PDA

Επιστροφή στο Forum : Φιλέτο κοτόπουλο με μακαρόνια στο γουόκ


Highlander
18-09-11, 21:22
http://www.digital-world.gr/images/food/IMAG0331.jpg

http://www.digital-world.gr/images/food/IMAG0335.jpg

Υλικά

1 Φιλέτο από κοτόπουλο
(είναι η πρώτη φορά που δεν είχα από δικό μου και πήρα από χασάπη)
Νερό
Ελαιόλαδο
1 μεγάλο κρεμμύδι
3 σκελίδες σκόρδο
1-2 ντομάτες στον τρίφτη (ανάλογα το μέγεθος)
Ζωμό από κοτόπουλο ή μοσχάρι
Μαϊντανό
3/4 περίπου του μισού κιλού μακαρόνια
Καυτερή πάπρικα
Αλάτι - Πιπέρι

Εκτέλεση

Βάζουμε το γουόκ στη φωτιά και ρίχνουμε λίγο ελαιόλαδο και τα ψιλοκομμένα σκόρδα και κρεμμύδια.
Αφού τσιγαριστούν τα αφαιρούμε από τη φωτιά προσέχοντας να μείνει το λάδι που είχαμε ρίξει.
Αν δεν τα καταφέρουμε, προσθέτουμε λίγο ακόμα.
Αν έχει κάψει πάλι το γουόκ ρίχνουμε την πάπρικα και ανακατεύουμε 1-2 φορές και ρίχνουμε και το φιλέτο αφού το έχουμε κόψει σε λωρίδες.
Αλάτι και πιπέρι κατά προτίμηση.

Αφού τσιγαριστεί (ήθελα να ροδίσει, αλλά τα παιδιά μου πεινούσαν) ρίχνουμε την ντομάτα, το ζωμό και το μαϊντανό και τα κρεμμύδια σκόρδα και ανακατεύουμε.

Περιμένουμε ανακατεύοντας 10 λεπτά περίπου και ρίχνουμε τα μακαρόνια αφού τα έχουμε κόψει στη μέση.

Βράζουμε στο χρόνο που λέει η συσκευασία αλλά αν δεν έχουμε πολύ νερό και στεγνώνουν αμέσως, προσθέτουμε καυτό νερό και συνεχίζουμε το βράσιμο μέχρι να γίνουν.
Είναι προτιμότερο να προσθέτετε σιγά σιγά το νερό, γιατί αν δεν το πιούν τα μακαρόνια θα έχετε περιττό νερό μέσα.

Σερβίρουμε με το τριμμένο τυρί της αρεσκείας μας.
(Εγώ είχα σκληρό τυρί Δανίας)

Καλή όρεξη.

maRtina
19-09-11, 14:14
wtf?????????????????

soraver
19-09-11, 15:22
nai tagori mou einai polutalanto :D

Egw
19-09-11, 20:28
Χμμμ... δεν έχω δοκιμάσει ποτέ να φτιάξω μακαρόνια με τόσο λίγο νερό που να μη χρειάζονται στράγγισμα. Θέλει οπωσδήποτε γουόκ? (όχι η συγκεκριμένη συνταγή, μιλάω γενικά για το κόλπο). Έχω καιρό να φτιάξω πουτανέσκα κι αφού έτσι κι αλλιώς ρίχνω τα μακαρόνια στο κατσαρόλι με τη σάλτσα γιατί να μην τα μαγειρέψω κατ' ευθείαν εκεί?

Highlander
20-09-11, 07:54
Καλημέρες.
Μπορείς και σε τηγάνι.
Το τηγάνι όμως θα πρέπει να είναι βαθύ ώστε να μην μείνουν εκτός τα μακαρόνια και ξεραθούν.

maRtina
20-09-11, 11:34
Ζηλεψα ...θα κανω και εγω μακαρονια με σολομο και θα σας δειξω πιξς!