PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγαπημένα θρίλερ


fenios
26-01-07, 23:46
Ποιο είναι το αγαπημένο σας θρίλερ?

Ψυχολογικό ή όχι?

Προτείνετε καινούρια κ παλιά,γιατί έρχονται δύσκολες μέρες παρέα με το dvd-player.:P

Freeman
28-01-07, 03:44
Η κατάρα 2 ομολογώ πως με τρόμαξε λίγο. Δούλεψανπολυ οι συντελεστές επάνω στις κραυγές και στους τρομαχτικούς ήχους. Ο ήχος ήταν χαρακτηριστικό γνώρισμα στην κατάρα 1.
Αυτή ήταν και η ταινία που είδα πρόσφατα.

Saw 1 και 3. Πολύ ωραία! Το 2 με ξενέρωσε λίγο καθώς είχε μονάχα κυνηγητό και τίποτα άλλο.

Hostel είναι ένα ακόμα ωραίο κατα την γνώμη μου θριλεράκι. Κάμποση αηδία μέσα αλλα αυτό είναι το νόημα. Να σε κάνει να το μισήσεις :D

Piggy
28-01-07, 11:51
Saw 1.2.3 δεν έκανα τον κόπο να τα δω τα σιχάθηκα από τα τρεϊλερ .
Λατρεύω τα ψυχολογικά θρίλερ και όσα έχουν να κάνουν με φαντάσματα . :saint:

Freeman
28-01-07, 11:57
Αυτό που έφερε την αλλαγή, που έκανε αίσθηση στον χώρο των θρίλερ ειναι "Η 6η αίσθηση"
Και ακολούθησε το "Οι άλλοι"

Piggy
28-01-07, 11:59
Αυτό που έφερε την αλλαγή, που έκανε αίσθηση στον χώρο των θρίλερ ειναι "Η 6η αίσθηση"
από τα καλύτερα που έχω δεί:marchmellow:

soraver
28-01-07, 12:52
an den 8eleis na kaneis goutsou goutsou me kapoio koritsaki ston kanape pou blepeis to 8riler giati na to deis? :S :confused:

Piggy
28-01-07, 14:28
Αδρεναλίνη :crazy: :crazy:

soraver
28-01-07, 14:46
maista

Κοκκινονίκος
28-01-07, 16:57
τα κινέζικα είναι κορυφή!

ΠΛΑΤΩΝ
29-01-07, 14:43
Ο όρος θρίλερ έχει χρησιμοποιηθεί πολλές φορές εσφαλμένα για να αποδώσει χαρακτηρισμό σε διαφορετικά είδη κινηματογράφου.
Θρίλερ είναι η ταινία που έχει σασπένς και αγωνία και όχι η ταινία τρόμου. Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.
Μία ταινία θρίλερ μπορεί να είναι ψυχολογική (βλέπε ‘‘6η αίσθηση’’ και ‘‘Οι άλλοι’’), αστυνομική (Seven), ερωτική (Βασικό ένστικτο) κ.λπ.

Η σειρά Saw, Κατάρα κ.λπ είναι ταινίες τρόμου και όχι θρίλερ. Να μην μπερδευόμαστε.
Από αυτή την άποψη δεν ξέρω το lampaki ποιο είδος τελικά εννοεί.
Από τις ταινίες θρίλερ ξεχωρίζω το Seven, το Mullholland Drive και Οι Άλλοι. Οι ταινίες τρόμου (και ειδικά όταν έχεις δει πολλές) μόνο τρόμου δεν είναι αλλά τέλος πάντων θα προτιμήσω τις πιο κλασικές του είδους όπως ‘‘Η Ομίχλη’’, ‘‘Ο Εξορκιστής’’ κ.λπ. γιατί το μεγαλείο σε μία ταινία είναι να σου προκαλεί το αίσθημα του φόβου χωρίς να σου το δείχνει. Αν πάλι επεκτείνω το συγκεκριμένο είδος στην κατηγορία των splatter τότε θα προτιμήσω την απαξιωμένη αλλά γοητευτική σχολή του Λούτσιο Φούλτσι (τον οποίον πολλοί μιμήθηκαν και μιμούνται ακόμη). Ταινίες: ‘‘Η Έβδομη Πύλη της Κολάσεως’’, ‘‘Τα κομμάτια’’ κ.α.

Σε γενικές γραμμές, όμως, δεν μπορώ να πω ότι τρελαίνομαι για τις ταινίες τρόμου. Έχω περάσει το στάδιο που μου άρεσαν, όταν ήμουν έφηβος και τις έβλεπα με το τσουβάλι. Τώρα πλέον όχι μόνο δεν μου προκαλούν τρόμο αλλά μου προκαλούν περισσότερο τον γέλωτα με τα όσα γελοία βλέπω. Και να φανταστεί κανείς ότι το είδος των ταινιών τρόμου είναι το ευκολότερο του κινηματογράφου. Δεν έχεις παρά να δείχνεις πλάνα με ξεκοιλιάσματα, έντερα, σπλάχνα, και μάτια να βγαίνουν από τις κόγχες τους, πασπαλισμένα με μπόλικο πρασινοκίτρινο υγρό και με ένα υποτυπώδες σενάριο το οποίο περιορίζεται συνήθως σε μία παλιά κατάρα (και ξεμπερδέψαμε).

Αντιθέτως, τα θρίλερ είναι πολύ πιο γοητευτικά. Δουλεύει περισσότερο με τη ψυχολογία των χαρακτήρων, τα συμπλέγματά τους, τους φόβους τους και τις ανασφάλειές τους και σε συνδυασμό με την εγκεφαλική επεξεργασία των ονείρων μπορεί να προκύψει ένα πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα (τύπου Mullholland Drive).

Piggy
29-01-07, 15:39
Αντιθέτως, τα θρίλερ είναι πολύ πιο γοητευτικά. Δουλεύει περισσότερο με τη ψυχολογία των χαρακτήρων, τα συμπλέγματά τους, τους φόβους τους και τις ανασφάλειές τους και σε συνδυασμό με την εγκεφαλική επεξεργασία των ονείρων μπορεί να προκύψει ένα πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα (τύπου Mullholland Drive). αυτά μου αρέσουν.;) δεν ήξερα για τον διαχωρισμό.

fenios
06-02-07, 13:54
Τα ψυχολογικά θρίλερ εννοούσα κ εγώ.
Μόνο το Mullholland Drive δεν έχω δει, αλλά σύντομα θα το πάρω.
Οι ταινίες τρόμου νομίζω δεν μ άρεσαν ποτέ,αλλά από ότι βλέπω δεν τις προτιμούν και πολύ τα κοριτσάκια :nail:
Είναι αηδιαστικές βαρετές κλπ κλπ.
Όταν είχα πάει στον Σχιζοφρενή δολοφόνο με το πριόνι, είχα βγάλει και το mp3 player μπας και μπορέσω να σχήσω τους ήχους.
Deep Purple είχα βάλει,δεν μπορώ να πω ότι κατάφερα και τπτ :P

soraver
06-02-07, 14:12
eprepe na baleis slayer...

Xouanita
09-09-08, 12:27
Το "seven" και η "έκτη αίσθηση" πιστευω ειναι τα καλύτερα.
Αλλά δεν μπορώ να βλέπω και να ειμαι μόνη μου στο σπίτι. Θελω να ειναι καποιος εκεί κι ας κοιμάται! :P

pastoula
09-09-08, 12:29
δοκιμασε και το μυστικο παραθυρο με τον τζονι ντεπ!

στα μετρα σου ειναι!

Xouanita
09-09-08, 12:31
Το 'χω δει. Δεν με εντυπωσίασε. Καλός ο Ντεπ, αλλά το εργάκι δεν ηταν τίποτα ιδιαίτερο.
Επίσης -άσχετο- ειδα και το "σκοτεινο χωριο", και με ξενέρωσε.

md1032
09-09-08, 12:32
http://www.firstshowing.net/img/mist-poster-big2.jpg

pastoula
09-09-08, 12:35
το ειδα! τι ακυρο τελος!

ειχα μεινει μαλακας!

Xouanita
09-09-08, 12:36
Το τέλος δεν το έγραψε ο ίδιος, έτσι λέγαν. Ισως γι αυτο δεν σου κόλλαγε ;)

pastoula
09-09-08, 12:38
ρε ακυρο! το εχεις δει?

Xouanita
09-09-08, 12:40
όι. Ειχαμε δει το "πως γυρίστηκε" στο Νοβα.

pastoula
09-09-08, 12:41
οποτε δεν μιλαω αλλο!

md1032
09-09-08, 12:43
το ειδα! τι ακυρο τελος!

ειχα μεινει μαλακας!

η ταινία γαμάει, δέρνει και δίνει και τις μπάλες άμα λάχει.

Xouanita
09-09-08, 12:45
ΤΟΣΟ πολύ σου άρεσε?

pastoula
09-09-08, 12:47
ηταν ξενερα σχεδον ολη η ταινια με ακυρο τελος!

ενδιαφερουσα!

md1032
09-09-08, 12:50
\m/

maRtina
09-09-08, 15:56
emena me tarakoynhse to "leykos 8oribos"
sini8os koimamai me anoixti thn thleorasi gia na mi fobamai , alla apo tote pou eida thn tainia ayth , pane kai oi tileoraseis kai ta dvdia mazi .