Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 29-09-09, 09:46   #72 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο msl Εμφάνιση μηνυμάτων
Το (a), σε ποιό βαθμό πρέπει να με αφορά; Δηλαδή, το τι κάνει ένα μέλος ενός συνόλου, πρέπει να στιγματίζει το σύνολο γενικά; Και στο (b) έπρεπε να σου πουν κι εσένα "ώπα, κάτσε ρε μαλάκα!", και όχι μόνο του άλλου. Ήταν κουβέντα, απο ότι κατάλαβα, και αυτός είχε την μαεστρία να την πάει εκεί που ήθελε. Κι εσύ δεν είχες τα θεμέλια να κρατηθείς το ύψος σου. Το (c) προφανώς και είναι λάθος σου .. Δηλαδή στο τέλος θα σε βρίσω εγώ! Δεν υπάρχει ρατσισμός, αλλά έλλειψη αυτοεκτίμισης σε μια κοινωνία που πιστεύεις πως παραγκωνίζει τους μη-Χριστιανούς, γενικά. Βλέπεις έναν αόρατο εχθρό, επειδή επιλέγεις να τον δεις. Και αυτό το συμπεραίνω απο το (e) που λες το ίίίδιο επιχείρημα που βλπεπω τόσα χρόνια. Blame your parents if you like! Γιατί κατηγορείς μια θρησκεία για την επιλογή της οικογένειάς σου να σε βαπτίσει; Και να μη σε αφήσει να πάρεις απαλλαγή απο τα θρησκευτικά; Κανένα κράτος και καμία θρησκεία δεν τους υποχρέωσαν (με την κανονική σημασία της λέξης) να τα κάνουν αυτά! Ούτε εσύ τότε είχες ωριμάσει την σκέψη σου (δηλαδή δεν είχες επιλέξει που θες ή που δε θες να ανήκεις). Ούτε σε υποχρέωνε το κράτος ή η θρησκεία ή εγώ ή η Ματίνα να κάνεις τον σταυρό σου ή να πας στην Εκκλησία, αλλά μέσα απο την οικογένειά σου τα έκανες αυτά! Όμως, ως άτομο, πήρες συνειδητή επιλογή να απέχεις απο αυτά! Απο την ώρα που πήρες την επιλογή .. μην ασχολείσαι!! Εσύ απλά είχες και την "ατυχία" να έχεις κληρικό στην οικογένεια, αν θυμάμαι καλά. Οι άλλοι, αντιδρούν με τον ίδιο τρόπο που αντιδρούν οι γνωστοί του πατέρα μου όταν λέω πως δεν είμαι δικηγόρος, αλλά μαθηματικός!
den 8a to paw poly makrya! 2 sxolia mono! Eixame ena paidi sto dhmotiko pou den eixe baptistei kai h daskala epemene na ton apokalei "avaptiste" kai oxi me to onoma tou. Kai deuteron, sta ma8htika mou xronia, pou simioteon den einai kai poly makrya apo ta dika sou, h apalagh apo ta 8rhskeutika den htan epilogh! Htan ypoxrewtiko va8mologiteo ma8hma poy metroyse kai sto meso oro.

An esy ta vlepeis logika...
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση