Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 15-12-09, 18:43   #12 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Ε, δεν είναι "Τριακοσίων ειδών παρενέργειες από το εμβόλιο της γρίππης". Εϊναι 300 περιπτώσεις. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Και όπως βλέπουμε στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ασήμαντες. Ακόμη και οι 10 "σοβαρές" είναι ενοχλητικες αλλά όχι επικίνδυνες.

(Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να λέει "δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω" κάτι που αποδειγμένα γράφει ανακρίβειες. Δηλαδή τι θεωρείται ικανός λόγος αμφισβήτησης?)

ΦΥΣΙΚΑ οποιοδήποτε εμβόλιο πρέπει να γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού και πρέπει να αποφεύγεται αν υπάρχουν άλλοι λόγοι. Και βέβαια κάθε θεραπεία έχει πιθανές παρενέργειες και πρέπει κανείς να ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και να αποφασίζει αν θεωρεί τις πιθανές παρενέργειες σοβαρότερες από την ασθένεια καθαυτή. Αν όμως οι παρενέργειες είναι αυτές που γράφει το άρθρο που έγραψε η Spastikia (και που είναι οι ίδιες με το εμβόλιο της κοινής γρίππης), η απροθυμία και ο φόβος των Ελλήνων να εμβολιαστούν είναι ανεξήγητα. Αν οι 200000 που εμβολιάστηκαν δεν είχαν εμβολιαστεί, πόσοι απ' αυτούς θα είχαν γριππιαστεί? Προφανώς πολύ περισσότεροι από 10. Και η γρίππη από μόνη της, χωρίς σοβαρότερες επιπλοκές, είναι ενοχλητικότερη από τις "σοβαρές" παρενέργειες. Τι προτιμάτε? Να είστε στο κρεββάτι μια βδομάδα με πυρετό κλπ., ή "ερύθημα προσώπου και τραχήλου αμέσως μετά τη χορήγηση του εμβολίου"? Ποιο σας μοιάζει πιο ενοχλητικό?

Αλλά τα διάφορα ράδιο-αρβύλα υπαινίσσοντες φρικτές και μυστηριώδεις παρενέργειες, δε λένε μόνο για καμιά ψιλοζαλάδα άντε και κανέναν εμετό σε ένα ελάχιστο ποσοστό των εμβολιασθέντων.

Εγώ δεν έκανα γουρουνεμβόλιο, έκανα όμως για την κανονική γρίππη όπως κάνω κάθε χρόνο. Όχι γιατί φοβάμαι ότι θα πεθάνω αν αρρωστήσω (πώς γίνεται και στην Ελλάδα επικρατεί ΚΑΙ υστερικός φόβος για τη γρίππη ΚΑΙ υστερικός φόβος για το εμβόλιο, παρά το ότι θα έπρεπε ο ένας να ακυρώνει τον άλλο?). Αλλά γιατί ξέρω ότι το κανονικό εμβόλιο δεν μου προκαλεί παρενέργειες, ενω από την άλλη αν γριππιαστώ προκαλείται μεγάλη αναταραχή και στην προσωπική και στην επαγγελματική μου ζωή. Έρχονται και μας το κάνουν στη δουλειά, οπότε ήταν βολικό. Αν μας έκαναν και το χοιρινό στη δουλειά ίσως το έκανα και αυτό, αλλά υπάρχει έλλειψη γουρουνεμβολίου οπότε κάνουν μόνο σ' όσους ανήκουν στις ευπαθέστερες ομάδες και θα έπρεπε να τρέχω στο γιατρό μου να μου το κάνει. Πολύς μπελάς. Οπότε οι λόγοι που έκανα το ένα κι όχι το άλλο ήταν καθαρά πρακτικοί. Πριν το κάνω μου έδωσαν ένα χαρτί που έλεγε ποιοι δεν πρέπει να κάνουν εμβόλιο και ποιες είναι οι πιθανές παρενέργειες αν το κάνω. Αυτοί θα μου πουν αν είμαι αλλεργικός στα αυγά ή όχι? Δεν είναι δική μου δουλειά να το ξέρω και να μην κάνω το εμβόλιο αν είμαι?
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση