Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 26-01-10, 18:28   #5 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Ναι, εκπέμπουν και τα δύο ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, αλλά αυτό δεν σημαίνει και πολλά (και το φως ίδιο είδος ακτινοβολίας είναι). Οι πιθανές βλάβες από ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία δεν εξαρτώνται μόνο από την έντασή της (που μειώνεται πολύ γρήγορα όσο απομακρύνεται κανείς από την πηγή) αλλά και από τη συχνότητα/μήκος κύματός της. Δεν ξέρω τι συχνότητα έχει η ακτινοβολία που εκπέμπουν τα σύρματα υψηλής τάσης (πέρα από την προφανή των 60 η 50 Hz, δεν θυμάμαι τι έχει στην Ελλάδα, που δεν νομίζω να δημιουργεί πρόβλημα, αλλιώς θα είχαμε πεθάνει όλοι από τα καλώδια που έχουμε στα σπίτια μας).

Αφού είπες ότι βρήκες διάφορες μελέτες, και υπέρ και κατά, γιατί δεν βάζεις μερικά URL εδώ να τα δούμε? Επίσης μπορείς να ψάξεις τα ονόματα των συγγραφέων αυτών των μελετών. Αν δεις ότι κάποιος που γράφει υπέρ έχει σχέσεις με ηλεκτρικές εταιρείες θα δεις όσα γράφει με δυσπιστία (δεν είμαι αφελής ώστε να αγνοώ τα συμφέροντα που προτιμάν να κρύψουν το πρόβλημα, αν υπάρχει). Από την άλλη, αν κάποιος που γράφει εναντίον των πυλώνων είναι άσχετος και μιλάει χωρίς επιστημονικά δεδομένα, μπορείς να τον αγνοήσεις.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση