Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 11-02-09, 01:51   #40 Αρχή
Makjunior
ο γητευτής των σκύλων...
 
Το avatar του χρήστη Makjunior
 
Εγγραφή: 15-07-2007
Περιοχή: Αθήνα-Ξάνθη
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 2.170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Egw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω την απάντηση, αλλά το πρόβλημα με το να μετρήσει το ύψος μέσω του χρόνου που θα κάνει να πέσει ο φακός δεν είναι οι ταχύτητες και οι επιταχύνσεις, αλλά η ταχύτητα με την οποία ο φακός θα χτυπήσει το ταβάνι. Αν υποθέσουμε ότι η σύγκρουση είναι τελείως ελαστική, η ταχύτητα με την οποία θα αρχίσει να πέφτει μετά είναι η ίδια με την οποία το χτύπησε. Αν είναι μερικώς ελαστική, θα αρχίσει να πέφτει με μια ταχύτητα που θα είναι (άγνωστο) κλάσμα της ταχύτητας πρόσκρουσης. Αν είναι τελείως πλαστική σύγκρουση, ή αν φτάσει στο ταβάνι με μηδενική ταχύτητα (πράγμα απίθανο) τότε η αρχική ταχύτητα της πτώσης είναι 0, οπότε το ύψος είναι απλώς gt^2/2 όπου g=9.81 m/s^2. Αλλιώς είναι Vt + gt^2/2 όπου V η άγνωστη αρχική ταχύτητα πτώσης. Ο φακός θεωρείται απλώς σημείο χωρίς διαστάσεις και η αντίσταση του αέρα όπως και η καθυστέρηση στις αντιδράσεις του ανθρώπου αγνοούνται, όπως και ο χρόνος που θα κάνει ο ήχος από το ταβάνι να φτάσει στ' αυτιά του.

Δεν νομίζω να είναι δεκτή λύση, μια που έχει τελείως παράλογες απαιτήσεις
μας λείπουν στοιχεία για να μελετήσουμε το είδος της σύγκρουσης... απο τί υλικό είναι φτιαγμένος ο φακός... επίσης, το κελί, έχει ταβάνι απο μπετόν? απο isobau?? προκειται για μεταλική κατασκευή?? και αν είναι απο μπετόν παρακαλείσθε όπως μου αποστείλετε την σύνθεση αυτού, καθώς επίσης κοκκομετρική καμπύλη, προέλευση πρώτων υλών, αποτελέσματα δοκιμίων, και πάχος πλάκας. Ευχαριστώ.
__________________
 click to show
Ο χρήστης Makjunior δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση