Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 06-04-11, 21:21   #14 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

1543: ο Μωάμεθ Β, οδηγώντας 250.000 άνδρες, φτάνει προ των τειχών της Κωνσταντινούπολης.
Παρατήρηση: Το γεγονός συνέβη στις 5 Απριλίου 1453 και όχι στις 6 Απριλίου 1543! Ο στρατός του Μωάμεθ αριθμούσε από 80.000 έως 200.000 άνδρες και όχι 250.000

Ιησούς Χριστός νικά! Καλά, το να κάνει λάθος στην ακριβή ημέρα συγχωρείται, δεν μιλάμε για την ’λωση. Αλλά είναι δυνατό να μην ξέρει το χρόνο? Υπάρχουν κάποιες χρονολογίες που δεν επιτρέπεται να τις αγνοεί κανείς με στοιχειώδη μόρφωση, όχι ένας συντάκτης που γράφει ιστορική αναδρομή.

Μπορεί η αγγλική πηγή που προφανώς μετάφρασε να έλεγε "leading" αλλά η δόκιμη μετάφραση εδώ είναι "επικεφαλής Χ αριθμού ανδρών", όχι "οδηγώντας", λες και ο Μωάμεθ ήταν κανένας σωφέρ ή ξεναγός που τους έδειχνε το δρόμο "Here you see Ψonstantinoupolis"

1652: ένας Ολλανδός ναύτης, ο Jan Van Riebeeck στήνει έναν καταυλισμό στο Ακρωτήριο της Καλής Ελπίδας στη Νότια Αφρική, εκεί όπου αργότερα θα δημιουργηθεί το Cape Town.
Παρατήρηση: Ο Jan Van Riebeeck ήταν ναυτικός και όχι ''ναύτης''. Σιγά μην ήτανε και μούτσος.

Τον Jan Van Riebeeck βάλανε
σ' ένα καράβι μούτσο
και βγήκε ο συντάκτης μας
και του...

1869: εμφανίζεται το πρώτο είδος πλαστικού, το σέλιλοϊντ.
Παρατήρηση: Το celluloid, το οποίο κανονικά προφέρεται σελλουλόιντ και όχι σέλιλοϊντ, είναι το πρώτο είδος θερμοπλαστικού και όχι πλαστικού.

Σαν σήμερα απονεμήθηκε το δίπλωμα ευρεσιτεχνίας για το υλικό αυτό, δεν "εμφανίστηκε". Και δεν λεγόταν έτσι ακόμη.

1909: ο πλωτάρχης του Ναυτικού των ΗΠΑ, Ρόμπερτ Πίρι, στήνει τη σημαία της χώρας του στο Βόρειο Πόλο. Η αποστολή ωστόσο αμφισβητήθηκε από πολλούς.
Παρατήρηση: Δεν αμφισβητείται η αποστολή αλλά το αποτέλεσμά της (δηλαδή το αν ο Robert Peary έφτασε πράγματι στο Βόρειο Πόλο)!
Και ήταν ιδιώτης, όχι αξιωματικός του Αμερικανικού ναυτικού. Δεν ξέρω αν είχε κάνει κανένα φεγγάρι στο ναυτικό, αλλά κι εγώ υπηρέτησα (στο ελληνικό) ναυτικό, έφτασα μάλιστα στον υψηλό βαθμό του "Ναύτη", αυτό όμως δεν θα πεί ότι οι βιογράφοι μου που θα διηγηθούν τα κατορθώματά μου θα λένε "Ο Egw του Ελληνικού Ναυτικού"

1942: οι Παρτιζάνοι του Τίτο απελευθερώνουν το Σεράγεβο από τους Ναζί.
Παρατήρηση: Το γεγονός συνέβη το 1945 και όχι το 1942!
’λλο ασυγχώρητο σφάλμα. Δεν είναι δυνατό να νομίζει ότι το 1942 είχε προχωρήσει τόσο η υποχώρηση του ’ξονα!

1965: στις ΗΠΑ, εκτοξεύεται από το Ακρωτήριο Κανάβεραλ ο πρώτος εμπορικός δορυφόρος με το όνομα "Πρωινό Πουλί" ("Early Bird").
Παρατήρηση: Ο Early Bird ήταν τηλεπικοινωνιακός δορυφόρος. Το ''εμπορικός'' δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει. Εδώ θα χρειαστούμε τη βοήθεια του Egw (διότι ως γνωστόν χωρίς βοήθεια εξ Αμερικής πού πας ρε Καραμήτρο...).

Έφτασεεε... εννοεί ότι δεν ήταν της NASA αλλά φτιάχτηκε από ιδιωτική εταιρεία για ιδιωτική εταιρεία, που έβγαζε $$ από αυτόν. Ναι, καλά, ας μην είχε χρηματοδοτήσει τη Hughes νωρίτερα η NASA για δικούς της δορυφόρους, πάνω στους οποίους βασίστηκε το σχέδιο του Early Bird και θα βλέπαμε τι κέρδος θα είχαν αν έπρεπε να το σχεδιάσουν από την αρχή. Έτσι γινόταν πάντα εδώ, οι φορολογούμενοι πλήρωναν την έρευνα και τις δοκιμές και μετά ιδιωτικές εταιρείες καρπώνονταν τα κέρδη από την εμπορική εφαρμογή των ανακαλύψεων χωρίς να έχουν ξοδέψει δικά τους λεφτά για έρευνα.

1998: το Πακιστάν, δοκιμάζει πυραύλους μεσαίου βεληνεκές, ικανούς να πλήξουν τη γειτονική Ινδία.
Παρατήρηση: Λέμε ''μεσαίου βεληνεκούς'' και όχι ''μεσαίου βεληνεκές''.

Ωχ το μάτι μου! Δεν ξέρω αν ήταν αρκετού "βεληνεκές" να πλήξουν την Ινδία, αλλά ήταν σίγουρα υπεραρκετού να πετάξει τα μάτια όξω όποιου έχει ανοίξει ένα βιβλίο γραμματικής στη ζωή του.

Αλλά έχω μια απορία... αφού Ινδία - Πακιστάν συνορεύουν, πέτρα να πετάξεις από τη μία χώρα μπορεί να βαρεσεις την άλλη, αρκεί να είσαι κοντά στα σύνορα. Το νόημα έχει αυτό που γράφει? Και βεληνεκές στρακαστρούκας να είχε ο πύραυλός τους θα μπορούσε ναπλήξει την Ινδία.

_______________________________________________

Έχουμε ακόμα:

1830 ιδρύεται στη Νέα Υόρκη από τον Τζόζεφ Σμιθ, η Εκκλησία των Μορμόνων

Όταν διαβάζουμε "Νέα Υόρκη" σκέτα, στο μυαλό μας έρχεται η πόλη, όχι η πολιτεία. Αλλά ο τσαρλατάνος αυτός ίδρυσε το "Church of Jesus Christ of the Latter Day Saints" (αυτό είναι το όνομα της εκκλησίας, το "Μορμόνοι" είναι παρατσούκλι) σε μια μικρή πόλη της πολιτείας, πολύ μακρυά από την πόλη (το Κωλοχώρι, 3 ώρες από την πόλη ΝΥ, είναι πολύ κοντύτερα). Του έμφανίστηκε λέει ένας άγγελος ονόματι Μορόνι και του είπε πού να σκάψει (κοντά στο σπίτι του, στο Manchester της ΝΥ) να βρει κάτι χρυσές πλάκες που είχε θάψει εκεί ο Μορόνι πριν αιώνες, και που περιείχαν "The Book of Mormon", το ιερό βιβλίο της πίστης τους. Αφού ο τύπος αντέγραψε (μεταφρασμένο από αρχαία Αιγυπτιακά) το περιεχόμενο του βιβλίου, επέστεψε τις πλάκες στο Μορόνι, κι έτσι - τι βολικό - δεν υπάρχουν πια για να τις δει κανείς. Και οι Μορμόνοι πιστεύουν αυτή την ολοφάνερη απάτη! Όχι ότι με παραξενεύει αυτό, και οι ορθόδοξοι πιστεύουν το παραμυθάκι της Πελαγίας με την εικόνα της Τήνου, και στη γενιά μου θυμάμαι αυτούς που πιστεύανε στην Αγία Αθανασία του Αιγάλεω, στο δέρμα της οποίας ο Θεός έγραφε ανορθόγραφα μηνύματα.

1950 στη Νέα Υόρκη φτάνει ο Ιρλανδός Πρωθυπουργός με σκοπό να οργανώσει το κύμα διαμαρτυρίας κατά της απόφασης της Βρετανίας για διχοτόμηση της Ιρλανδίας.

Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Βαριέμαι να ψάχνω ακριβώς τι έγινε, αλλά η Ιρλανδία είχε διχοτομηθεί από τότε που το μεγαλύτερο τμήμα της κέρδισε την ανεξαρτησία του κάπου στη δεκαετία του 1920, ενώ το βόρειο τμήμα της παρέμεινε (και παραμένει ακόμη) υπό Αγγλική κατοχή. Πράγμα που καθόλου δεν άρεσε στους Ιρλανδούς από τότε. Οπότε ποια απόφαση της Βρετανίας του 1950 μας τσαμπουνάει? Τι να διχοτομήσουν, το ήδη διχοτομημένο?

2000 πεθαίνει ο Πρόεδρος της Τυνησίας Χαμπίμπ Μπουργκουίμπα.
Δεν έχω κανέναν Τυνήσιο πρόχειρο να ρωτήσω, αλλά το ονοματάκι του κυρίου ήξερα πως προφέρεται "Μπουργκίμπα", όχι "Μπουργκουίμπα". Αλλά δεν έμαθε τίποτε περί Τυνησίας ο βλαξ τους τελευταίους μήνες που βούηξε ο τόπος για την Τυνησία? Ο Μπουργκίμπα, πρώτος πρόεδρος της Τυνησίας, ανατράπηκε πραξικοπηματικά από τον Μπεν Αλί το 1987. Δεν ήταν πρόεδρος της Τυνησίας επομένως, αλλά πρώην πρόεδρος.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Egw : 06-04-11 στις 21:25.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση