PDA

Επιστροφή στο Forum : Μανιταρια πορτομπελο γεμισμενα


symbolgr
05-06-11, 17:22
Σουπερ καλοκαιρινος μεζες! Λιγο αμαρτωλος βεβαια αλλα γινεται με πολλες παραλλαγες για λιγοτερες τυψεις! Τα μανιταρια Πορτομπελο ειναι τα μεγαλα μανιταρια που αμα κοψεις τα ποδαρακια τους και τα σκαψεις λιιιιιιγο γινονται σαν κουπακια. Φυσικα οπως ολα τα μανιταρια ετσι κι αυτα δεν θελουν πλυσιμο. Βαλτα σε ταψι και γεμισε τα με ψιλοκομμενο μπεικον, ντοματα, διαφορα τυρια και λιγο φρεσκο βασικο. Αλατακι-πιπερακι και λιιιγο λαδακι. Ψησιμο στους 180 μεχρι να βγαλουν τα μανιταρια τα ζουμακια τους - γιαμι- και λιωσουν τα τυρια ομορφα ομορφα. Ιδανικη προταση για τα αγορακια που δεν ξερουν να μαγειρευουν αλλα θελουν να εντυπωσιασουν την κοπελα τους!!! Τωρα, αν θα το ηθελες πιο ελαφρυ, θα μπορουσες να βαλεις ζαμπονακι βραστης γλου γλου (γαλοπουλα) και αντι για μιξη αμαρτωλων τυριων, ανθοτυρο ή τυρι κρεμα light. Φυσικα τα αρωματικα ειναι στην κριση του καθενος και ολα τα γουστα χωρανε! Αν παλι εισαι λιγο γουρουνακι μερικες φορες, δοκιμασε να βαλεις αντι για μπεικον, προσουτο ή παστουρμα ή να το εμπλουτισεις με κρεμα γαλακτος. Προσωπικη μου αποψη, δοκιμασε την απλη βερσιον για να καταλαβαινεις ολες τις γευσεις ακι να μην πηξει ο ουρανισκος! ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑΑΑΑΑΑΑ!

soraver
05-06-11, 23:38
ela mwre poios den 3erei na megeireuei...
egw eida shmera enan euupolupto dikigoro me to koustooumaki tou na tuligei tolmadakia


oso gia ta manitaria kairo twra psaxnoume eukairia me to prwhn 8uliko na ta ftia3oume...
gia na doume, 8a psh8ei twra pou blepei kai th suntagh grammenh etoimh?

pastoula
06-06-11, 10:49
...to prwhn 8uliko...

ποτε εκανα αλλαγη φύλου:confused:

gia na doume, 8a psh8ei twra pou blepei kai th suntagh grammenh etoimh?

οχι:fbebored:

:P:lol::lol::P:lol::lol::P

soraver
06-06-11, 10:58
klwssara

pastoula
06-06-11, 11:21
:xouanita:

Λατρεία
06-06-11, 13:27
Ρεε, κάντε τη δική μου συνταγή! Όχι γεμιστά, αλλα μαριναρισμένα σε πικάντικη σαλτσα (κρεμμυδι-σκορδο-μπαλσάμικο-λαδι-αλατι και πολύυυ πιπέρι). Μετά τα φουρνίζουμε και αφού ψηθούν, τα περιχύνουμε με ντιπ κόκκινης πιπεριας (πιπερια-γιαούρτι-φετα-λαδι). Μιαμ!:pinw:

pastoula
06-06-11, 14:48
+1 στη Λατρεια!

soraver
06-06-11, 16:24
anna na paroume ta ulika na pame na mas ta ftia3ei? ;p

pastoula
06-06-11, 16:28
Mου πέφτει λίγο μακρυά η Κρήτη! Ρε Λατρεία, δεν έρχεσαι εσύ από εδώ;

soraver
06-06-11, 16:48
xmmm den einai kakh idea
we have fun and games re

Egw
06-06-11, 18:06
Αν παλι εισαι λιγο γουρουνακι μερικες φορες, δοκιμασε να βαλεις αντι για μπεικον, προσουτο ή παστουρμα

Άμα είσαι λίγο ή και πολύ γουρουνάκι δεν βάζεις ούτε μπέικον ούτε προσούτο, διότι και τα δύο αυτά είναι γουρουνάκια επίσης, οπότε σε κάνει κανίβαλο. Παστουρμάς είναι από άλλο ζώο, οπότε είναι ΟΚ.

msl
06-06-11, 22:19
Ρεε, κάντε τη δική μου συνταγή! Όχι γεμιστά, αλλα μαριναρισμένα σε πικάντικη σαλτσα (κρεμμυδι-σκορδο-μπαλσάμικο-λαδι-αλατι και πολύυυ πιπέρι). Μετά τα φουρνίζουμε και αφού ψηθούν, τα περιχύνουμε με ντιπ κόκκινης πιπεριας (πιπερια-γιαούρτι-φετα-λαδι). Μιαμ!:pinw:
Μετά από αυτό, πόσα λίτρα νερό πίνεις; :P Σε αυτό .. κανένα φρυγανισμένο ψωμί να πετούσες από κάτω (να μάζευε όλα τα υγράκια), θα γινόταν κόλαση!! Και αν δε βάλεις ντιπ κόκκινης πιπεριάς (btw, θέλω τη συνταγή) μπορείς να βάλεις τυράκι τριμμένο και να γίνει σαν πίτσα στη γεύση!! :P

Άμα είσαι λίγο ή και πολύ γουρουνάκι δεν βάζεις ούτε μπέικον ούτε προσούτο, διότι και τα δύο αυτά είναι γουρουνάκια επίσης, οπότε σε κάνει κανίβαλο. Παστουρμάς είναι από άλλο ζώο, οπότε είναι ΟΚ.
:lol::lol::lol:

Λατρεία
07-06-11, 13:29
Nερό δεν ήπια πολύ, αλλα ηπια μπύρες ;p
To ντιπ ειναι πανεύκολο: Μια κόκκινη πιπερια, 1 γιαούρτι (200γρ), 300 γρ φετα (εμένα μου χε περισσέψει ενα μικρότερο κομματι και απλα εγινε πιο ρευστο το ντιπ) και λιγο λαδι. Όλα στο διαβολάκι και μετα βούυυυυυυυτες τρελες! Πάει και με πατατάκια :D

msl
07-06-11, 21:35
Χμμ .. αν η πιπεριά είναι καυτερή, γευστικά πρέπει να μοιάζει με τυροκαυτερή! Βασικά, τι πιπεριά βάζεις;

pastoula
07-06-11, 23:07
Αν είναι καλός άνθρωπος κόκκινη!!!\m1/

Λατρεία
08-06-11, 00:31
Kόκκινη, φλωρίνης. Δεν καίει.

pastoula
08-06-11, 00:38
:yahoo::clap:\m/:kiallo::excited:

maRtina
17-06-11, 12:17
λοοοοοοοοοοοοολ αν ειναι καλος ανθρωπος λεει αχαχαχαχαχχαχα
εγραψες !