Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 31-03-11, 19:41   #44 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Ωραία, ωραία, έκανε τον πολύ κόπο ο Πλάτων κι έτσι εγώ έχω λιγότερα να γράψω Κι όχι τίποτε άλλο, αλλά μου πήρε ώρα να συνέλθω από εκείνο το "Χάιντεν". Θα μου είτε, εδώ έκανε τον Μπετόβεν φον τις προάλλες, ο Χάιντν θα του γλύτωνε?

1878: γεννιέται ο μποξέρ Τζακ Τζάκσον, ο πρώτος έγχρωμος πυγμάχος, που κερδίζει τον τίτλο στην κατηγορία των βαρέων βαρών.
Παρατήρηση: Ο μποξέρ λεγόταν Jack Johnson, δηλαδή Τζακ Τζόνσον και όχι Τζακ Τζάκσον.

... και δεν ήταν, φυσικά, ο πρώτος έγχρωμος πυγμάχος (ναι, ξέρω, έχω πει πολλές φορές ότι δεν αξίζει πια να σχολιάζουμε τα άσχετα κόμματά του, αλλά πώς να κρατηθεί κανείς?

1930: στις ΗΠΑ τίθεται σε εφαρμογή ο κώδικας κινηματογραφικών παραγωγών, που επιβάλει αυστηρούς περιορισμούς στον τρόπο, που θα παρουσιάζονται οι σκηνές, που προβάλουν σεξ, εγκλήματα, θρησκείες και βία.
Άλλα αντ' άλλων. Σκηνές που προέβαλλαν σεξ ήταν απαγορευμένες τελείως (για εγκλήματα και βία δεν είμαι τόσο σίγουρος, μια που οι αμερικανοί δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με αυτά, αρκεί - τότε - να νικούσαν οι καλοί (δηλαδή "εμείς") στο τέλος, ανεξάρτητα από το τι εγκλήματα κάνανε), αλλά φυσικά δεν υπήρχαν περιορισμοί στις σκηνές που προέβαλλαν θρησκεία! Αντίθετα, απαγορεύονταν η κριτική της θρησκείας. Και δεν μιλάμε απλώς για απαγόρευση τσόντας, αλλά ακόμη και η απλή αναφορά ή υπαινιγμός σε προγαμιαίο σεξ ή σε μοιχεία. Έτσι στο τέλος της "Καζαμπλάνκα" η Μπέργκμαν μπαίνει στο αεροπλάνο και φεύγει, ενώ στο βιβλίο στο οποίο βασίζεται παραμένει και γίνεται γκόμενα του γκόμενού της (το άκουσα σήμερα αυτό αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες γιατί πρέπει να είμαι ο μόνος άνθρωπος στον κόσμο που δεν έχει δει την ταινία). Άλλο γελοίο ήταν ότι ακόμη και παντρεμένοι (και φυσικά τελείως ντυμένοι) απαγορεύονταν να δείχνονται καθισμένοι σε κρεββάτι χωρίς τουλάχιστον ένα πόδι να ακουμπάει στο πάτωμα.

1941: στην Αθήνα βρίσκεται γι άλλη μια φορά ο Άγγλος υπουργός Εξωτερικών Ίντεν, όπου συναντάται με κυβερνητικούς παράγοντες με θέμα την παρεμπόδιση της επέκτασης του πολέμου στη Βαλκανική.
Παρατήρηση: Μήπως δεν προβλέπονται πια απόστροφοι στη γραμματική; Καταργηθήκανε και δεν το πήραμε χαμπάρι; Γιατί εδώ ο ηλίθιος "γι άλλη μια φορά'' κάνει το ίδιο πράγμα. Επιπλέον, λέμε "στα Βαλκάνια" ή "στη Βαλκανική χερσόνησο" και όχι σκέτα "στη Βαλκανική".

Αλλά και ιστορικά δεν στέκει αυτό που γράφει. Ποια παρεμπόδιση της επέκτασης του πολέμου? Σάμπως ο Χίτλερ θα ζητούσε άδεια από τον Ήντεν ή απο τον Κορυζή? Άλλωστε η επίθεσή του άρχισε στις 6 Απριλίου, οπότε στις 31 Μαρτίου ήταν ήδη αποφασισμένη - αυτά τα πράματα δεν σχεδιάζονται μέσα σε μια μέρα.

1970: το διαστημικό αεροσκάφος Explorer I ξαναμπαίνει στην ατμόσφαιρα της Γης μετά από 12 χρόνια παραμονής σε τροχιά γύρω από τη Γη.
Παρατήρηση: Ο Explorer I ήταν δορυφόρος και όχι διαστημικό αεροσκάφος! Επιπλέον, αυτός ο ανεγκέφαλος πανηλίθιος δεν καταλαβαίνει ότι "διαστημικό" και "αεροσκάφος" πολύ απλά δεν μπορεί να υπάρξει;

Και δεν "ξαναμπήκε" στην ατμόσφαιρα της γης λες και ήρθε να κάνει κοινωνική επίσκεψη. Όταν ένας δορυφόρος μπαίνει στην ατμόσφαιρα, καταστρέφεται. Εϊχε πάψει να δουλεύει χρόνια πριν, απλώς συνέχιζε να στριφογυρνάει μέχρι που έπεσε.

1976: γεννιέται ο Ιρλανδός ηθοποιός Κόλιν Φάρελ, που υποδύθηκε τον Μεγαλέξανδρο στην ομόνυμη χολιγουντιανή ταινία.
Παρατήρηση: Ο Κόλιν Φάρελ γεννήθηκε στις 31 Μαΐου και όχι στις

Και τόσες ταινίες έχει γυρίσει ο τύπος, και πιο γνωστές από το Μεγαλέκο... αλλά εμάς μόνο αυτή μας ενδιαφέρει (το μεγαλύτερο σουξέ του, υποψιάζομαι, είναι το σκληρό πορνό με την γκόμενά του ).

1999: έρχεται στην Αθήνα ο Σλοβένος Leon Stukeli, ο γηραιότερος χρυσός ολυμπιονίκης 101 ετών, για να τιμηθεί από την ΕΟΑ, το 2004, τη ΓΓΑ και τους Έλληνες Ολυμπιονίκες. Γεννημένος στις 12/11/1898, ο Stukeli κατέκτησε 6 ολυμπιακά μετάλλια στη γυμναστική τη δεκαετία του '20.
Παρατήρηση: Το επώνυμό του ήταν Stukelj και όχι Stukeli. Η έκφραση "χρυσός ολυμπιονίκης 101 ετών'' δίνει την εντύπωση ότι ο Stukelj κέρδισε χρυσό μετάλλιο σ' αυτή την ηλικία.

Όχι μόνο αυτό, αλλά και ότι υπήρχαν πολλοί χρυσοί Ολυμπιονίκες 101 ετών αλλα αυτός ήταν ο γηραιότερος. Εδώ που χρειαζόταν το κόμμα πριν το 101 δεν το έβαλε.

_________________________________________

Έχουμε ακόμα:

1964 λήγει η μεγαλύτερη και δαπανηρότερη απεργία των εφημερίδων στην ιστορία της Νέας Υόρκης, που διήρκεσε 114 ημέρες.
Αφήνοντας στην άκρη ότι αυστηρά αναλύοντας τη σύνταξη μπορεί και να καταλάβουμε ότι η ιστορία της Νέας Υόρκης διήρκεσε 114 μέρες, από πότε ένα προϊόν μπορεί να κάνει απεργία? Οι εφημεριδοπώλες, οι δημοσιογράφοι, οι τυπογράφοι, αυτοί που γράφουν τη στήλη με τα διανυκτερεύοντα φαρμακεία, όλοι αυτοί μπορούν να απεργήσουν. Οι εφημερίδες δεν μπορούν.

1965 στις ΗΠΑ, η κυβέρνηση Τζόνσον κλιμακώνει τις αεροπορικές επιθέσεις εναντίον του Βορείου Βιετνάμ.
Το Βόρειο Βιετνάμ είναι μέρος των ΗΠΑ? Διότι πώς αλλιώς να εξηγηθεί εκείνο το "στις ΗΠΑ" στην αρχή? Στο Βιετνάμ έγιναν οι επιθέσεις.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση