Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 20-06-11, 23:47   #1 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή Ζητούνται επειγόντως πληροφορίες για Χαλκιδική

Που λέτε ξαφνικά (χτες) έμαθα ότι το σογάκι στο Ελλάντα έχει όρεξη να πάμε Χαλκιδική. Κανονικά αποφασίζουμε πού θα πάμε πολύ καιρό πριν και κάνουμε σχετικές τεχνικοοικονομικές μελέτες, με αρκετά επιτυχή αποτελέσματα. Άσε που είναι σχετικά μικρά μέρη οπότε οι επιλογές δεν είναι άπειρες. Εδώ από τη μια έχουμε απόφαση της τελευταίας στιγμής, από την άλλη κοτζάμου Χαλκιδική, έστω κι αν το τρίτο πόδι των καλογέρων δεν μας ενδιαφέρει

Χειρότερο: Οι δικοί μου είχαν σκεφτεί να κλείσουμε μέσω ενός ταξιδιωτικού γραφείου που χρησιμοποιούν συχνά, και αντί διαμερισματάκι με κουζίνα που κλείνουμε συνήθως θέλανε και ξενοδοχείο (με ημιδιατροφή, εγώ προτιμώ να κόβω τις σαλατούλες μαυ μόνος). Κοίταξα στη λίστα των ξενοδοχείων, και έφριξα. Πέρα από το ότι θέλουνε όλα τα λεφτά μπροστά και μάλιστα μέχρι τέλος Ιουνίου, εκείνα τα ξενοδοχεία που είναι στις οικονομικές μας προδιαγραφές έχουν κάτι φρικαλέες κριτικές από παλιούς πελάτες (βλ. tripadvisor.com)... και δεν είναι ότι είναι περίεργοι και ιδιότροποι, διότι το Ολύμπιον Άστυ στην Ολυμπια όπου έμεινα πέρσι (και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και το συνιστώ) έχει αποθεωτικές κριτικές. Μπορεί να είναι καλά τα ξενοδοχεία και άτυχοι αυτοί που γράφουν άσχημα... αλλά φοβάμαι.

Και, τωρα έχω πρόβλημα... διότι όταν είπα στους δικούς μου ότι δεν με ενθουσιάζουν αυτά που βλέπω στο πρόγραμμα με ξενοδοχεία, σκέφτηκαν ότι τελικά δεν είναι απαραίτητο να πάμε σε ένα από αυτά. Μπορούμε να επανέλθουμε στο παλιότερο στυλ, διαμερισματάκι. Το πρόβημα είναι ότι σε κοτζάμου Χαλκιδική πρέπει να υπάρχουν εκατομμύρια μικρά συγκροτήματα... πώς να βρει κανείς άκρη? Έχει χαθεί και ο άνεμος - καλά, το ιδεώδες θα ήταν να είχαμε την Πανθερίνα από το dotteam, που δούλευε σε τουριστικό γραφείο και ήταν από εκεί.

Άσε που μου είπαν μετά "Και στον Αη Γιάννη στο Πήλιο μπορούμε να πάμε για πιο κοντά". Άλλα μερικά εκατομμύρια επιλογών.

Οπότε παραμένω στη Χαλκιδική, και μάλιστα σε περιοχές με σχετικά εύκολη πρόσβαση σε άλλα μέρη, οπότε απορρίπτεται Ουρανούπολη αλλά και τα δύο άλλα ακροδάχτυλα... Απο Μουδανιά μέχρι Σάνη είναι ΟΚ, αλλά και βορειότερα. Από Σιθωνία δεν ξέρω. Έχει κανείς κάποιο μέρος ή ακόμη καλύτερα, κανένα συγκρότημα με διαμερισματάκια - στούντιο δεν μας φτάνει- να προτείνει? Είμαστε και ιδιότροποι, θέλουμε κατά το δυνατόν κοντά σε θάλασσα και με κλιματισμό, μη μου προτείνει κανείς πρόσκοπος να πάω για κάμπινγκ στο Ποσίδι ή μέρος που πάει χωματόδρομος, θέλουμε άσφαλτο.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση