Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 16-02-11, 20:11   #1 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή Μεταφορά από μπομπίνα μαγνητοφώνου σε mp3?

Για να ρωτήσω εδώ και στα άλλα δύο φορουμάκια που συχνάζω και που έχουν τεχνογκουρούδες...

Όταν ήμουν 1 χρόνου και η αδερφή μου 4, ο μπαμπάς-Εγώ δανείστηκε ένα μαγνητόφωνο από κάποιον και έφτιαξε μια μικρή ταινιούλα όπου εγώ μεν λέω αυτά που περιμένει κανείς από ένα φλύαρο παιδάκι ενός χρόνου (πληροφορίες λένε ότι άρχισα να μιλάω από πολύ μικρός, και δεν σταμάτησα από τότε, ενώ άρχισα να περπατάω μεγάλος, διότι από τότε ήμουνα τεμπέλης όπως έλεγε και ο γιατρός στη μητέρα μου όταν του εξέφραζε την ανησυχία της γιατί δεν περπατούσα) αλλά υπάρχουν απαθανατισμένοι οι αδελφή μου και άφθονοι νυν τεθνεώτες (γονείς, γιαγιά, θείει, θείες) που λένε παραμύθια, μας τραγουδάνε κλπ.

Η ταινιούλα αυτή είναι το μοναδικό ηχητικό ντοκουμέντο που έχουμε από όλους αυτούς τους ανθρώπους. Είχα σκεφτεί αργότερα να την αντιγράψω σε κασέτα. Αλλά η μπομπινούλα ήταν γραμμένη σε πολύ αργή ταχύτητα και από τα δύο μαγνητόφωνα που είχε αγοράσει αργότερα ο μπαμπάς Εγώ (*) το μεν παλιό Φίλιπς

που μπορούσε να παίξει την ταχύτητα αυτή είχε πια χαλάσει και έχανε στροφές, ενώ το πιο καινούριο Grundig (στέρεο μάλιστα!) δεν έπαιζε σε κάτω απο 3 3/4. Κι έτσι η ταινιούλα έχει να παιχτεί και ακουστεί πάνω από 30 χρόνια.

Τώρα στα γεράματα η αδερφή μου έγινε συναισθηματική και με διέταξε να βρω πού μπορεί να πάει στην Ελλάδα να ριπάρει την ταινιούλα σε ψηφιακό αρχείο. Σίγουρα θα υπάρχουν μαγαζιά που θα μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλεια, αλλά πού να τα βρω εγώ από δω? Οπότε είπα να απευθυνθώ στην ομαδική σοφία των συμφορουμιτών μου. Ξέρετε κάποιο μέρος που να μπορεί να της κάνει το χατήρι?

________________________________________

(*) από ποιον νομίζετε κληρονόμησα τη μανία για μουσική? Μόνο που ο μπαμπάς-Εγώ ήξερε μουσική, ήταν και σπουδαγμένος ψάλτης με πτυχία... εγώ του προέκυψα τελείως άμουσος
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση