Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 30-01-08, 18:00   #65 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι οι δημοσιογράφοι χρησιμοποίησαν το "εκοιμήθη" με την έννοια που το γράφει ο a$wto$, σιγά μην ξέρουν από αυτά ή μην τα πιστεύουν κι αν τα ξέρουν. Είναι όπως το έγραψε η Ροζάννα: "Είθισται" (πρέπει να είναι κανείς φιλόλογος την σήμερον ημέραν για να χρησιμοποιεί εκφράσεις που όχι πολές δεκαετίες πριν ήταν συνηθισμένες?) Αλλά γιατί και γιατί πρέπει να τα ακολουθούμε επειδή έτσι ήταν κάποτε? και ειδικά για δεσποτάδες, λες κι αυτοί είναι διαφορετικοί από άλλους ανθρώπους. Αυτό είναι που αναρωτιέμαι γενικότερα: Γιατί οι άνθρωποι δεν ρωτάνε "γιατί" αλλά ακολουθούν αυτό που "είθισται" είτε έχει νόημα είτε δεν έχει?

Παπάδες αδύνατους έχω γνωρίσει, κι ' όσο μπορούσα να ξέρω και ασκητικούς και κατά το δυνατό "άγιους" με το δικό τους ορισμό της αγιοσύνης, κι αυτούς τους σέβομαι άσχετα αν δεν συμμερίζομαι την πίστη τους. Αλλά πόσοι τέτοιοι υπάρχουν και πόση επιρροή έχουν? Οι διάφοροι παπα-Τσάκαλοι και οι μεγαλόσχημοι δεσποτάδες με τις αφορολόγητες κουρσάρες είναι το πρόσωπο της εκκλησίας, όχι ο πατήρ Χρυσόστομος που θυμάμαι, και τον οποίο ο δεσπότης της περιοχής ανάγκασε να πάει να κλειστεί στο μοναστήρι που ανήκε γιατί ήταν ενοχλητικός και χαλούσε την πιάτσα.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση