Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 24-08-11, 15:00   #14 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Το transformers 3 σε 3D ήταν κορυφή. Σε αυτό συμβάλει και το γεγονός πως το είδα κούτρα επειδή κέρδισα εισητήριο τζαμπε

Το βιβλίο αλχημιστής όταν το είχα διαβάσει το 1998 (ήμουν και φαντάρος τότε) με είχε πορώσει αρκετά. Το γουσταρα. Σπάνια διαβάζω βιβλία μονορούφι. Αυτό ήταν ένα απο αυτά. Πολύ εύπεπτο, Ευχάριστο παραμύθι με μηνύματα "δασκαλέματα ζωής" που λένε μερικοί. Ο αλχημιστής λέει πως "πίστεψέ το και θα γίνει". Ένα άλλο βιβλίο, Ο νόμος του Μέρφυ, λέει πως όταν όλα μπορούν να πάνε στραβά, πηγαίνουν σίγουρα στραβά και με την χειρότερη εκδοχή. Σε μιά διχάλα δύο δρόμων που μόνο ο ένας είναι ο σωστός, λές να πάω αριστερά ή δεξια; Έχεις 50% 50% να πετύχεις το σωστό και το λάθος δρόμο. Έ βάση νόμο Μέρφυ κατα 90% παίρνεις όμως τον λάθος δρόμο

Θα συμφωνήσω με την άποψη του ΠΛΑΤΩΝ πως η αλήθεια είναι κάπου ανάμεσα. Εντύπωση μου κάνει πάντως πως όλα τα διδάγματα που δίνει ο αλχημιστής τα είδα το 2006 στο ντοκυμαντέρ The Secret, το οποίο κατ' επέκταση βγήκε και σε βιβλίο και ξεκίνησε ένα ακόμη κίνημα για την δύναμη της σκέψης, πίστης, εσωτερικού διαλογισμού κτλ.

Το κουραστικότερο βιβλίο που έχω διαβάσει είναι "Ο κόσμος της Σοφίας". Το ξεκίνησα το 2000 και δέν το έχω ολοκληρώσει ακόμα....
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση