Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 17-12-07, 18:43   #1 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή Project ΚΟΡΜΟΣ - πετυχε

Μετά απο τη νίκη μου στο διαγωνισμό μαγειρικής με το υπέροχο σουφλέ μου είπα να αρχίσω να ασχολούμαι και με τα γλυκά.
Ένα απο τα πιο έυκολα είναι ο κορμός. Συνταγές διάφορες θα βρείτε στο νετ.
Μετά απο πολύ διάβασμα και απο τις συμβουλές της γιαγιάς μου αποφάσισα να προσπαθήσω να φτιάξω ενα κορμο.
Παρακάτω σας παραθέτω tips για αρχάριους που συγκέντρωσα απο το νετ αλλα και τη γιαγια.

tips
1.Βαλτε μπισκότα παπαδοπουλου και όχι πτι μπερ (τα κλασικα παπαδοπουλου πανε τρελά με σοκολάτα)
2.Μην βάζετε 2 αυγά 1 ειναι αρκετο
3.Το βούτυρο να ειναι πλάκα και να αφήσετε απλα εκτός ψυγείου (οχι βιταμ και προς θεού μην το ζεστάνετε)
4.Μην βαζετε λικερ κτλ.... καλή πατέντα ειναι το beylis αν θέλετε να κρύψετε τη γεύση του αυγού.
5.Μην βουτάτε τα μπισκοτακια στο γαλα γιατί παπαριάζουν βρέξτε τα δάχτυλα σας με γαλα και απλά πιτσιλίστε τα.
6.Οσο πιο πολύ κακάο τόσο πιο σκούρο θα βγαινει το μίγμα...τοσο πιο εντονη θα είναι η γεύση
7.Εγώ εβαλα λιγότερη ζαχαρη και το κάλυψα απο πάνω με Μερεντα (ετσι γιατί είμαι της υπερβολής ) η οποία δεν πετρώνει σαν την λιωμένη κουβερτούρα αλλά αυτο δεν μας νοιάζει
8.Να τον τυλίξετε σε λαδόκολλα η αντικολλητικό χαρτί και όχι σε αλουμινόχαρτο γιατί το τελευταίο κολάει


Και ταρα τα ταμμμμμ ιδού το αποτέλεσμα



__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cj : 17-12-07 στις 18:53.
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση