Θέμα: Bookcrossing
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 14-03-07, 13:01   #3 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Καταρχήν στο Profile γράψε ότι σε σύστησα εγώ IliasF. Δεν ξέρω αν έχει σημασία κάπου, αλλά αν θες κάντο.
Θα σου στείλω με μαιλ αυτό που μου στείλανε τα παιδιά σαν αρχικές οδηγίες. Επίσης, ξεκίνησα το thread που λέει Bookring: Το Μπαρακι του Τσάρλι.
Γράψε και ένα δικό σου όπου σαν νέο μέλος θα συστήνεσαι. Υπάρχουν πολλοί Θεσσαλονικείς bookcrossers, κάνουν συναντήσεις και όλοι είναι πρόθυμοι να μας βοηθήσουν στα πρώτα μας βήματα.

Κάνεις register ένα βιβλίο (παίρνει έναν μοναδικό αριθμό BCID). Του βάζεις μια ετικέτα, αυτοκόλλητο ή/και σημείωση μέσα (υπάρχουν έτοιμα και στα ελληνικά) για να ξέρει αυτός που θα το βρει τι πρέπει να κάνει. Το παρατάς κάπου δημόσια (wild) ή σε συγκεκριμένα μέρη που ξέρουν οι bookcrossers, ή κάνεις ένα bookring (το βιβλίο παει στα μέλη που ενδιαφέρονται και επιστρέφει στον ιδιοκτήτη) ή bookray (το ίδιο με πριν χωρίς να επιστρέφει στον αρχικό ιδιοκτήτη). Γράφεις ένα journal entry στα στοιχεία του βιβλίου (στην σελίδα) και ξεκινάει το ταξίδι του. Καθένας που το βρίσκει μπαίωει στην σελίδα και γράφει τις εντυπώσεις ή οτιδήποτε (χωρίς απαραίτητα να είναι μέλος). Και το ταξίδι συνεχίζεται ...
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη c.l.sad : 14-03-07 στις 13:09.
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση