Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 03-09-08, 13:48   #106 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή



Δηλώσεις με "νόημα" έκανε ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ Ν. Γκρούεφσκι για το θέμα της ονομασίας των Σκοπίων και για την εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ μετά τις αμερικανικές προεδρικές εκλογές.

Όσον αφορά το ενδεχόμενο να προκύψει λύση στην εκκρεμότητα της ονομασίας, από το νέο γύρο διαβουλεύσεων, ο οποίος υπό την αιγίδα του μεσολαβητή του ΟΗΕ Μάθιου Νίμιτς αναγγέλλεται για τον Σεπτέμβριο, ο Νίκολα Γκρούεφσκι εμφανίσθηκε "απαισιόδοξος".

"Εκ φύσεως είμαι πάντοτε αισιόδοξος, αλλά, την άποψή μου γύρω από τον γύρο των συνομιλιών του Σεπτεμβρίου την έχω ήδη διατυπώσει. Δεν είναι και πάρα πολύ αισιόδοξη", ανέφερε χαρακτηριστικά ο κ. Γκρούεφσκι.

Ο πρωθυπουργός της ΠΓΔΜ, σε δηλώσεις του προς τον τηλεοπτικό σταθμό των Σκοπίων "Α-1", από τις ΗΠΑ όπου βρίσκεται για να παραστεί στο συνέδριο των Ρεπουμπλικανών, ανέφερε ακόμη, ότι δεν αναμένει αλλαγή στην εξωτερική πολιτική των ΗΠΑ, μετά τις αμερικανικές εκλογές.

"Έχοντας υπ’ όψιν τη μέχρι στιγμής πρακτική, οι ΗΠΑ συνήθως δεν αλλάζουν εύκολα την εξωτερική πολιτική τους και συνεπώς αναμένω κι αυτή τη φορά τα πράγματα να παραμείνουν ως έχουν. Οι στρατηγικές εταιρικές σχέσεις ισχύουν πάντοτε. Ακόμη κι όταν αλλάξει η ηγεσία τους, οι ΗΠΑ διατηρούν όλες τις εταιρικές σχέσεις", δήλωσε ευθέως ο κ. Γκρούεφσκι.

Σε ερώτηση αν εν όψει της ετήσιας σύγκλησης της Γενικής Συνέλευσης του ΟΗΕ, έλαβε κάποιο νέο μήνυμα από την αμερικανική κυβέρνηση σχετικά με το ζήτημα της ονομασίας, ο κ. Γκρούεφσκι, ανέφερε: "Όχι. Το μήνυμα της αμερικανικής κυβέρνησης είναι ότι και οι δύο πλευρές πρέπει να προσπαθήσουμε να βρούμε λύση, να βρούμε συμβιβαστική λύση και να κλείσει αυτό το πρόβλημα, ώστε να ενταχθούμε στο ΝΑΤΟ και την Ε.Ε. και τα πράγματα να προχωρήσουν. Αυτοί λένε γενικά ότι είναι καλό να βρεθεί λύση. Τι είδους λύση, απομένει να το δούμε κατά την ερχόμενη περίοδο, εάν βρεθεί".
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση