PDA

Επιστροφή στο Forum : Κεραμικες εστιες... αυτος ο διαολος!


symbolgr
12-06-11, 23:55
Ωραια! Φτιαξαμε το φαγακι μας, το πετυχαμε, το ευχαριστηθηκαμε και μετα απο ολα αυτα, πρεπει να συμμαζεψουμε!!! Αμα εισαι απ'αυτους που μετα τον κορεσμο της πεινας τους την κοπανουν με ελαφρα, τοτε η συμβουλη που ακολουθει δεν σ'ενδιαφερει. Τι ελεγα λοιπον; Α ναι! Μεσα στις "μετα φαγητου" δουλειες ειναι και το καθαρισμα της κουζινας.Και τριβω, και τριβω και ξανατριβω και μενουν αυτα τα εκνευριστικα "ιριδισματα" που δεν εξαφανιζονται με την καμμια. Ωσπου, ενα φιλαρακι μου ο Ανδρεας -καλη του ωρα- μου ειπε να βαλω σοδα μαγειρικη! Σκορπισα την σκονιτσα στις εστιες και αρχισα να κανω κυκλικες κινησεις με την μαλακη πλευρα του σφουγγαριου! Αφου τελειωσα με το τριψιμο, αρχισα να αφαιρω την σοδα με βρεγμενο Vettex. Θελει περιπου τρεις τεσσερις επαναληψεις με το Vettex ωστε να ξεβγαλθει καλα η σοδα! Τελειο αποτελεσμα, πολυ γυαλαδα και κυριως ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΙΚΑ!!!! ΟΛΕ!!!!!

soraver
13-06-11, 01:31
8a to testarw kai 8a sou pw
emeis edw xrhsimopoioume ena panakribo ka8aristiko ths miele
(sunh8ws bebaia sketo sfougkari... giati einai akribos autos o diaolos)

Highlander
13-06-11, 13:11
Έχω υγραέριο, δεν έχω τέτοιο πρόβλημα :)

Μαντάμ Σουσού
14-06-11, 13:30
Ωραια! Φτιαξαμε το φαγακι μας, το πετυχαμε, το ευχαριστηθηκαμε και μετα απο ολα αυτα, πρεπει να συμμαζεψουμε!!! Αμα εισαι απ'αυτους που μετα τον κορεσμο της πεινας τους την κοπανουν με ελαφρα, τοτε η συμβουλη που ακολουθει δεν σ'ενδιαφερει. Τι ελεγα λοιπον; Α ναι! Μεσα στις "μετα φαγητου" δουλειες ειναι και το καθαρισμα της κουζινας.Και τριβω, και τριβω και ξανατριβω και μενουν αυτα τα εκνευριστικα "ιριδισματα" που δεν εξαφανιζονται με την καμμια. Ωσπου, ενα φιλαρακι μου ο Ανδρεας -καλη του ωρα- μου ειπε να βαλω σοδα μαγειρικη! Σκορπισα την σκονιτσα στις εστιες και αρχισα να κανω κυκλικες κινησεις με την μαλακη πλευρα του σφουγγαριου! Αφου τελειωσα με το τριψιμο, αρχισα να αφαιρω την σοδα με βρεγμενο Vettex. Θελει περιπου τρεις τεσσερις επαναληψεις με το Vettex ωστε να ξεβγαλθει καλα η σοδα! Τελειο αποτελεσμα, πολυ γυαλαδα και κυριως ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΙΚΑ!!!! ΟΛΕ!!!!!

Τα ιριδισματα αυτα ηταν η πρωτη φορα που τα ειχες? Εχω το ιδιο προβλημα και δεν πιανει τιποτα, παρολο που ημουν προσεκτικη με τις εστιες. Μου ειπαν να προσεχω την ζαχαρη και το αλουμινοχαρτο. Για αυτην την αηδια δεν προειδοποιησε κανεις! Σε κρυες εστιες να υποθεσω το εγχειρημα???

maRtina
17-06-11, 12:11
εντεχνος αποφευγω την αγορα κεραμικων εστιων
λεμε τωρα ..

symbolgr
26-06-11, 14:37
Σε κρυες εστειες! Βασικα τα ιριδισματα τα ειχα σχεδον απο το πρωτο μαγειρεμα! Εννοειται οτι η ζαχαρη ειναι μιλια μακρυα απο την κουζινα!!!!