Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 12-02-11, 19:54   #12 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Μια που ξύπνησα νωρίς (είμαι καλά γιατρέ μου? Σηκώθηκα από μόνος μου 8 παρά 10 Σαββατιάτικα), έχω λίγη ώρα, οπότε ας δούμε τα παραμύθια της

12 Φεβρουαρίου

1554 ένα χρόνο μετά την αναρρίχηση της στο θρόνο της Αγγλίας, στον οποίο παρέμεινε μόλις εννέα μέρες, η λαίδη Τζέιν Γκρέιν αποκεφαλίζεται, κατηγορούμενη για προδοσία.

Η Λαίδη Τζέιν Γκρέυ (Grey) και όχι Γκρέιν (!!) δεν "αναρριχήθηκε" στο θρόνο. Ήταν η διάδοχος που επέλεξε ο Εδουάρδος νούμερο 7, αν και ήταν μόνο μακρυνή του εξαδέλφη. Όταν πέθανε αυτός τον διαδέχτηκε αλλά έγιναν διάφορες συνομωσίες και ίντριγκες κι από αυτές βγήκε χαμένη. Και έγινε βασίλισσα η καθολική Μαίρη, κόρη της [s]Ειρήνης Παππά[/s] Αικατερίνης της Αραγωνίας,

που έμεινε γνωστή στην ιστορία ως Bloody Mary, ενώ η Τζενούλα έχασε το κεφάλι της. Θύμα ήταν, οπότε τι "αναρριχήθηκε"?

1809 γεννιέται, ακριβώς την ίδια ώρα με τον Αβραάμ Λίνκολν, ο Κάρολος Δαρβίνος, ο πατέρας της εξελικτικής θεωρίας, του "δαρβινισμού". Πέθανε το 1882.
Αυτό το "την ίδια ώρα" είναι τελείως ανόητο. Σιγά μην ξέρουμε πότε ακριβώς γεννήθηκαν! Και δεν υπάρχει επιστημονική θεωρία που να λέγεται "Δαρβινισμός" (ο όρος χρησιμοποιείται από αντιπάλους) ούτε είναι μπαμπάς της θεωρίας της εξέλιξης των ειδών ο Δαρβίνος. Την είχαν προτείνει άλλοι πριν από αυτόν (π.χ. ο Lamarck, αλλά και παλιότερα (*)) , ο Δαρβίνος πρώτον βοήθησε στο να αποδειχτεί (σε όλο τον κόσμο εκτός ΗΠΑ όπου οι χριστιανοταλιμπάν κυριαρχούν) και δεύτερον πρότεινε έναν μηχανισμό για την εξέλιξη, την φυσική επιλογή (natural selection).

(*) Έχω διαβάσει ένα απόσπασμα έργου ενός αρχαίου έλληνα φιλοσόφου που παρατηρώντας ότι τα έμβρυα των διάφορων ζώων μοιάζουν στην αρχή και διαφοροποιούνται σιγά σιγά είχε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι έχουν κοινό πρόδρομο και μάλιστα είχε ιεραρχήσει και το βαθμό συγγένειας βασισμένος στο πότε αρχίζουν να διαφέρουν. Και είχε και τον άνθρωπο μέσα στην αλυσσίδα. Δεν έχω συγκρατήσει το όνομά του, δυστυχώς

1817 στη μάχη του Τσακαμπούκο και αφού διέσχισε τις Άνδεις, ο πατριωτικός στρατός της Χιλής καταφέρνει να κατατροπώσει τα ισπανικά στρατεύματα
1818
ο Χιλιανός Μπερνάρντο Ο Χίγκινς, ιδρυτής της σύγχρονης Χιλής, υπογράφει κοντά στην πόλη Κονσεψιόν την ανεξαρτησία της Χιλής.

Ένα σωρό μικροανακρίβειες.

1865 ο δρ. Χένρι Χάιλαντ Γκάρνετ γίνεται ο πρώτος Αφροαμερικανός, που μιλά ενώπιον της κατάμεστης Βουλής των Αντιπροσώπων. Πρώην σκλάβος και ο ίδιος, ο Γκάρνετ υπήρξε πάστορας της Πρεσβυτεριανής Εκκλησίας στη 15η Λεωφόρο της Ουάσινγκτον.
Και υπήρξε ο πρώτος πάστορας που έκανε κήρυγμα στη Β.τ.Α., όχι γενικά ο πρώτος μαύρος που μίλησε

1880 γεννιέται ο Τζον Λιούις, ηγέτης της εργατικής τάξης στις ΗΠΑ, ο οποίος διετέλεσε πρόεδρος των εργαζομένων μεταλλωρύχων της Αμερικής το διάστημα 1920-1960
Ηγετικό στέλεχος του συνδικαλιστικού κινήματος... όχι "ηγέτης της εργατικής τάξης". Και ήταν πρόεδρος συνδικάτου μεταλλωρύχων, όχι όλων των εργαζόμενων μεταλλωρύχων - το εργατικό κίνημα στην Αμερική τότε ήταν πολύ ισχυρότερο από τώρα, αλλά δεν ήταν υποχρεωτική η συμμετοχή στα συνδικάτα και πολλές εταιρείες και τότε όπως και τώρα δεν επιτρέπουν συνδικαλισμό στα τσιφλίκια τους.

1884 γεννιέται η Ρωσίδα ζωγράφος Μαρί Βασίλιεφ. Το 1908 ίδρυσε τη Ρωσική Ακαδημία, η οποία ένα χρόνο αργότερα πήρε το όνομα της και μετονομάστηκε σε Ακαδημία Βασίλιεφ.
Βλακείες. H Βασίλιεφ ζούσε στο Παρίσι και ίδρυσε, μαζί με άλλους Ρώσσους εμικγρέδες, μια σχολή / κέντρο τεχνών που το βάφτισαν έτσι. Κι ας είχε τ' όνομά της, έφυγε από κει το 1912 και ίδρυσε δική της "ακαδημία". Έτσι που γράφει ο συντάκτης νομίζει κανείς ότι ίδρυσε Ακαδημία από αυτές που εχουν Ακαδημαϊκούς, και στη Ρωσία.

1909 ιδρύεται στις ΗΠΑ από δεκατρείς ακτιβιστές, ο Εθνικός Σύλλογος για τα Δικαιωμάτων των Εγχρώμων, μία οργάνωση, που μάχεται για τα δικαιώματα, κυρίως των Αφρικανοαμερικανών.

Το ΝΑΑCP είναι National Association for the Advancement of Colored People... πού βρήκε το "Δικαιωμάτων" στον τίτλο?

1910 ο Γάλλος εξερευνητής Ζαν Σαρκό γίνεται ο πρώτος άνθρωπος, που πατάει το πόδι του στην Ανταρκτική.
Εν τάξει, το ξέρουμε ότι οι Γάλλοι είναι ρατσιστές και ψωροπερήφανοι, αλλά ούτε αυτοί δεν θα αρνούνταν την ανθρώπινη ιδιότητα σε όλους τους μη Γάλλους που είχαν πατήσει το πόδι τους στην Ανταρκτική νωρίτερα.

1923 γεννιέται στη Φλωρεντία ο σκηνοθέτης των επιτυχιών Φράνκο Τζεφιρέλι.
Σκηνοθέτης των επιτυχιών? Δηλαδή τι να πει ο δύτυχος Κάμερον του Άβαταρ και του Τιτανικού, ή ο Σπίλμπεργκ, ή ή ή...?

1938 κατά τη διάρκεια του Β Παγκοσμίου Πολέμου, τα γερμανικά στρατεύματα προελαύνουν στην Αυστρία.
Επιμένει να μην ξέρει πότε άρχισε ο Β Π Π.

1942 γεννιέται ο πρώην Ισραηλινός πρωθυπουργός Εχούντ Μπαράκ.

Έπαψε να είναι Ισραηλινός? Ή ο "Ισραηλινός πρώην πρωθυπουργός" ή " ο πρώην πρωθυπουργός του Ισραήλ"!!

1954 γεννιέται ο Φίλιπ Ζίμερμαν, δημιουργός του πιο διάσημου software κρυπτογράφησης e-mails.

Τι φραγκοχιώτικο είναι αυτό εδώ? μισά ελληνικά μισά αγγλικά... και το σύστημα είναι τόσο διάσημο που δεν ξέρει το όνομά του (είναι το PGP). Και βέβαια πώς κολλάει το "διάσημο" σε ένα πρόγραμμα, λες και μιλάμε για σελέμπριτις? Είναι το ευρύτερα χρησιμοποιούμενο, ίσως το καλύτερο ως τώρα, αλλά "διάσημο"?
Ίδια μέρα γεννήθηκε και ο Τζίμης Πανούσης, αλλά τι μας νοιάζει αυτός? Εϊναι έλληνας.

1961 δολοφονείται, σύμφωνα με πληροφορίες, ο πρώτος πρωθυπουργός του Κονγκό Πατρίς Λουμούμπα, από αποστάτες της Κατάνγκα. Η ακριβής ημερομηνία και οι συνθήκες του θανάτου του δεν επιβεβαιώθηκαν ποτέ.
Χτες ήταν σίγουρος... σήμερα έχει αμφιβολίες.... και όπως μας πληροφόρησε ο Πλάτων, η ημερομηνία είναι 17 Ιανουαρίου.
Και να ήταν το μόνο λάθος. Δεν ήταν τίποτε "αποστάτες της Κατάνγκα". Ο Λουμούμπα ανατράπηκε από πραξικόπημα που οργανώθηκε εν μέρει τουλάχιστον από τη CIA και δολοφονήθηκε από τους πραξικοπηματίες, μεταξύ των οποίων και Βέλγοι στρατιώτες (Βέλγοι, αμερικάνοι και ο μετέπειτα δικτάτορας Μομπούτου, όργανό τους, ήταν παρεούλα, μαζί τα κάνανε, γιατί ο Λουμούμπα είχε τα συμφέροντα του λαού του Κονγκό στο μυαλό του και τέτοιοι επικίνδυνοι άνθρωποι δεν επιτρέπεται να υπάρχουν - βλέπε και Μοσαντέκ παλιότερα στο Ιράν, και Αγιέντε στη Χιλή, και Σοεκάρνο στην Ινδονησία, κλπ κλπ κλπ)

1973 στον πόλεμο του Βιετνάμ, απελευθερώνονται από τους Βιετκόγκ, (Εθνικό μέτωπο για την Απελευθέρωση του Βιετνάμ) οι πρώτοι Αμερικανοί αιχμάλωτοι πολέμου.
Πάαααλι? Και χτες είχε απελευθερώσει τους πρώτους.

1980 στη Νέα Υόρκη, αρχίζουν οι Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες στη λίμνη Πλάσιντ.
Η κοτσάνα της ημέρας! Το Lake Placid στο οποίο έγιναν οι αγώνες είναι πόλη της Νέας Υόρκης. Και δεν είναι καν χτισμένο στις όχθες της ομώνυμης λίμνης, αλλά στις όχθες της Mirror Lake. H λίμη Πλάσιντ είναι εκεί κοντά απλώς. Έχω πάει πάμπολλες φορές εκεί, ήταν κοντά στο Κωλοχώρι που έκανα τις μεταπτυχιακές μου, και είναι αρκετά γραφικό παρόλο που είναι κυρίως τουριστική παγίδα. Λίγο έλειψε να πάω και βόλτα με έλκηθρο που τραβάγανε σκύλοι πάνω στην παγωμένη Καθρεφτολίμνη, αλλά ήταν αργά και δεν είχε άλλο τουρ. (Δεν πολυστενοχωρήθηκα, πάντα φοβόμουνα να περπατάω σε πάγο που έχει νερό από κάτω... θέλω γη. Αλλά είχα ντραπεί να διαφωνήσω με την ιδέα των συντουριστών μου). Έχω ανέβει και στην κορυφή του Whiteface Mountain όπου έγιναν τα διάφορα σκι-τζήδικα αγωνίσματα... αλλά καλοκαίρι βεβαίως, διότι ακόμη και τότε κάνει ψοφόκρυο εκεί ψηλά, ιδίως όταν κρέμεσαι στα καρεκλάκια που σε ανεβάζουν. Έχω πάει και χειμώνα στο βουνό, αλλά έμεινα στον πάτο που ήταν ζεστούλα δίπλα στο τζάκι, μαλάκας ήμουνα να γίνω κατεψυγμένος στα ύψη, ακόμη κι αν ξανακατέβαινα με τις καρέκλες, διότι πού να τολμήσω να βάλω σκι σ' εκείνες τις κατακόρυφες πλαγιές?) Και εκεί κοντά είναι και οι τσουλήθρες για τα ski jump, και ο δρόμος περνάει από μπροστά τους και κάθε φορά που περνούσα από κει έσκυβα γιατί όλο και φοβόμουνα μπας και μου έρθει κανένας σκιέρ κατακέφαλα.

1986 απελευθερώνεται μετά από οκτώ χρόνια στις σοβιετικές φυλακές ο ακτιβιστής των ανθρωπίνων δικαιωμάτων Ανατόλι Σαράνσκιν, μετά από συνεννόηση του Προέδρου Γκορμπατσόφ με τον Αμερικανό Πρόεδρο Ρόναλντ Ρέιγκαν.
Σαράνσκι, και χέστηκε για τα ανθρώπινα δικαιώματα... είδαμε πόσο τα υποστήριξε όταν πήγε στο Ισραήλ και από καταπιεζόμενος πέρασε στους καταπιεστές. Εκτός αν οι Παλαιστίνιοι για το συντάκτη μας δεν είναι άνθρωποι.

1997 στο Περού, εκπρόσωποι της κυβέρνησης και των ανταρτών Τουπάκ Αμάρο (Φωτεινό Μονοπάτι) συμφωνούν να συνεχίσουν τις διαπραγματεύσεις τους για τον τερματισμό της ομηρίας 72 ανθρώπων, στην κατοικία του Ιάπωνα πρέσβη στη Λίμα.
Εξακολουθεί να μπερδεύει τους Tupac Amaru με το Φωτεινό Μονοπάτι (που ήταν αντίπαλο κίνημα, παρόλο που και τα δύο ανήκαν στην αριστερά). Βέβαια το να θεωρεί ιστορικό γεγονός μια συμφωνία να συνεχιστούν οι διαπραγμετεύσεις είναι το λιγότερο βλακώδες. Ιδιαίτερα όταν η όλη υπόθεση τελείωσε σε λουτρό αίματος, όταν το φασιστόμουτρο ο Φουτζιμόρι που κυβερνούσε τότε το Περού έστειλε στρατά και δολοφόνησε εν ψυχρώ ακόμη κι αυτούς που είχαν παραδοθεί. (Αργότερα βέβαια που ο Φουτζιμόρι ήταν καμένο χαρτί τον περάσανε από δίκη για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας, αλλά τότε οι αμερικανοί τον λατρεύανε γιατί τους έκανε τις βρωμοδουλειές)

2002 ο Αμερικανός υπουργός Ενέργειας αποφασίζει ότι, τα πυρηνικά απόβλητα της χώρας θα αποθηκεύονται στην οροσειρά Yucca στη Νοτιοκεντρική Νεβάδα, προκαλώντας πλήθος αντιδράσεων.

Νοτιοκεντρική? Τι περίεργο σημείο του ορίζοντα είναι αυτό? Και είναι βουνό, όχι οροσειρά. Και δεν έχουν φτιάξει τίποτε ακόμη, ούτε πρόκειται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Egw : 12-02-11 στις 19:59.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση