Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 16-12-06, 18:37   #1 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή Στο σεξ να λες αυτό που θέλεις

Κατά τη διάρκεια ομαδικής θεραπείας παντρεμένων ζευγαριών ο ψυχολόγος ρωτά τι θα ήθελαν από τον σύντροφό τους... Η πλειοψηφία απαντά «περισσότερο χρόνο με τον/τη σύντροφο» ή «βοήθεια στις δουλειές του σπιτιού», όταν ένας 60χρονος άντρας λέει: «Αυτό που θέλω πραγματικά από τη γυναίκα μου είναι στοματικό σεξ». «Και τι θα έδινες για αυτό;» ρωτά ο ψυχολόγος «Τα πάντα», απαντά. «Τι λες» ρωτά ο ψυχολόγος απευθυνόμενος στη γυναίκα του 60χρονου. «Τρία πράγματα έχω να πω.


Πρώτον, δεν είναι κακή ιδέα. Δεύτερον, δεν νομίζω ότι χρειάζεται να δώσει "τα πάντα" και, τρίτον, γιατί έπρεπε να περάσουν 40 χρόνια για να το ζητήσει;»

Σύμφωνα με τον Dr. Ντόναλντ Στράσμπεργκ, καθηγητή Ψυχολογίας στο Πανεπιστήμιο της Γιούτα, οι περισσότεροι ντρεπόμαστε να μιλήσουμε γι' αυτό που μας αρέσει στο σεξ επειδή έτσι μας έμαθαν ή επειδή δεν θέλουμε να νομίσει ο σύντροφος μας ότι τον «διορθώνουμε».

Η σιωπή στηρίζεται στο φόβο. Ο φόβος εμποδίζει την επικοινωνία. Και χωρίς επικοινωνία δεν υπάρχει σεξουαλική ικανοποίηση επισημαίνουν οι ειδικοί.
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση