Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 21-09-06, 01:50   #20 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Τρείς εκκωφαντικοί πυροβολισμοί ακούστηκαν προερχόμενοι μέσα απο την έπαυλη. Ο πιγκουίνος ή μάλλον ο Νικρεδ κατέβηκε με δυσκολία απο την συκιά, μπήκε στο αυτοκίνητό του και έφυγε. Η Κρίστυ έτρεξε μέσα στο μεγάλο καθιστικό και βρήκε τον Αντώνιο πεσμένο στο έδαφος πάνω σε μιά λίμνη αίματος.

Μετά απο κάποιες ώρες...

Η έπαυλη έχει γεμίσει με αστυνομικούς. Έχουν απομονώσει τον χώρο του εγκληματος. Η Κρίστυ έκλαιγε στην αγκαλιά της δούλας της, της Ροζάννας. Ο Σταύρο ντε λα Σοραβέρο, αδερφός της Κρίστυ έφτασε στην έπαυλη και έτρεξε προς την αδερφή του μήν μπορώντας να πιστέψει το γεγονός που συνέβη πρίν λίγες ώρες εδώ. Λίγα μέτρα πιό εκεί στεκόταν ο Νίδις. Ήθελε να φύγει να γυρίσει στο σπίτι του αλλα οι αστυνομικοί δέν τον άφηναν να κουνήσει ρούπι. Αναρωτιώνταν τί να σημαίνει αυτό το ρούπι που του απαγόρευσαν οι αστυνομικοί να κουνήσει. Δέν είχε σκοπό να κουνήσει τίποτα. Μόνο να πάει σπίτι του ήθελε γιατί το ωράριό του είχε τελειώσει και μ'αυτά κι μ'αυτά απο ότι έβλεπε δέν πρόκειται να έκανε σέξ σήμερα με την αφεντικίνα του οπότε δέν έβλεπε τον λόγο της υπερωρίας.

-Αδερφέ μου Σταύρο ντε λα Σοραβέρο! Είμαι τόσο πολύ ταραγμένη! είπε η Κρίστυ κλαίγοντας.
Η Κρίστυ ήταν στην αγκαλιά του Σοραβέρο η οποία αγκαλιά μύριζε αλκοόλ. Το έκτακτο τηλεφώνημα απο την αδερφή του τον είχε βρεί σε ένα μπαράκι εδώ πιό κάτω, πίνοντας την ν-ωστή γουλιά απο το ν-ωστό ποτήρι ενός γνωστού σκωτσέζικου ουισκι. (Σημείωση: Ο σεναριογράφος είναι εντίθετος με τις γκρίζες διαφημίσεις γι'αυτό δέν αναφέρει το όνομα του ουίσκι)

-Ηρέμησε αδερφούλα! Ηρέμησε, είσαι ασφαλής τώρα! Προφανώς κάποιος ήθελε να σκοτώσει τον Αντώνιο γιατί θα είχε τίποτα προσωπικά μαζί του! Ότι έγινε έγινε! Ηρέμησε!
-Είναι νεκρός Σοραβέρο! Είναι νεκρός! Είναι ο πατέρας του παιδιού που έχω μέσα μου και είναι νεκρός!!
-Ηρεμησε! Είμαι σίγουρος οτι θα βρεθεί ο ένοχος και θα μάθουμε τί σηνέβη!

Το ασθενοφόρο με τον πτώμα του Αντώνιο μόλις αναχώρησε. Ο Σοραβέρο παραδίδει την Κρίστυ στην αγκαλιά της Ροζάννας και πλησιάζει έναν αστυφύλακα.

-Πείτε μου τί έγινε! Ποιός είναι ο ένοχος! Ποιός είναι να τον σκοτώσω! Απείλησε την αδερφή μου! Θα μπορούσε να την είχε σκοτώσει!
-Ηρεμήστε κύριε. Προς το παρόν δέν ξέρουμε τίποτα. Απο στιγμή σε στιγμή περιμένουμε να φτάσει ένας Βρετανός επιθεωρητής που θα αναλάβει την υπόθεση. Μήν ανησυχείτε. Θα φτάσουμε στον ένοχο.

Το περίγραμμα του Αντώνιο βρισκόταν σχεδιασμένο με κιμωλία στο έδαφος του καθιστικού. Οι πόρτες και τα τα παράθυρα ήταν σημαδεμένα με ερυθρολευκες πλαστικές κορδέλες. Το αίμα βρισκόταν εκεί. Οι κάλυκες του όπλου επίσης. Οι αστυνομικοί έιχαν τραβήξει πολλές φωτογραφίες του Αντώνιο πρίν τον πάρει το ασθενοφόρο.

Απο τον δρόμο ακούγεται ένα βουητό. Μιά υπηρεσιακή μονοσυκλέτα ακολουθούμενη απο ένα άσπρο volvo επιβραδύνει έξω απο την έπαυλη. Ο οδηγός του αυτοκινήτου βγαίνει απο το όχημα και με βιασύνη ανοίγει την πίσω πόρτα. Ένα αντρικό πόδι με γυαλιστερό λουστρίνι και μαύρη κάλτσα ξεπροβάλει. Η Κρίστυ και ο Σοραβέρο παρατηρούν την φιγούρα ενός καροντυμένου άντρα να βγαίνει απο το πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου κρατώντας στα χέρια του ένα μαλλιαρό γκριζοκαφεσταχτύ μικρό σκύλο.

"Θα είναι ο επιθεωρητής" ψιθυρίζει η Ροζάννα στην κυρία της.
Ο οδηγός του οχήματος ανοίγει την αυλόπορτα και περιμένει λές και βρισκότανε σε κάποιο άγημα. Ο καροντυμένος άντρας με αργό βήμα διασχήζει την αυλή και πλησιάζει με τα χέρια στις τσέπες προς τον Σοραβέρο. Τον κοιτάει για μερικά δευτερόλεπτα χωρίς να πεί κουβέντα. Έπειτα αργά κατευθύνεται προς την Κρίστυ. Στέκεται μπροστά της και την κοιτάζει στα μάτια. Εκείνη με δάκρυα παρακολουθεί τις κινήσεις του.

-Θα είστε η χήρα. λέει ο καροντυμένος κύριος στην Κρίστυ.
-Θα... θα είστε ο επιθεωρητής!
Ο επιθεωρητής ατάραχος βγάζει απο την τσέπη του μιά ξύλινη καφέ πίπα και την ανάβει με μαεστρία, κρατώντας με προσοχή τον σκύλο του.
-Ονομάζομαι Μυροβόλος. Σέρ Λόκ Όλμς Μυροβόλος. Και απο εδώ είναι ο Φοίβος. Πέτ Λόκ Όλμς Φοίβος.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Freeman : 21-09-06 στις 02:12.
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση