Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 07-06-10, 01:58   #5 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

Η ιστορία ειναι παμπάλαια και έχει ονοματεπώνυμο. Λέγεται focal infection και ξεκίνησε το 1920 την εποχή που βρήκαν το ιδιο μικρόβιο στο περιδόντιο και το ιδιο σε καρδιοπάθειες. Ηταν η εποχή που βγάζαν δόντια αβέρτα μόλις πονούσαν ελπίζοντας οτι θα ελαττώσουν τους θανάτους απο την καρδιά.
Αυτή η θεωρία ακομα διχάζει τους οδοντιατρους και ιδιαιτερα τους περιοδοντολογους. Προσωπικα πιστεύω οτι ο ανθρωπος που δεν εχει συστηματικη υγιεινή στο στόμα θα έχει και ελλείψεις και αλλού. Είτε σαν γενικοτερη υγιεινή είτε να είναι αμελείς γενικώς ως ανθρωποι είτε ακομα ακομα εξαιτίας την μη σωστής υγιεινής να μην τρέφεται σωστά (αν εχει χάσει δόντια για παράδειγμα).

Είναι παρα πολλοι παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπόψιν μας για καθε ενα απο τους ασθενείς που είναι αδύνατο να αποδείξεις οτι μια πάθηση είναι αποτέλεσμα μιας και μονης λανθασμένης ενέργειας. Τώρα επειδή είμαστε άνθρωποι και αν κολλήσει το μυαλό μας σε κάτι και θέλουμε να αποδείξουμε οτι ειναι σωστό τότε πάντα βρίσκουμε τρόπο (με ερευνες ο θεος να τις κάνει) για να αποδείξουμε αυτό που λέμε.

Στην παραπάνω ερευνα πχ δεν μας λεει ποσοι απο αυτούς που λενε οτι πλένουν 2 φορές την ημέρα πραγματικά πλένουν 2 φορές την ημέρα και ποσοι απο αυτούς που ισχυρίζονται οτι πηγαίνουν καθε 6 μήνες στον οδοντίατρο κάνουν όλες τις απαραίτητες οδοντιατρικές πράξεις και όχι μόνο πχ λενε στον οδοντιατρο φτιαξε τα μπροστα που φαίνονται και ασε τα αλλα πίσω να σαπίζουν...Αυτα τα λέω απο την καθημερινή εμπειρία μου που μπορώ να φανταστώ συγκεκριμένους ασθενείς να απαντούν σε ερωτηματολόγιο και απο τα αποτελέσματα να τους κατατάσεις σε ασθενείς με καλη υγιεινή χωρις να έχουν η το αντιθετο.

Τωρα αν θα με ρωτήσετε για το αν θα πρέπει να πλένετε τα δόντια σας μετα απο καθε γεύμα για 2 λεπτα τουλάχιστον για να μην πάθετε καρδιοπάθειες....θα σας έλεγα οχι.
Και ο λόγος είναι οτι είναι χαμένο το παιχνίδι αν δεν το κανεις για τον εαυτό σου. Δικα σου δοντια είναι δεν είναι δικα μου. Εγώ τα πλένω για 1500 διαφορετικούς λόγους και η καρδιοπαθεια δεν ειναι ενας απο αυτούς. Ισως είναι και το τελευταίο που με απασχολεί. Αλλά απο τη στιγμή που τα πλένω είμαι καλυμμένος και απο αυτην.... αν ισχύει.
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cj : 07-06-10 στις 02:06.
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση