PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζελέ με φρούτα του δάσους


thiseas
12-04-10, 10:36
http://media2.feed.gr/filesystem/images/20081016/engine/assets_LARGE_t_23761_1539805_type11586.jpg
Τι έχουμε:

* 3 φλιτζ. νερό
* 1 1/2 φλιτζ. ζάχαρη
* 10 φύλλα ζελατίνας
* φλούδα από μισό λεμόνι
* 1 συσκευασία κομπόστα μαύρο μύρτιλλο
* 1 συσκευασία κομπόστα κόκκινο μύρτιλλο

Για το γαρνίρισμα:

* 1 τσαμπί κόκκινου μύρτιλλου
* φυλλαράκια μέντας

Τι κάνουμε:

Σε ένα μπολ με κρύο νερό βάζουμε τη ζελατίνα να μουσκέψει και να μαλακώσει για 2-3 λεπτά. Σε μία κατσαρόλα ρίχνουμε το νερό και τη ζάχαρη και ανακατεύουμε καλά, ώστε να αναμειχθούν τα υλικά μεταξύ τους.

Βάζουμε την κατσαρόλα σε χαμηλή φωτιά και αφήνουμε να πάρει βράση. Προσθέτουμε τη ζελατίνα στυμμένη καλά με τα χέρια μας, ανακατεύοντας με μία κουτάλα, έως ότου λιώσει. Προσθέτουμε τη φλούδα λεμονιού, αφήνουμε να βράσει το σιρόπι για 5 λεπτά και στη συνέχεια τη βγάζουμε. Κατεβάζουμε την κατσαρόλα από τη φωτιά και αφήνουμε το σιρόπι να μισοκρυώσει.

Σε ένα μεγάλο μπολ βάζουμε κοπανισμένο πάγο και μέσα σε αυτόν βάζουμε μία φόρμα. Βάζουμε μέσα στη φόρμα μία στρώση ζελέ με μια κουτάλα και αφήνουμε για 5-10 λεπτά μέχρι να πήξει. Στη συνέχεια ρίχνουμε μαύρο μύρτιλλο, αφού πρώτα το στραγγίξουμε για να φύγει το σιρόπι του. Κατόπιν προσθέτουμε μία στρώση ζελέ, αφήνουμε για 5-10 λεπτά να πήξει, συνεχίζουμε ρίχνοντας κόκκινο μύρτιλλο και επαναλαμβάνουμε τη διαδικασία, έως ότου γεμίσουμε όλη τη φόρμα. Βγάζουμε τη φόρμα με το ζελέ από το μπολ με τον πάγο και τη βάζουμε στο ψυγείο για περίπου 1 ώρα, έως ότου πήξει καλά.

Στη συνέχεια βγάζουμε τη φόρμα με το ζελέ από το ψυγείο και για να το ξεφορμάρουμε, βυθίζουμε τη φόρμα σε χλιαρό νερό, μετράμε ως το δέκα, τη βγάζουμε, τη σκουπίζουμε από τα νερά και την αναποδογυρίζουμε σε μία πιατέλα.

Γαρνίρουμε με ένα τσαμπί κόκκινου μύρτιλλου, φυλλαράκια μέντας και γαρνίρουμε.

Συμβουλή
Μπορούμε να βάλουμε στο ζελέ κάποιο άλλο φρούτο της αρεσκείας μας.

Το κατάλληλο συνοδευτικό Λικέρ κανέλας.

soraver
12-04-10, 11:52
den ta paw kala me ta liker
alla logika se mia duo bromades 8a 3anafaw sokolatopita :D
auth th fora me pagwto banilia ;p

pastoula
12-04-10, 11:55
:P

Xouanita
12-04-10, 13:20
Εντωμεταξύ εγω δεν ηξερα οτι τρώγεται ο μύρτιλος :nickred:

pastoula
12-04-10, 13:38
pantws emeis sto bouno kai myrtila kai koumara ki oti 8es trwgame!\m/

soraver
12-04-10, 14:20
skabate kai trwgate ruzes kai xlwra kladakia
aaaaax epoxh twn spilaiwn
posa sou 8umizei ;ppp

Xouanita
12-04-10, 17:06
κι εμενα μου αρεσουν τα κούμαρα \m/

pastoula
13-04-10, 10:58
ante, epitelous!

Normal an8rwpos!

Xouanita
13-04-10, 11:00
Οταν ημουν στο δημοτικό (δεν θελω σχόλια :P ) μας πήγαιναν εκδρομή σε μια περιοχή πιο πάνω απ το χωριό μου, που ήταν τίγκα στις κουμαριές!
Και με το που φτάναμε την πέφταμε στα κούμαρα :thumpsup: \m/

Αααααχ αναμνησεις!

pastoula
13-04-10, 11:02
ki egw, epairna ta kammena, kai phgainame sto bouno panw apo to spiti mou gia tour!

Sta highlights htan ta koumara!

Kokkina kokkina kai limpistera!:nickred:

maRtina
13-04-10, 12:41
λολ πέφτουλες !

Xouanita
13-04-10, 12:49
λοοοολ ολο το δημοτικό με διάρροια την επομένη.

maRtina
13-04-10, 12:52
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ ανεβηκα στην τζιτζιρια στην κουμαρια στην τζιτζικουμαρια ! αχχαχαχααχαχαχχαχααχαχ

pastoula
13-04-10, 14:54
e? Ti leei h salonikia?

maRtina
14-04-10, 10:50
εναν γλωσσοδετη ειπα για τις κουμαριες ...δεν μου ερχοταν κανενα δικο μου και ετσι μπερδεψα το κλασσικο μουχαχα