Θέμα: Καστοριά
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 24-02-09, 21:13   #3 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Πανέμορφη πόλη... πήγα πρώτη φορά πρόπερσι το καλοκαίρι και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Ευτυχώς οι ασχημότερες πολυκατοικίες είναι στις πιο καινούριες συνοικίες και η παλιά πόλη διατηρεί μεγάλο μέρος της γραφικότητάς της. Μείναμε στο αρχοντικό Βεργούλα που ήταν μισοάδειο (το καλοκαίρι, και ειδικά οι αρχές Ιουλίου, είναι off-season), με αποτέλεσμα να έχουμε ακόμη καλύτερη περιποίηση. Πραγματικά σπιτική μαρμελάδα φτιαγμένη από τους ίδιους, μερακλήδικος καφές, τέτοια... Το δωμάτιο που έμεναν οι δικοί μου φαίνεται και στη φωτό, στον τελευταίο όροφο, τα παράθυρα αριστερά - φαντάζεστε θέα. Και οι Καστοριανοί πολύ καλοί και φιλόξενοι και πρόθυμοι να βοηθήσουν. Το φαγητό πολύ καλό όπου πήγαμε (αν και το εστιατόριο Ντολτσό, στην ομώνυμη πλατεία, που μας το σύστησαν πολλοί ήταν κλειστό). Κατεβαίνοντας προς τη λίμνη από το αρχοντικό πέσαμε και σ' ένα μικρό ζαχαροπλαστείο, περισσότερο εργαστήριο μάλλον, με φοβερές και αμαρτωλές λιχουδιές - δεν ξέραμε τι να πρωτοπάρουμε, και η ιδιοκτήτρια / ζαχαροπλάστισσα ήταν καταπληκτικός τύπος.
Για να δει κανείς τις κυριότερες εκκλησίες μέσα, μια που είναι κλειδωμένες κανονικά, πρέπει να ζητήσει (δωρεάν) συνοδεία από το Βυζαντινό Μουσείο για να σου τις ανοίξει. Περιμέναμε να βρούμε κανέναν βαριεστημένο υπάλληλο αλλά ο κύριος που μας συνόδευε ήταν ευγενέστατος, προθυμότατος, και κατατοπιστικότατος. Έβλεπες ότι αγαπούσε τα μνημεία και χαιρόταν να τα δείχνει σε επισκέπτες. Ειδικά όταν αρνήθηκα να χρησιμοποιήσω φλας για φωτογραφίες γιατί ξέρω ότι δεν είναι καλό για τις τοιχογραφίες, ανεβήκαμε στην εκτίμησή του και μας άνοιξε και μια-δυο άλλες εκκλησίες που κανονικά δεν τις ανοίγουν.

Συνδυάσαμε την παραμονή μας στην Καστοριά με επίσκεψη και στις Πρέσπες που δεν είναι πολύ μακρυά. Επίσης υπάρχει και ένα καραβάκι που όποτε μαζευτούν αρκετοί πελάτες πάει βόλτα γύρω γύρω στη χερσόνησο, με πολύ ωραία θέα στην πόλη.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση