Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 09-01-11, 19:51   #7 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Συγγνώμην, ξεχάστηκα χτες και δεν ξέρω πώς βρίσκουμε τα χτεσινό "Σαν σήμερα". Οπότε πάμε κατ' ευθείαν στην

Εναλλακτική Ιστορία της 9ης Ιανουαρίου

1728
γεννιέται ο , Άγγλος ακαδημαϊκός και ποιητής Τόμας Γουάρτον, κάτοχος του τίτλου "τιμημένος ποιητής".

Ο συντάκτης έμαθε φαίνεται ότι είπα να μη σχολιάζουμε τα κόμματά του, και, ξεπέρασε, τον, εαυτό, του, με, το, "ο , Άγγλος" μόνο και μόνο για να με κάνει να παραβιάσω τον κανόνα που μου έβαλα!

Ο Thomas Warton ήταν Poet Laureate, που ελληνικά μεταφράζεται "Δαφνοστεφής Ποιητής" (από το laurel, που είναι η δάφνη). Και δεν είναι τίτλος του οποίου κάποιος γίνεται κάτοχος (λες και μιλάμε για παγκόσμιο πρωταθλητή του μποξ), αλλά αξίωμα στο οποίο διορίζεται ένας ποιητής, και το οποίο έχει και υποχρεώσεις (λιβάνισμα των ισχυρών και του συστήματος σε επίσημες εκδηλώσεις, ή όπως κομψά λέει η wikipedia, "...a poet officially appointed by a government and is often expected to compose poems for State occasions and other government events.")

1768
ανοίγει στο Λονδίνο το πρώτο μοντέρνο τσίρκο, από τον Άγγλο Φίλιπ Άστλεϊ
.
Τι κάνει ένα τσίρκο μοντέρνο, ώστε να το ξεχωρίζει από τα παλιά? Ότι τα λιοντάρια δεν τρώνε (συνήθως) το θηριοδαμαστή όπως κάνανε παλιά με τους Χριστιανούς?

1792
με τη Συνθήκη του Ιασίου τερματίζεται ο ρωσοτουρκικός πόλεμος. Τα ρωσικά σύνορα επεκτείνονται αλλά και οι Οθωμανοί κερδίζουν εδάφη.

Παρντόν? Πώς γίνεται να πολεμάνε δύο και να κερδίζουν εδάφη και οι δύο? Εκτός αν ρίξαν μπάζα στη θάλασσα και μοιράσανε την καινούρια στεριά. Ο Ρωσσοτουρκικός πόλεμος έληξε με απώλειες Ευρωπαϊκών εδαφών από την Οθωμανική αυτοκρατορία, τις οποίες αναγνώρισαν με τη συνθήκη του Ιασίου (αν μπορούσαν ας έκαναν κι αλλιώς)

1793
ο Ζαν Πιέρ Μπλαντσάρντ είναι ο πρώτος, που καταφέρνει να πετάξει με αερόστατο στις ΗΠΑ.

O ηλίθιος δεν κατάλαβε ότι ο "Μπλαντσάρντ" είναι ο ίδιος που με το όνομα "Μπλανκάρντ" είχε πετάξει πάνω από τη Μάγχη προχτές? Και εξακολουθεί να μη λέει ότι είναι Γάλλος. Και πράγματι μεν ήταν ο πρώτος που πέταξε με αερόστατο στη Βόρεια Αμερική (όχι μόνο στις ΗΠΑ), αλλά τι νόημα έχει να λέει "είναι ο πρώτος που καταφέρνει να πετάξει" όταν επί χρόνια ήδη πραγματοποιούσε πτήσεις αλλού? Είχε ιδιαίτερη δυσκολία το πέταγμα στις ΗΠΑ? Πιο ελαφρό αέρα ίσως, ώστε να μην έχουν άνωση τα αερόστατα?

1811
γεννιέται ο Άγγλος συγγραφέας και δημοσιογράφος Γκίλμπερτ Άμποτ ε Μπέκετ (Gilbert Abbott a Becket).

Το à του επιθέτου παίρνει τόνο και απ' όσο ξέρω προφέρεται Α όχι Ε. Τώρα γιατί διαλέγει να αναφέρει διάφορους περίεργους και όχι ιδιαίτερα σημαντικούς που γεννήθηκαν κάθε μέρα, ποιος ξέρει.

1839
ο Γάλλος ζωγράφος Λουίς Δαγκέρ ανακοινώνει στη Γαλλική Ακαδημία τεχνών και επιστημών, τη μέθοδο της δαγκεροτυπίας, την πρώτη πρακτική φωτογραφική διαδικασία.

Πρώτον, ο άνθρωπος λεγόταν Νταγκέρ (Daguerre). Παλιά "εξελληνίζανε" τα ονόματα των ξένων, και ο Euler γινόταν Ευλήρος, αλλά δεν το κάνουμε πια. Δεν ξέρω αν ο όρος εξελληνίστηκε τότε σε "δαγκεροτυπία" κι έτσι παρέμεινε, πάντως είναι ανόητο να γράφει το όνομα "Δαγκέρ". Δεύτερον, απ' ό,τι διαβάζω, ο Ντ. είχε ανακοινώσει την ανακάλυψη στην Ακαδημία νωρίτερα, και η Ακαδημία την ανακοίνωσε στο κοινό σαν σήμερα (ή στις 7 Ιανουαρίου)

Η κοτσάνα της ημέρας:
1843
πεθαίνει η αστρονόμος Καρολίν Χέρσελ, η οποία βοήθησε σημαντικά την επιστήμη της με την ανακάλυψη ορισμένων πλανητών.

"Ορισμένων πλανητών"? Ποιοι ήταν αυτοί? Δεν έχουμε δα και πολλούς στη γειτονιά μας, 9 ήταν και τώρα μόνο 8 γιατί τον Πλούτωνα τον υποβιβάσαμε. Κομήτες ανακάλυψε η γυναίκα, όχι πλανήτες!

1878
γεννιέται ο Τζον Μπρόντους Γουάτσον, ψυχολόγος και ιδρυτής του συμπεριφορισμού.
Δεν έχω ιδέα πώς προφέρεται το Broadus. Αλλά μη μου πείτε ότι ο μπιχεβιορισμός (έτσι το έμαθα, παρόλο που ψυχολογία έκανα επί καθαρευουσομανούς Χούντας) λέγεται έτσι τώρα. Κανένας αρμόδιος να μας διαφωτίσει?

1903
γεννιέται ο Αμερικανορώσος χορογράφος Ζορζ Μπαλανσίν.

Όταν γεννήθηκε λεγόταν Giorgi Balanchivadze, κι εδώ τον λέγανε, λογικότατα, George / Τζορτζ, όχι Ζορζ. Υποθέτω το διάστημα που ζούσε στη Γαλλία τον φωνάζανε Ζορζ, αλλά γιατί διαλέγει γαλλικό όνομα για έναν Αμερικανορώσο?

1919
η ασφαλιστική εταιρία "Μετροπόλιταν Λάιφ" αποκτά το εντυπωσιακότερο και μεγαλύτερο συγκρότημα γραφείων στη Νέα Υόρκη αλλά και στον κόσμο, το οποίο έχει 50 ορόφους.

Αφού ήταν το -τερο στον κόσμο, ήταν ανάγκη να μας πει ότι ήταν και στη Νέα Υόρκη? Υπήρχε περίπτωση να είναι στον κόσμο αλλά όχι στη ΝΥ? (Παρόλο που μερικοί μαστουρωμένοι Νεοϋορκέζοι περπατάνε σαν να είναι στο δικό τους κόσμο, συνήθως η Νέα Υόρκη θεωρείται μέρος αυτού του κόσμου)

1922
αισιόδοξος για τα εθνικά μας θέματα δηλώνει από το Λονδίνο ο πρωθυπουργός Δημήτριος Γούναρης.
Φοβερή διορατικότητα ο άνθρωπος! Ξέρουμε πού κατέληξε...

1930
στην Ελλάδα, σημειώνονται σοβαρά επεισόδια μεταξύ αστυνομικών και φοιτητών.

Άντε άντε... άμα είναι να γράφει για κάθε φορά που έγιναν επεισόδια μπάτσων - φοιτητών δεν θα κάνουμε άλλη δουλειά. Είναι είδηδη αυτό?

1936
πεθαίνει ο ηθοποιός Τζον Γκίλμπερτ, γνωστός και ως ο εραστής της Γκρέτα Γκαρμπο.

Ο άνθρωπος πρωταγωνίστησε σε δεκάδες ταινιών, μόνο τη σχέση του με τη Γκάρμπο θεωρεί γεγονός άξιο αναφοράς?

1954
ο δευτεροετής Όσκαρ Ρόμπερτσον σκοράρει 56 πόντους ( 2 περισσότερους από αυτούς που σημείωσε η αντίπαλη ομάδα) "διασκεδάζοντας" την νίκη του Σινσινάτι επί του Σέτον Χολ με 118-54.

Ε? Ήταν στενοχωρημένη η νίκη και χρειαζόταν διασκέδαση? Προσπαθώ να μαντέψω τι μετάφρασε έτσι, αλλά φοβάμαι ότι ξεπερνάει τις δυνατότητες του φτωχού μυαλού μου. Entertaining, ίσως? Πάντως ο τύπος είχε γεννηθεί το 1938 και το 54 ήταν "δευτεροετής" (sophomore) σε Γυμνάσιο, στου οποίου την ομάδα συμμετείχε.

1968
το αμερικανικό διαστημόπλοιο "Σαρβέιγιορ 7" πραγματοποιεί την τελευταία μη επανδρωμένη αποστολή της NASA στη Σελήνη.

Μαμά το μάτι μου. Surveyor. Σαρβέιορ, αν θέλουμε να το γράψουμε ελληνικά.

1991
οι Σοβιετικοί εισβάλουν στο Βίλνιους, την πρωτεύουσα της Λιθουανίας τερματίζοντας τις προσπάθειες των Λιθουανών για ανεξαρτησία.

Αφού τις τερμάτισαν, πώς γίνεται και είναι ανεξάρτητη η Λιθουανία τώρα?
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση