Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 09-06-12, 01:07   #5 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Χε χε αυτό μου θύμισε την πρώτη φορά που είχα πάει με έναν ελληνοκύπριο συμφοιτητή στο Μοντρεάλ, την άνοιξη της πρώτης χρονιάς που είχα έρθει για μεταπτυχιακά. Είχαμε μήνες να δούμε πολιτισμό και καλοντυμένους ανθρώπους, διότι στο χωριό μου οι αγελάδες ξεχώριζαν από τις γυναίκες διότι οι πρώτες στέκονταν στα 4 πόδια και ήταν πιο καλοντυμένες από τις δίποδες (και οι κύριοι τα ίδια χάλια), και όσο για ρούχα, τα ξαφτισμένα φτηνιάρικα τζην ήταν η εθνική ενδυμασία. Και στο Μοντρεάλ, ειδικά στη γαλλική περιοχή και στην υπόγεια πόλη που είναι χτισμένη μαζί με τους σταθμούς του μετρό, έβλεπες πολύ κομψό κόσμο από γραφεία. Οπότε είχαμε γουρλώσει τα μάτια και χαζεύαμε.

Στο χωριό μου βέβαια μιλούσαμε ελληνικά και κανείς δεν μας καταλάβαινε, δεν είχε έλληνες παρά ελάχιστους, και τους ξέραμε όλους.

Βλέπουμε λοιπόν μια εκθαμβωτική ύπαρξη να περπατάει προς την κατεύθυνσή μας... και μου λέει ο Χρήστος "Πω πω κοίτα μια μουνάρα". Και καθώς μας προσπερνούσε η μουνάρα γυρνάει και του λέει "’ει γαμήσου ρε μαλάκα", κι έφυγε.

Το Μοντρεάλ είχε κάπου 80 χιλιάδες έλληνες τότε
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση