Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 05-06-10, 17:10   #3 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Οι συνάδελφοί μου στη δουλειά πιστεύανε ότι οι Ευρωπαίοι τουρίστες δεν θα πατάνε στην Ελλάδα φέτος όχι μόνο από το φόβο των διαδηλώσεων αλλά και να την εκδικηθούν, μια που οι ειδήσεις εδώ αντί να κατηγορούν τις "αγορές" και το καπιταλιστικό σύστημα όπως εφαρμόζεται στις μέρες μας, κατηγορούν το θύμα (και τη "μόλυνση" που θα εξαπλωθεί στην Ευρώπη... και κανείς δε μου έχει εξηγήσει γιατί φταίει η Ελλάδα αν οι αγορές επιτεθούν στην Πορτογαλία και στην Ισπανία.). Από τη μια φταίμε που θα χρωκοπήσει η Ευρώπη από την άλλη αναγκάζουμε τους Ευρωπαίους να μας ξελασπώσουνε πληρώνοντας (ΠΟΤΕ δεν έχουν πει ότι τα λεφτά που θα πάρει η Ελλάδα είναι υψηλότοκο δάνειο.. όλο για "bailout" μιλάνε, λες και τα δίνουν τζάμπα). Έτσι οι Ευρωπαίοι τουρίστες μας έχουν στην μπούκα και δεν θα έρθουν. Αναρωτιέμαι πόσοι Ευρωπαίοι το βλέπουν έτσι...

Αυτό άσχετα από το ότι η τουριστική "ανάπτυξη" της χώρας υπήρξε στρεβλή - αυτά που περιγράφει ο Πλάτων και άλλα πολλά είναι πραγματικά. Αλλά μην τα ρίχνουμε και όλα στα κομματόσκυλα που κάνουν κουμάντο. Οι αετονύχηδες ξενοδόχοι και οι πρώην αγρότες που μετέτρεψαν τα χωράφια τους σε rooms to let χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα για το πώς πρέπει να εξυπηρετούν τους πελάτες δεν είναι άμοιροι ευθυνών. Κάθε χρόνο όταν έρχομαι στην Ελλάδα πηγαίνω και σε κάποιο μέρος. Έχω εξυπηρετηθεί από σωστούς επαγγελματίες, έχω ψευτοεξυπηρετηθεί από ανθρώπους που θεωρούν ότι "στούντιο με κουζίνα" είναι να βάλουν ένα έπιπλο με συρτάρια (χωρίς μαχαιροπήρουνα) και αν είστε 2 άτομα να σου φέρουν και 2 πιάτα από το εστιατόριο του συγκροτήματος. Και "150 μέτρα από τη θάλασσα" εννοεί "υψόμετρο 150 μέτρα" αλλά να χρειάζεται χιλιόμετρα για την παραλία. Σου λένε "πάρκινγκ" και εννούν 2-3 θέσεις στο πεζοδρόμιο μπροστά στην πόρτα κι αν δεν προλάβεις, να ο (στενός) δρόμος με την κίνηση, άσ' το όπου βρεις.

Αναρωτιέμαι αν ήταν σύμπτωση που οι ιδιοκτήτες ενός από τα μέρη που μου έκαναν την καλύτερη εντύπωση από επαγγελματισμό ήταν μετανάστες στη Γερμανία το χειμώνα και το καλοκαίρι έρχονταν και άνοιγαν το συγκροτηματάκι τους.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση