Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 01-10-06, 16:49   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Angry Αυτά τα κωλόπαιδα θα τα σταματήσει κανείς???

Χθες το βράδυ στη Λεωφόρο Συγγρού (στο ύψος του Αγίου Σώστη και με κατεύθυνση προς Πειραιά) ένας 22χρονος αποφάσισε να κάνει τσαλιμάκια τρέχοντας σαν παλαβός και κάνοντας ζιγκ-ζαγκ επί της λεωφόρου.
Το αποτέλεσμα; Ξαφνικά έχασε τον έλεγχο και σκότωσε μία 23χρονη φοιτήτρια κι έναν άντρα 55 ετών και τραυμάτισε σοβαρά άλλη μία 23χρονη φοιτήτρια, που εκείνη την στιγμή περίμεναν αμέριμνοι στη στάση το λεωφορείο, πάνω στην οποία καρφώθηκε ο 22χρονος δολοφόνος.

Τι θα γίνει επιτέλους με αυτούς; Όσοι κινούμαστε στους δρόμους βλέπουμε καθημερινά τέτοια κωλόπαιδα που νομίζουν ότι κάνουν μαγκιές στην άσφαλτο.
Αυτά τα κομπλεξικά επικίνδυνα και, εν δυνάμει δολοφόνους, κωλόπαιδα ποιός θα τα σταματήσει;
Πόσες ακόμα νεανικές ζωές θα θρηνήσουμε; Πόσους ακόμα νέους και υγιείς ανθρώπους θα καταστήσουμε ανάπηρους από τη μια στιγμή στην άλλη αλλάζοντάς τους για πάντα τη ζωή;

Τι κάνει η πολιτεία μ' αυτούς; Πολλές φορές έχω δει επικίνδυνους οδηγούς να περνάνει ξυστά από άλλα αυτοκίνητα, να παίζουν τα φώτα των προβολέων στα μάτια των οδηγών που τρέχουν στα νόμιμα πλαίσια, να ακούνε υπερβολικά δυνατά τη μουσική ακόμα και στις πρώτες πρωινές ώρες που ο κόσμος κοιμάται, να μουγκρίζουν οι εξατμίσεις τους και άλλα πολλά, πολλές φορές και μπροστά στα μάτια των αστυνομικών και της τροχαίας που δεν αντιδρούν!
Τα νιάτα μας μετρούν το μπόι τους στο χώμα και δεν συγκινείται κανείς! Επιτέλους κάντε κάτι! Βαρεθήκαμε ν' ακούμε δικαιολογίες! Βαρεθήκαμε να ακούμε για μέτρα, για πρόστιμα και ό,τι άλλο, και το πρόβλημα να μην λύνεται!
Ειδικά στη Συγγρού, στη Βουλιαγμένης και στη Ποσειδώνος γίνεται της κακομοίρας κι αυτό το ξέρει όλος ο κόσμος! Γιατί δεν κάνει τίποτα η Αστυνομία; Το μόνο που κάνει είναι να σταματάει τυχαία κάποια αυτοκίνητα για να κάνει αλκοτέστ. Αυτούς, όμως, που οδηγούν στην αριστερή λωρίδα παραβιάζοντας το μισό Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας, πότε και πώς θα τους σταματήσουνε;
Πόσες ακόμη μανάδες θα θρηνήσουν τα παιδιά τους, που με τόσο κόπο τα μεγάλωσαν, για να τους τα σκοτώσει ένα ασυνείδητο τσογλάνι;

Είμαι περίεργος να δω ποια θα είναι η τιμωρία του 22χρονου (που συνελήφθη). Αλλά πάνω από όλα είμαι περίεργος να μάθω ποιες ήταν οι ποινές όλων αυτών των ασυνείδητων δολοφόνων της ασφάλτου και τι απέγιναν. Γιατί απ' όσο ξέρω, ακόμα και στην περίπτωση που σκοτώσουν κάποιον, την γλυτώνουν με μερικούς μήνες με αναστολή (άρα... με τίποτα).
Τυφλή η αστυνομία, τυφλή η τροχαία, τυφλή κι η δικαιοσύνη. Μένουν μόνο οι δύσμοιροι γονείς που θα βλέπουν τα αγγελούδια τους να τους χαμογελάνε ακόμα κι απ' τον άλλο κόσμο...
Καταραμένη φυλή!!!!!!!
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση