PDA

Επιστροφή στο Forum : Σουφλέ Σοκολάτας


Piggy
06-02-07, 13:13
250 gr κουβερτούρα
180 gr βιτάμ
1 φλ. τσαγ. ζάχαρη άχνη
3 κ.σ. φαριναπ
6 αβγά
1/2 ποτηρι κρασ. κονιάκ

Προαιρετικά: Κρέμα γάλακτος ή παγωτο

ΟΔΗΓΙΕΣ

1. Λιώνουμε την κουβερτούρα σε μπεν μαρι και εν συνεχεία το βιτάμ. Τα ρίχνουμε σε μια λεκανίτσα και τα χτυπάμε με το μίξερ προσθέτοντας και τη ζάχαρη.
2. Στη συνέχεια προσθέτουμε το φαρίνάπ και το κονιάκ.
3. Σε μια άλλη λεκανίτσα χτυπάμε τα ασπράδια (ξεχωριστά από τους κρόκους) ώστε να γίνουν μαρέγκα.
4. Προσθέτουμε τους κρόκους στο μείγμα με τα υπόλοιπα υλικά.
5. Στο τέλος προσθέτουμε και τη μαρέγκα σιγά-σιγά χτυπώντας πάντα παράλληλα το μίξερ. ΠΡΟΣΟΧΗ το μυστικό της επιτυχίας είναι στο ρίξιμο της μαρέγκας: θα πρέπει να τη ρίχνουμε σιγά-σιγά με το πιρούνι.
6. Βάζουμε το μείγμα σε στογγυλό - ψηλό πυρέξ σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 C για 20 λεπτάκια περίπου.
7. Σερβίρετε ζεστό με κρέμα γάλακτος ή παγωτό.

Καλή επιτυχία!

Egw
06-02-07, 20:56
Όχι ότι θα το κάνω, διότι αντι σουφλέ θα βγει ομελέτα, αλλά τι είναι το φαριναπ?

Κοκκινονίκος
06-02-07, 21:28
είναι αυτό που κάνει up :P το υλικό :P

soraver
06-02-07, 21:43
Egw: marka aleuri ;p

Piggy
06-02-07, 23:18
Είναι αλεύρι που φουσκώνει μόνο του δεν είναι απαραίτητη η χρήση μπεικιν παουντερ ;)

Egw
07-02-07, 00:08
Α, μάλιστα... αυτό που λέγαμε παλιά "Κόκκινη Φαρίνα Γιώτης". (Δεν υπήρχε άλλη μάρκα συσκευασμένο αλεύρι, μόνο Γιώτης). Έχω φτιάξει ένα κέικ μια φορά που θα έκανε για βαρίδι, διότι η συνταγή έλεγε "κόκκινη φαρίνα", ε πού να βρω εγώ τέτοιο πράμα? Πήρα μια μάρκα αλεύρι που βρήκα εδώ, έβαλα τα αυγουλάκια μου και τα βουτυράκια μου, το χτύπησα καλά καλά, και μέσα στο φούρνοοοο... Αλλά δεν είχα βάλει ούτε σόδα ούτε baking powder ούτε τίποτε, διότι η συνταγή δεν είχε :lol: Πού να ξέρω εγώ τότε ότι το κόκκινο αλεύρι ανεβαίνει μόνο του γι' αυτό δεν είχε τίποτε ανεβαστικό η συνταγή? Μετά έπεσε τηλεφώνημα "Μαμά γιατί το κέικ μου βγήκε λαγάνα?"

Piggy
07-02-07, 00:16
:lol: Egw να σε έχουμε στα υπόψη για την καθαρά Δευτέρα 5 λαγάνες προς τα δω ;)

soraver
07-02-07, 01:16
lol

Κοκκινονίκος
07-02-07, 15:01
Μετά έπεσε τηλεφώνημα "Μαμά γιατί το κέικ μου βγήκε λαγάνα?"

η ροζάννα ξέρει κατι επι αυτού :P

Λατρεία
07-02-07, 23:19
Μα ρε παιδιάααα, εγώ έβαλα φαριναπ, έβαλα κ μπέικιν πάουντερ, αλλά βγήκε κάτι λιγότερο από φύλλο κρέπας :P

Piggy
07-02-07, 23:36
:lol: Μήπως άνοιγες πολύ συχνά το φούρνο γιατί κι αυτό συμβάλει στο ξεφούσκωμα του κέικ

Κοκκινονίκος
08-02-07, 00:11
μια φορά τον άνοιξε..και μάλλον ήταν φαρμακερή :P

Λατρεία
08-02-07, 00:55
Δεν έφαγε κανένας :cry: Ούτε καν εγώ :P

fenios
23-02-07, 00:43
Λοιπόν για να μην το κουράζουμε το θέμα..
Το σουφλέ σοκολάτας φτιάχνεται ως εξής:

Προθερμαίνουμε το φούρνο στους 180 για κανα 20λεπτο.
(Η για όσο φτιάχνουμε το σουφλέ)

Λιώνουμε την κουβερτούρα(ένα πακέτο)
σε ενα μπρικακι,βάζουμε λίγη ζάχαρη για να μην βγει πολύ άγλυκο
και τα βάζουμε σε ενα πυρίμαχο σκεύος κατα προτίμηση στενό και ψηλό
για να φουσκώσει και να μην γίνει πλακέ.

Το βάζουμε στον προθερμασμένο φούρνο για 10 λεπτα ακριβώς.
Το σουφλέ δεν είναι τπτ άλλο, απο ενα γλυκο το οποιο δεν προλαβαίνει να ψηθεί εντελώς(για αυτο ειναι και υγρο απο μέσα)

Κ όλα αυτα αφού είχα κάνει τις άπειρες προσπάθειες με διάφορες συνταγές που έβρισκα απο δω και απο κει.

Απλό και τέλειο.

exis75
25-02-07, 17:00
;p