειρεται ειναι αθλιο!


Συμφωνώ! Πλακάκι και πάλι πλακάκι!!!
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με τα χαλιά αντιθέτως με αρέσουν οι χοντρές μοκέτες που βουλιάζει το πόδι σου μέσα.
Επίσης, αν το σκεφτείς, βάζεις μια σκούπα και το σπίτι καθαρό. Ενώ το καλοκαίρι πρέπει να σκουπίζεις κάθε μέρα, σφουγγάρισμα :P:P

Πάντως, αν πιάνουν τα χέρια σου θα έλεγα κάποια πράματα να τα κάνεις μόνος σου. Αφού δεν βιάζεσαι για την ανακαίνιση, θα γλυτώσεις πολλά λεφτά. Αν όμως δεν πιάνουν τα χέρια σου άστο καλύτερα :lol:
Τι να σου κάνω που είσαι Θεσσαλονίκη! Αν ήσανε κάπου εδώ θα σε έστελνα τον μπαμπά μου τον χρυσοχέρη και θα στα έφτιαχνε όλα!!!:yahoo::yahoo::yahoo:

pastoula
24-10-08, 16:35
εγω?

ειμαι πιο κοντα!

τι λες?

maRtina
24-10-08, 16:41
Mirna mhn ton λες τετοια και ξεσυκωθει και παει και αγορασει κανα σπιτι με δανειο στην Χαλκιδα μονο και μονο για να εχει συντηρησεις τζαμπα ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Freeman
24-10-08, 19:21
Φανταζομαι οτι καταλαβα τι εννεοει , οταν λεει δεν ειναι ισια μαλλον εννοει πως εχει χυμα μπετον αρμε κατω , οχι αλφαδιασμενο , σκανε κατι μυτες απο τσιμεντο προς τα πανω ε φρεε? καπως ετσι εχει χτιστει και το σπιτι μου στο χωριο , εκεινη τη δεκαετια

Αυτό ακριβώς. Και ανηφορίζει οσο παει προς τον τοίχο :)

Nidis_
24-10-08, 19:35
asxeto alla
Freeman allakses douleia??Pou??Exo xasei episodia :(

Freeman
24-10-08, 19:36
Mirna mhn ton λες τετοια και ξεσυκωθει και παει και αγορασει κανα σπιτι με δανειο στην Χαλκιδα μονο και μονο για να εχει συντηρησεις τζαμπα ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

:farpa: :lol: :D :)

:confused::fmm::confused::fmm: τώρα που το καλοσκέφτομαι... δέν κακό... δέν καθόλου κακό... Σπίτι και ζωή στην Χαλκίδα σημαίνει:

-Πρωί στο σπίτι της Μίρνας για καφέ.
-Καπάκι αραλίκι με τον Αλιγάτορα με φραπεδιές και fifa pro δίπλα δίπλα.
-Μεσημέρι καλομαγειρεμένο φαγητό απο τα χεράκια της Μίρνας.
-Μετά το φαγητό θα την πέφτω στην αυλή τους για ρεμφάρισμα και πασατέμπο, καφέ, ενώ θα προσέχω το μωρό που θα παίζει στην αυλή ενώ οι υπόλοιποι θα κοιμούντε. Στην λιγούρα θα τρώω ότι έμεινε στην κατσαρόλα απο το μεσημέρι. Πάντα θα βάζει μπόλικο φαγί στην κατσαρόλα. Τσιγκουνιές δέν κάνω.
-Απόγευμα καφέ και βόλτα, Εγώ, Αλιγάτορας, Μίρνα, καροτσάκι με μωρό.
-Βράδυ θα μαζευόμαστε στης Μίρνας για τσιμπολόγημα απο τα διάφορα έκτακτα και εξαιρετικά μεζεδάκια της Μίρνας.
-Νύχτα και αφού θα έχουμε γεμίσει με τσίπουρα με τον αλιγάτορ, θα με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ:fzz:. Θα κλαίει το μωρό και καταλαβαίνω οτι με πήρε ο υπνος στον καναπέ των παιδιών. Θα σηκώνομαι για να πάω στο σπίτι μου αλλα θα είναι αργά και ποιός τρέχει στο σπίτι τέτοια ώρα νυχτιάτικο. Έχω πιεί κι όλας... Θα πηγαίνω και θα κοιμάμαι μαζί με Μίρνα, Αλιγάτορα, μωρό, στο κρεβάτι τους για να μήν φοβάμαι την νύχτα.
-Πρωί ξύπνημα για και καφεδάκι στης Μίρνας.
...και ούτω καθεξής...
Σε έκτακτες περιπτώσεις θα σκάει μύτη Λεωνίδας Αννέτα και θα αράζουμε στην Μίρνας για να μας περιποιηθεί! :fgogogo::fbebored::fcong:

\m/:yahoo: Δέν κακή ιδέα λοιπόν!! :yahoo:

Εδώ που τα λέμε τί το χρειάζομαι το σπίτι στην Χαλκίδα!! :yahoo:

Xouanita
24-10-08, 21:28
XAXAAXAXXAXAXAAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAAXA

και πάνω που είχα λιώσει στο γέλιο, ηρθε το click to show και με αποτελείωσε! :haha: :haha: :haha:

παιδί μου, γιατί δεν στρώνεσαι να γράφεις?? αφου έχεις ταλέντο και γ@μάτο χιούμορ!!!!

pastoula
24-10-08, 22:24
:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

eleiwsa!

Κοκκινονίκος
24-10-08, 23:56
γειαααααααααα και από μένα....
εγώ μιας και είμαι πρόσφατος από ανακαίνιση, ας το πούμε και έτσι... συνολικά υπολόγιζε κανά 6άρι+-1 χήνες....

μια πολύ καλή λύση που γλυτώνεις έξοδα για πάτωμα είναι το laminate
μερικές ίνφο: http://www.eco-bros.gr/GR/PRODUCTS/FLOR-ADV.HTM
http://www.velentzas.com.gr/laminate.html

στο μπάνιο ένα απλό πλακάκι κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.. ;) τώρα το απλό είναι πάντα σχετικό...θέλω να σου πω δε θα έχει μεγάλο κόστος..

για την υγρασία μπορείς να βάλεις έναν αφυγραντήρα, κάνει καλή δουλειά ;)


τώρα αν μπλέξεις με ηλεκτρολογικά/υδραυλικά ζήτω που κάηκες...


τι άλλο θες?

Freeman
25-10-08, 00:24
Αφυγρανήρας; Έχω. Πολύ ηλεκτρικό ρεύμα ρε συ. Λίγο οικονομία. Τί παίζει με μονώσεις στους τοίχους;

Κοκκινονίκος
25-10-08, 01:39
ότι κάνει ο σουβάς....αν έχεις σκοπο να βάλεις καινούργιο....
σε μας έβαλε ενας μάπας, αλλά δεν του κατσε...

για τον αφυγραντήρας δεν νομίζω να υπάρχει μόνο ηλεκτρικός.... κάτι είχε πάρει η μητέρα μου που με κάποιο τρόπο το μάζετε μόνο του :s.... θα ρωτήξω και θα σου πω...

maRtina
25-10-08, 11:42
:farpa: :lol: :D :)

:confused::fmm::confused::fmm: τώρα που το καλοσκέφτομαι... δέν κακό... δέν καθόλου κακό... Σπίτι και ζωή στην Χαλκίδα σημαίνει:

-Πρωί στο σπίτι της Μίρνας για καφέ.
-Καπάκι αραλίκι με τον Αλιγάτορα με φραπεδιές και fifa pro δίπλα δίπλα.
-Μεσημέρι καλομαγειρεμένο φαγητό απο τα χεράκια της Μίρνας.
-Μετά το φαγητό θα την πέφτω στην αυλή τους για ρεμφάρισμα και πασατέμπο, καφέ, ενώ θα προσέχω το μωρό που θα παίζει στην αυλή ενώ οι υπόλοιποι θα κοιμούντε. Στην λιγούρα θα τρώω ότι έμεινε στην κατσαρόλα απο το μεσημέρι. Πάντα θα βάζει μπόλικο φαγί στην κατσαρόλα. Τσιγκουνιές δέν κάνω.
-Απόγευμα καφέ και βόλτα, Εγώ, Αλιγάτορας, Μίρνα, καροτσάκι με μωρό.
-Βράδυ θα μαζευόμαστε στης Μίρνας για τσιμπολόγημα απο τα διάφορα έκτακτα και εξαιρετικά μεζεδάκια της Μίρνας.
-Νύχτα και αφού θα έχουμε γεμίσει με τσίπουρα με τον αλιγάτορ, θα με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ:fzz:. Θα κλαίει το μωρό και καταλαβαίνω οτι με πήρε ο υπνος στον καναπέ των παιδιών. Θα σηκώνομαι για να πάω στο σπίτι μου αλλα θα είναι αργά και ποιός τρέχει στο σπίτι τέτοια ώρα νυχτιάτικο. Έχω πιεί κι όλας... Θα πηγαίνω και θα κοιμάμαι μαζί με Μίρνα, Αλιγάτορα, μωρό, στο κρεβάτι τους για να μήν φοβάμαι την νύχτα.
-Πρωί ξύπνημα για και καφεδάκι στης Μίρνας.
...και ούτω καθεξής...
Σε έκτακτες περιπτώσεις θα σκάει μύτη Λεωνίδας Αννέτα και θα αράζουμε στην Μίρνας για να μας περιποιηθεί! :fgogogo::fbebored::fcong:

\m/:yahoo: Δέν κακή ιδέα λοιπόν!! :yahoo:

Εδώ που τα λέμε τί το χρειάζομαι το σπίτι στην Χαλκίδα!! :yahoo:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol::lol:
Και τι την περασες την Μιρνα ρε ? αλα Αντζελίνα Τζόλυ , να σε υιοθετήσει?:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol ::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol ::lol::lol::παρτα:

Makjunior
27-10-08, 06:36
ti k ti thes na allakseis? ta udravlika ap th stigmh p doulevoyn aprovlimatista, asta opws einai... koufwmata tha allakseis? oso gia to patwma uparxei k h lush gia ena eidos plastikou dapedou me 6e/m2 p dinei thn aisthish parke... afto evala sto spiti p molis anakainhsa... ntoulapia kouzinas? neroxutes? vrises? tha ta allakseis afta? kata t alla sumfwnw me to korwni m :D pare mpolikes prosfores, kai na kalo einai na exeis se sunenohsh olous tous suntrexamenous k paratrexamenous gia thn apofugh kakhs douleias... :D

Alikafros
27-10-08, 10:30
:farpa: :lol: :D :)

:confused::fmm::confused::fmm: τώρα που το καλοσκέφτομαι... δέν κακό... δέν καθόλου κακό... Σπίτι και ζωή στην Χαλκίδα σημαίνει:

-Πρωί στο σπίτι της Μίρνας για καφέ.
-Καπάκι αραλίκι με τον Αλιγάτορα με φραπεδιές και fifa pro δίπλα δίπλα.
-Μεσημέρι καλομαγειρεμένο φαγητό απο τα χεράκια της Μίρνας.
-Μετά το φαγητό θα την πέφτω στην αυλή τους για ρεμφάρισμα και πασατέμπο, καφέ, ενώ θα προσέχω το μωρό που θα παίζει στην αυλή ενώ οι υπόλοιποι θα κοιμούντε. Στην λιγούρα θα τρώω ότι έμεινε στην κατσαρόλα απο το μεσημέρι. Πάντα θα βάζει μπόλικο φαγί στην κατσαρόλα. Τσιγκουνιές δέν κάνω.
-Απόγευμα καφέ και βόλτα, Εγώ, Αλιγάτορας, Μίρνα, καροτσάκι με μωρό.
-Βράδυ θα μαζευόμαστε στης Μίρνας για τσιμπολόγημα απο τα διάφορα έκτακτα και εξαιρετικά μεζεδάκια της Μίρνας.
-Νύχτα και αφού θα έχουμε γεμίσει με τσίπουρα με τον αλιγάτορ, θα με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ:fzz:. Θα κλαίει το μωρό και καταλαβαίνω οτι με πήρε ο υπνος στον καναπέ των παιδιών. Θα σηκώνομαι για να πάω στο σπίτι μου αλλα θα είναι αργά και ποιός τρέχει στο σπίτι τέτοια ώρα νυχτιάτικο. Έχω πιεί κι όλας... Θα πηγαίνω και θα κοιμάμαι μαζί με Μίρνα, Αλιγάτορα, μωρό, στο κρεβάτι τους για να μήν φοβάμαι την νύχτα.
-Πρωί ξύπνημα για και καφεδάκι στης Μίρνας.
...και ούτω καθεξής...
Σε έκτακτες περιπτώσεις θα σκάει μύτη Λεωνίδας Αννέτα και θα αράζουμε στην Μίρνας για να μας περιποιηθεί! :fgogogo::fbebored::fcong:

\m/:yahoo: Δέν κακή ιδέα λοιπόν!! :yahoo:

Εδώ που τα λέμε τί το χρειάζομαι το σπίτι στην Χαλκίδα!! :yahoo:


ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!!! ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε περιμένουμε ;) ;) ;) ;) ;)

Mirna
29-10-08, 14:45
:farpa: :lol: :D :)

:confused::fmm::confused::fmm: τώρα που το καλοσκέφτομαι... δέν κακό... δέν καθόλου κακό... Σπίτι και ζωή στην Χαλκίδα σημαίνει:

-Πρωί στο σπίτι της Μίρνας για καφέ.
-Καπάκι αραλίκι με τον Αλιγάτορα με φραπεδιές και fifa pro δίπλα δίπλα.
-Μεσημέρι καλομαγειρεμένο φαγητό απο τα χεράκια της Μίρνας.
-Μετά το φαγητό θα την πέφτω στην αυλή τους για ρεμφάρισμα και πασατέμπο, καφέ, ενώ θα προσέχω το μωρό που θα παίζει στην αυλή ενώ οι υπόλοιποι θα κοιμούντε. Στην λιγούρα θα τρώω ότι έμεινε στην κατσαρόλα απο το μεσημέρι. Πάντα θα βάζει μπόλικο φαγί στην κατσαρόλα. Τσιγκουνιές δέν κάνω.
-Απόγευμα καφέ και βόλτα, Εγώ, Αλιγάτορας, Μίρνα, καροτσάκι με μωρό.
-Βράδυ θα μαζευόμαστε στης Μίρνας για τσιμπολόγημα απο τα διάφορα έκτακτα και εξαιρετικά μεζεδάκια της Μίρνας.
-Νύχτα και αφού θα έχουμε γεμίσει με τσίπουρα με τον αλιγάτορ, θα με παίρνει ο ύπνος στον καναπέ:fzz:. Θα κλαίει το μωρό και καταλαβαίνω οτι με πήρε ο υπνος στον καναπέ των παιδιών. Θα σηκώνομαι για να πάω στο σπίτι μου αλλα θα είναι αργά και ποιός τρέχει στο σπίτι τέτοια ώρα νυχτιάτικο. Έχω πιεί κι όλας... Θα πηγαίνω και θα κοιμάμαι μαζί με Μίρνα, Αλιγάτορα, μωρό, στο κρεβάτι τους για να μήν φοβάμαι την νύχτα.
-Πρωί ξύπνημα για και καφεδάκι στης Μίρνας.
...και ούτω καθεξής...
Σε έκτακτες περιπτώσεις θα σκάει μύτη Λεωνίδας Αννέτα και θα αράζουμε στην Μίρνας για να μας περιποιηθεί! :fgogogo::fbebored::fcong:

\m/:yahoo: Δέν κακή ιδέα λοιπόν!! :yahoo:

Εδώ που τα λέμε τί το χρειάζομαι το σπίτι στην Χαλκίδα!! :yahoo:

Φιλική τιμή 100 ευρώ την βραδιά + 2 φορές την εβδομάδα μπέμπα σίτινγκ :lol::lol::lol::lol:

ΘΕΟΣ!!!!!!!!!!!!! ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σε περιμένουμε ;) ;) ;) ;) ;)

Εμ βέβαια, εσύ θα είσαι χωμένος όλη την μέρα στην κουζίνα??? :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Μου αρέσει να περιμένω φίλους και να μαγειρεύω για αυτούς! :clap::clap::clap::clap::clap::clap:
Και μαγειρεύω και πολύ :clap:Το μόνο σίγουρο Φρικμαν είναι ότι δεν θα πεινάσεις :lol::lol:
Εχω μόνο μία ένσταση :confused:όσον αφορά το πρωινό ξύπνημα :confused:
Φαντάζομαι όταν λες πρωινό εννοείς μετά τις 10, ναι? :clap::clap:

Freeman
29-10-08, 15:26
Φιλική τιμή 100 ευρώ την βραδιά + 2 φορές την εβδομάδα μπέμπα σίτινγκ :lol::lol::lol::lol:


Ώπα... κάτσε... 100 ευρά; Τότε αλλάζει το πράγμα. Θα το κάνουμε αλλιώς. Θα έρχονται ο Λεωνίδας με την Αννέτα και θα σου σκάνε τα 100ευρα για την πάρτη τους (50ευρά έκαστος δηλαδή) και μετά εγώ θα έρχομαι ώς φιλοξενούμενος του Λεωνίδα και της Αννέτας :clap::clap::clap::yahoo::yahoo:

maRtina
29-10-08, 15:30
της φιλοξενειας θα γινεται στο σπιτι σου Μιρνα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Mirna
29-10-08, 15:51
της φιλοξενειας θα γινεται στο σπιτι σου Μιρνα :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σας μιλάει ο αυτόματος τηλεφωνητής.
Αυτή τη στιγμή και για πολλές στιγμές θα απουσιάζουμε :lol:
Αφήστε το μήνυμά σας μετά τον χαρακτηριστικό ήχο
Πριιιιιιιιιιτς γκλουκ γκλουχ αγκού

:lol::lol::lol:

Xouanita
29-10-08, 16:00
Ώπα... κάτσε... 100 ευρά; Τότε αλλάζει το πράγμα.




καλά-καλά να πάθεις!!!! Δεν σου αρεσε το "τσάμπα διαμονη στα Χανιά", και μας έκλασες??? πλέεεεερωνε τωρα τις Xαλκιδες!!! :P :D

εεεεεετσι... με την αρμύρα!!!! Και με τα νερά 6 ωρες πάνω- 6 ωρες κάτω, που να μαζευει και χαλικάκια η αρμύρα :lol: \m/

Freeman
29-10-08, 16:17
καλά-καλά να πάθεις!!!! Δεν σου αρεσε το "τσάμπα διαμονη στα Χανιά", και μας έκλασες??? πλέεεεερωνε τωρα τις Xαλκιδες!!! :P :D

εεεεεετσι... με την αρμύρα!!!! Και με τα νερά 6 ωρες πάνω- 6 ωρες κάτω, που να μαζευει και χαλικάκια η αρμύρα :lol: \m/

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Alikafros
30-10-08, 10:10
Η κολόνα του σπιτιού μίλησε.

ΤΖΑΜΠΑ ΤΕΛΟΣ!!!

(ακόμα να ξεκινήσετε;;;)

maRtina
30-10-08, 10:13
στερεψαν οι δουλειες στη Χαλκιδα αλικαφρε ε?
εμ σου λεει ο ανθρωπος αφου υπαρχει κριση , ας καλεσουμε κανεναν να το γυρισουμε σε "εισοδηματιε"
Αρχοντικο "της Μιρνας και του Αλικαφρου" ενοικιαζομενα δωματια με ημιδιατροφη και πρωινο !!!!!
Τιμες ΕΚπληξη!:lol::lol:

Alikafros
30-10-08, 13:21
Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες...

ΤΖΑΜΠΑ έγραψα, όχι 100 ευρώ :p

maRtina
30-10-08, 13:25
μωρε εγω καλα καταλαβα ....εσυ δεν με καταλαβες :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:



τωρα που το ξαναδιαβαζω μηπως εννουσες "τελος μιλησα τζαμπα θα φιλοξενησουμε τα παιδια"?

γιατι πριν εγω καταλαβα "το τζαμπα μας τελειωσε "

Xouanita
30-10-08, 14:29
Η κολόνα του σπιτιού μίλησε.





Αρα συμφωνεί με τη Μιρνα ;) :P
Aρα έκλεισε στα 100γιουρα/βραδυ. Κι εγω το ίδιο καταλαβα \m/

Alikafros
31-10-08, 11:01
γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ

Aligator21 <-- Κολόνα του σπιτιού!!!
Freeman <-- Τζάμπα διαμονή!

:diee:diee:diee:diee:diee

maRtina
31-10-08, 11:13
ε μιλα ελληνικος ανθρωπε μου να καταλαβουμε:lol::lol::lol::lol::lol:

Freeman
31-10-08, 11:18
Η κίνηση της κολώνας του σπιτιού για δωρεάν φιλοξενία, φάνηκε σάν μιά ουτοπική όαση στα μάτια των φιλοκαπιταλιστικών εν συνηθεία προσώπων. Μπράβο Αλιγάτωρα! Πίσω και σας έφαγα οι υπόλοιποι! :faw: :D

maRtina
31-10-08, 11:22
.................................................. .............των φιλοκαπιταλιστικών ...........................................


:bebored::bebored: