Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 21-09-09, 14:36   #10 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Ο.Κ. αλλά μην βαράτε αν δεν σας αρέσουν. Γούστα είναι αυτά οπότε...


ΤΑ ΓΑΛΑΝΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ (Γ' βραβείο)

Τα γαλανά τα μάτια σου
ζηλεύει όλη η φύση
με θάλασσα και ουρανό
τα έχει ζωγραφίσει

Δως μου να πιω τα μάτια σου
δυο στάλες να μεθύσω
και στα κατάρτια σου πανί
θα γίνω, ν’ αρμενίσω

(Ref.)
Το Αιγαίο έχεις φυλαχτό
Θεό τον Ποσειδώνα
αγέρι μου θαλασσινό
και αύρα του χειμώνα

Στα γαλανά τα μάτια σου
θα φύγουμε ταξίδι
και θα σε πάρω αγκαλιά
να σ’ έχω για στολίδι

Το γέλιο σου αγγελικό
Σειρήνων μελωδία
Μοιάζεις με θάλασσα κι εσύ
σαν στίχος Καββαδία


Μαύρο πανί θα τυλίξει το πρόσωπό σου (Μήδεια) (Β' βραβείο)

Θα σε θυμάμαι να γυρνάς σαν την τρελή
μαύρο σκυλί πάνω στην άμμο της ερήμου
για να ξεπλύνεις το αίμα από την ντροπή
βουτάς στο κύμα της σκοτεινής αβύσσου

Μα το κορμί σου θα σαπίζει κάπου εκεί
θα περιμένει να το σώσει κάποια Αντιγόνη
μαύρη κατάρα έχει στη μοίρα σου γραφτεί
να ‘σαι του Άδη η πιο φθηνή του πόρνη

Και αν θελήσεις να ξεπλύνεις τη ντροπή
θα βρεις κλειστή την κλειδωνιά του παραδείσου
στο πρόσωπό σου μαύρο πανί θα τυλιχθεί
δεν θ’ ακουστεί ξανά Σειρήνα η φωνή σου

Μαύρα κοράκια από το αίμα σου θα πιούν
και θα χαθούν απ’ το πικρό αυτό φαρμάκι
γύρω από σένα θάνατο πότιζες τη γη
θα σε τρυπάει μες στα μάτια το αγκάθι

Κι οι Ερινύες σε κυνηγούνε μια ζωή
τις αμαρτίες σου η ίδια δεν αντέχεις
και οι αιώνες θα σου παίρνουν τη ψυχή
αυτήν που πάντα και ποτέ σου δεν θα έχεις




Ανάμεσα στα δύο παραπάνω ποιήματα υπάρχει μεγάλη διαφορά τόσο στη τεχνοτροπία όσο και στη μουσικότητα των στίχων. Εκτός των άλλων υπάρχει και μία διαφορά 10 ετών που γράφτηκε το ένα από το άλλο. Τα "Γαλανά τα μάτια σου" γράφτηκε τον Αύγουστο του 1994 σε μία περίοδο που -παραδόξως- ήμουν σε πολύ κακή ψυχολογική κατάσταση, γεγονός που δεν αποτυπώνεται καθόλου στους στίχους. Απεναντίας, είναι αρκετά δροσιστικό και η μουσικότητα των στίχων είναι τέτοια που προσφέρεται άνετα για μελοποίηση. Το έγραψα με σκοπό να έχει κάποιο παραδοσιακό-νησιώτικο σκοπό και νομίζω ότι σε γενικές γραμμές το κατάφερα. Νομίζω ότι θα ταίριαζε σε κάποιον καλλιτέχνη όπως τον Παντελή Θαλασσινό.
Το ''Μαύρο Πανί θα τυλίξει το πρόσωπό σου'' γράφτηκε το 2004 μέσα σε μόλις 5 λεπτά σε μία στιγμή που ήμουν εξαιρετικά οργισμένος. Βγήκε σαν σε αυτόματη γραφή. Ο χρόνος των 10 ετών που το χωρίζει από τα ''Γαλανά τα μάτια σου'' αντικατοπτρίζεται κυρίως στο γεγονός ότι εδώ ο στίχος είναι σαφώς πιο ώριμος, πολύπλοκος και συμβολικός με αρκετές αναφορές στην Αρχαία Ελλάδα. Προκειμένου να δώσω μία ''μουσική'' ροή στους στίχους, είχα στο νου μου τη μελωδία του ''Φάτα Μοργκάνα'' της Μαρίζας Κωχ (σε στίχους του Καββαδία).
Έτσι, τα ''Γαλανά τα μάτια σου'' και το ''Μαύρο πανί θα τυλίξει το πρόσωπό σου'' συνδέονται με μια αόρατη και με μία ορατή κλωστή. Η αόρατη είναι η αναφορά του Καββαδία στο ένα, ενώ το άλλο βασίστηκε σε μελωδία γραμμένη σε στίχους του Καββαδία. Η ορατή σύνδεση των στίχων είναι η αναφορά στις Σειρήνες (''...Σειρήνων μελωδία'' στο ένα, ''δεν θ' ακουστεί ξανά Σειρήνα η φωνή σου'' στο άλλο).
Το "Μαύρο πανί θα τυλίξει το πρόσωπό σου'' είναι αρκετά δύσκολο για μελοποίηση. Το θέμα του είναι σκληρό και θα έλεγα ότι ταιριάζει μόνο σε κάποιο ροκ συγκρότημα ή τραγουδιστή. Ο μοναδικός μη ροκ καλλιτέχνης που θα μπορούσε να το μελοποιήσει είναι ίσως ο Θάνος Μικρούτσικος.
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση