PDA

Επιστροφή στο Forum : Και εκει που δουλευει ο υπολογιστης, ξαφνικά...


Freeman
05-08-11, 03:06
εκεί που δουλε΄θει κανενα τεταρτο, ξαφνικά σβήνει εντελώς. Λέω θα φταίει τίποτα υπερθέρμανση, αλλα όχι τελικά. Το ειρκοντισιον αναμένο στο φούλ. Μήπως τα παίζει η καρτα γραφικών;;; :S

ΠΛΑΤΩΝ
05-08-11, 07:52
Μπορεί κι η κάρτα μνήμης. Έπαθα το ίδιο πέρυσι :hit:

mgkillme
05-08-11, 10:18
1)Τσεκαρε αν το συστημα ψυξης του επεξεργαστη δουλεύει σωστά.
2)Επίσης δοκίμασε ενα αλλο τροφοδοτικό!

pastoula
05-08-11, 10:20
ΩΩωωωωωωωωωχ! Εγω το έπαθα προχθες οταν χτυπησε κεραυνος. Αλλα ευτυχως αναστηθηκε μετα απο μιση ωρα:yahoo:

Περαστικα Φρι

soraver
05-08-11, 11:11
egw to pa8aina prin 2 bdomades
ap oti fanhke thn idia stigmh pou epefte epaizan kai ta fwta
opote htan apla ptosh tashs

Egw
05-08-11, 16:35
Αν ρωτούσες τους ΙΤδες μας, θα σου έλεγαν ν' αλλάξεις σκληρό. Το έχουν σαν την ασπιρίνη.

Freeman
05-08-11, 18:40
¨οσο δουλεύει το μηχάνημα αρχιζει να γίνεται και πιό δυσκίνητο. Μέχρι που στο δεκάλεπτο σβήνει εντελώς. Αν ήταν ράμ θα έκανε ριμπούτ. Σκέφτομαι μήν είναι γραφικών ή σκληρός. Υπάρχει κανένα τούλ που να μου δείχνει την θερμοκρασία του επεξεργαστή ενώ λειτουργεί το μηχάνημα για win7?

Δέν θέλω να το στείλω σε τεχνικό. Θέλω να βρώ μόνος τί φταίει και να το αντικαταστήσω :S

Δέν φταίει πτώση τάσης ή κάτι τέτοιο.

Freeman
05-08-11, 20:07
Παίζει να φταίει υπερθέρμανση μητρικής; Ποιές είναι οι φυσιολογικές θερμοκρασίες για cpu and motherboard??

Highlander
05-08-11, 21:28
Ψάξε κάπου για το Everest Ultimate, αλλιώς PM me.

2 μεγάλες πιθανότητες, τροφοδοτικό, CPU (λόγω θερμοκρασίας)
Πιο μεγάλη πιθανότητα στο 1ο γιατί αν ήταν το 2ο το πιο πιθανό να άκουγες beep beep πριν κλείσει.

Freeman
06-08-11, 00:44
Αν είναι όμως το τροφοδοτικό, δικαιολογεί το οτι σβήνει ο υπολογιστής, αλλα δικαιολογεί και το οτι πάει σταδιακά πολύ αργά μέχρι την στιγμή που σβήνει εντελώς? :S

Highlander
06-08-11, 09:16
Άντε, μια περίπτωση ακόμα είναι ο σκληρός δίσκος που δικαιολογεί την καθυστέρηση αλλά θα έπρεπε να έχεις BSOD.
Το ίδιο φυσικά και με τη RAM.
Η VGA απλά θα σου παγωνε το σύστημα χωρίς κάτι άλλο.
Αν ΕΙΣΑΙ γκαντέμης περνάμε στα ανεξήγητα που σημαίνει Motherboard και εκεί απλά έχεις ότι συμπτώματα μπορείς να φανταστείς.

soraver
06-08-11, 11:45
den mporei na einai uper8ermansh?

Freeman
06-08-11, 12:47
http://img683.imageshack.us/img683/9058/kkkkkkkya.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/683/kkkkkkkya.jpg/)


http://img803.imageshack.us/img803/3656/jjjjjjjj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/803/jjjjjjjj.jpg/)

Είμαι στα φυσιολογικά ή @@?

Freeman
06-08-11, 12:50
Τώρα έφτασε...

GPU 74 C
Temp1 56 C


Το Qoolteck επάνω στην μητρική όταν το πιάνω ζεματάει. Καλό είναι αυτό;

soraver
07-08-11, 02:59
ta anemisthria sou douleuoun?
exeis 3anabgalei kalokairi mauto to pc?

Highlander
07-08-11, 11:50
Στη GPU είναι φυσιολογικά αν είναι της τελευταίας 3ετίας.
Και τα υπόλοιπα normal.

Δες όμως τι λέει ο κατασκευαστής αυτής.

Freeman
08-08-11, 01:37
ta anemisthria sou douleuoun?
exeis 3anabgalei kalokairi mauto to pc?


Ναι δουλεύουν όλα κανονικά. Και πέρυσι μιά χαρά την έβγαλε το μηχάνημα. Γενικά είναι μηχάνημα 3 ετών.


Λοιπον. Το πρόβλημα έφτιαξε. Τελικά τί έκανα. Αφαίρεσα το ανεμιστηράκι της cpu και την ψυκτρα. Κάτω απο το ανεμιστηράκι, ακριβώς ατο ανάμεσα απο το ανεμιστηράκι και της ψύκτρας, είχε πιάσει "κουβέρτα". Με αποτέλεσμα να μήν μπορεί το ανεμιστήρι να ψύξει την ψύκτρα. = υπερθέρμανση CPU.

Καθάρισα ψύκτρα και τα ξανατοποθέτησα (προσθέτοντας φρέσκια θερμοαγώγιμη πάστα). Και ναι! απο τοτε δουλευει για ωρες κανονικα!!!!! :D :) :)

mgkillme
08-08-11, 08:52
\m/ \m/ \m/

Freeman
08-08-11, 17:58
Ευχαριστώ όλους παίδες!!! ;):fcong::fcong:\m/\m/\m/\m/\m/:yahoo::yahoo::yahoo:
Και τώρα ξανά με τα μούτρα league of legends :P :P :P

maRtina
11-08-11, 10:55
¨οσο δουλεύει το μηχάνημα αρχιζει να γίνεται και πιό δυσκίνητο. Μέχρι που στο δεκάλεπτο σβήνει εντελώς. Αν ήταν ράμ θα έκανε ριμπούτ. Σκέφτομαι μήν είναι γραφικών ή σκληρός. Υπάρχει κανένα τούλ που να μου δείχνει την θερμοκρασία του επεξεργαστή ενώ λειτουργεί το μηχάνημα για win7?

Δέν θέλω να το στείλω σε τεχνικό. Θέλω να βρώ μόνος τί φταίει και να το αντικαταστήσω :S

Δέν φταίει πτώση τάσης ή κάτι τέτοιο.


το λαλάς το εγγλέζικο