Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 21-03-11, 18:27   #29 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Ψιλοπράματα σήμερα. Αλλά έπεσα ξερός όταν, πηγαίνοντας στην πρώτη σελίδα της αγγλικής wikipedia, είδα μια γνωστή φάτσα να με κοιτάει - η σημερινη "Featured Picture" ήταν ο Κώστας Μαρτάκης!!! και έγραφε δίπλα

Kostas Martakis is a Greek singer most known for his participation in a talent show called Dream Show aired by Alpha TV in 2006, and his participation in the Greek national final of the Eurovision Song Contest 2008. He released his debut album Anatropi and numerous singles through Sony BMG Greece, with whom he was originally signed. In 2009, he signed with Universal Music Greece and then released his second album Pio Konta in November 2009.

Ποιος αποφάσισε να βάλει φωτό του? Αν και οφείλω να ομολογήσω ότι σε σχέση με άλλες φωτό που έχω δει κατά καιρούς σ' εκείνο το σημείο, πιο διακοσμητικός ήταν αυτός.

1804 ο ναπολεώντιος κώδικας γίνεται ο ποινικός κώδικας της Γαλλίας.

Ωχ το μάτι μου! Ναπολεόντειος είναι. Και η αγγλική λέει "adopted as French civil law." οπότε φαντάζομαι έγινε "αστικός κώδικας" όχι ποινικός, αλλά δεν τα πάω καλά με τα νομικά.

1839 γεννιέται ο Ρώσος συνθέτης Πέτροβιτς Μουσόργκσκι. Πεθαίνει το 1881 σε ηλικία 42 ετών.

Το όνομα ήταν Modest Petrovich Mussorgsky. Σου λέει ο τύπος, άρα το επώνυμό του ήταν "Πέτροβιτς Μουσόργκσκι" πώς λέγαμε "Αβέρωφ Τοσίτσας" ή "Ρίμσκυ-Κόρσακοφ" Αλλά απ' ό,τι ξέρω, στους Ρώσους το μεσαίο όνομα είναι το όνομα του μπαμπά τους με την κατάληξη -βιτς και όπως ξέρουμε όλοι όσοι έχουμε διαβάσει ρώσικα έργα ή έχουμε δει καναν Τσέχωφ, κολλάει στο μικρό τους, κι ακόμη και φίλοι τους τους αποκαλούσαν και με τα δύο. Δεν ξέρω αν γίνεται και τώρα.

1906 η Αγγλία κερδίζει την Γαλλία με 35-8 στον πρώτο διεθνή μεταξύ τους αγώνα ράγκμπι.
Στον πρώτο διεθνή μεταξύ τους? Είχαν κι νωρίτερα αγώνες μεταξύ τους αλλά δεν ήταν διεθνείς?

κλείνει το Αλκατράζ, η ομοσπονδιακή φυλακή, που βρίσκεται σε ένα νησί στο Σαν Φρανσίσκο Μπέι.
Μπέι? Κόλπος είναι αυτό (κυριολεκτικά μεταφράζεται "όρμος" αλλά το χρησιμοποιούν και για μεγαλούτσικα μέρη, που στην Ελλάδα σίγουρα θα τους λέγαμε κόλπους, και αυτό του Σαν Φρανσίσκο είναι αρκετά μεγάλο.

1965 η Ινδονησία εθνικοποιεί την "Goodyear" και τέσσερις ακόμα αμερικανικές εταιρίες πετρελαίου.
"Ακόμα" θα πει ότι και η Goodyear ήταν εταιρεία πετρελαίου. Εγώ ξέρω ότι κάνει λάστικα (και η Ινδονησία παράγει καουτσούκ).

1980 ο Πρόεδρος των ΗΠΑ, Τζίμι Κάρτερ, κηρύσσει μποϊκοτάζ στους Ολυμπιακούς Αγώνες της ίδιας χρονιάς που έγιναν στη Μόσχα ως ένδειξη διαμαρτυρίας για τη σοβιετική εισβολή στο Αφγανιστάν.

Στο οποίο όπως είδαμε μόνο οι αμερικανοί έχουν δικαίωμα να εισβάλλουν και να το κάνουν σαν τα μούτρα τους.

Αυτά τα λίγα, στα βιαστικά. Ο Πλάτων θα βρει ακόμη μπόλικα, είμαι σίγουρος
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση