Θέμα: Καλάβρυτα
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 06-04-11, 07:16   #8 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Βλέπω ότι είσαι ιδιαίτερα ευαίσθητος με τις... φωτογραφίες (πιο πολύ κι από το ίδιο το κείμενο!) αλλά εφόσον είναι δικές σου καλά κάνεις και διαμαρτύρεσαι, αν και θα μπορούσες κάλλιστα πάνω στην ίδια τη φωτογραφία να βάλεις το © με το όνομά σου.
Όπως όμως καταλαβαίνεις, εγώ δεν μπορώ να ξέρω ποιος παίρνει τι από ποιον. Κάποιες φορές αναφέρω τις πηγές, όταν είμαι σίγουρος ότι εκεί βρίσκεται και η ''παρθενογέννηση'' (π.χ. στα topics των συνταγών ή των ιστορικών θεμάτων). Σε άλλες περιπτώσεις έχω πολλές αμφιβολίες, καθότι τα ίδια κείμενα τα βρίσκω αυτούσια και αλλού και δεν γνωρίζω ποιος είναι ο αρχικός συντάκτης τους. Το ίδιο συμβαίνει και με τις φωτογραφίες.

Πάντως -για να σε ''πειράξω'' και λίγο- δεν διακρίνω την ίδια ευαισθησία και στην παραχάραξη της ιστορίας που κάνει το site σου:
''Τα Καλάβρυτα είχαν τον πρωτεύοντα ρόλο στην Ελληνική Ανεξαρτησία μιας και η σπίθα της επανάστασης άναψε εκεί, όπου υψώθηκε στις 25 Μαρτίου 1821 το Λάβαρο της Επανάστασης που σήμανε στην αρχή του Αγώνα για την λευτεριά από τον τουρκικό ζυγό''.

Προφανώς η διαστρέβλωση της ιστορίας δεν θεωρείται τόσο σοβαρή όσο η χρήση φωτογραφιών. Αλλά σ' αυτό δεν φταις εσύ. Και το εννοώ.
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση