Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 04-12-10, 19:53   #117 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soraver Εμφάνιση μηνυμάτων
a ki egw gstarw
alla den to antexw na eimai me to konmtomaniko kai na mhn kruwnw
Έτσι εξηγείται λοιπόν γιατί γουστάρεις με την τωρινή κατάσταση. Είσαι μαζοχιστής. Αυτοί μάλιστα. Εχουν αντικειμενικό λόγο να χαίρονται.

Προσωπικά οι γιορτές από μόνες τους θα με άφηναν απλώς αδιάφορο. Γιατί πρέπει να γιορτάζουμε επειδή πριν 2014 χρόνια μια πεταχτή μικρούλα βρήκε μια έξυπνη (αλλά όχι πολύ πρωτότυπη - βλέπε αρχαιοελληνική μυθολογία) δικαιολογία για να εξηγήσει στο γερο-ξεκούτη αρρεβωνιάρη της πόθεν έσχε το μπάσταρδο? ("Δεν φταίω εγώ, Σήφη μου, ο Θεός...").

Αλλα δεν έρχονται μόνες τους. Συνοδεύονται από "Αγιες νύχτες" και "Αχ έλατα" και "μικρούς τυμπανιστές" που δεν λένε να μεγαλώσουν. Και δεν αντέχω αυτή τη γλυκανάλατη μουσική που μας βομβαρδίζει συνέχεια και από παντού επί ένα μήνα. Το φινάλε της Ένατης να ήταν θα το αηδίαζα αν το άκουγα τόσες φορές, πόσω μάλλον αυτά τα χαζοτραγουδάκια.

Στην Ελλάδα, από τη βρεφική μου ακόμη ηλικία, σιχαινόμουνα και τις ορδές παιδακίων που ξαμολιόνταν αξημέρωτα, πρώτη μέρα διακοπών που θα ήθελες να κάτσεις κάτω από τις κουβέρτες και να χουχουλίσεις, να σου βαρέσουν το κουδούνι και να σου ταλαιπωρήσουν τα αυτιά με τα κάλαντα. Σαν να μην ξέραμε ότι χριστός γεννάται σήμερον και περιμέναμε να το μάθουμε από αυτά. Ευτυχώς από αυτά γλύτωσα εδώ, και είναι ένας από τους λόγους που παραμένω εδώ στην ξένη αλλά ακάλαντη χώρα.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση