Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 16-04-10, 05:15   #6 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

69 πεθαίνει ο Ρωμαίος αυτοκράτορας Ότο.
Αυτοκτόνησε. Χτες τον έλεγε Όθωνα

421 η Σπάρτη και η Αθήνα διακόπτουν τις εχθροπραξίες κατά τη διάρκεια του Πελοποννησιακού Πολέμου, υπογράφοντας τη "Νίκιο Ειρήνη".
Ναι, και μετά μοίρασαν για ενθύμιο τα στυλό που χρησιμοποίησαν για την υπογραφή... άκου "υπογράφοντας". Το 421 είναι π.Χ., οπότε έπρεπε να γραφτεί πριν το θάνατο του Όθωνα (69 μΧ). Και η ειρήνη ονομάστηκε "Νικίειος" από το στρατηγό Νικία, όχι Νίκιος.

1738 κάνει πρεμιέρα στο Λονδίνο το "Σερς", ιταλική όπερα του Χάντελ.

Ο δύστυχος ο Χαίντελ, 3 φορές τον ανέφερε τώρα κοντά, με τρεις διαφορετικούς τρόπους έγραψε το όνομά του. Όσο για το "Σέρς" δεν ήταν ήταν τίποτε άγγλοι ευγενείς... δεν περνάει από το μυαλό του συντάκτη ότι δεν είναι όλες οι λέξεις αγγλικές και δεν προφέρονται σαν αγγλικές... είναι Ιταλική, Serse, οπότε προφέρεται μάλλον Σέρσε, και δεν είναι κανείς άλλος από τον γνωστό μας Ξέρξη!!!

1889 γεννιέται ο Τόμας Χαρτ Μπέτον, Αμερικανός τοιχογράφος.
Σου λέει, σε τοίχους από μπετόν ζωγράφιζε, άρα Μπέτον τον έλεγαν. Μπέντον λεγόταν ο άνθρωπος (όσο για τον όρο "τοιχογράφος" πρώτη φορά τον βλέπω...)

1911 πεθαίνει ο Αντουάν Λουμιέρ, βιομήχανος και πατέρας των Αουγκούστ και Λουί Λουμιέρ.
Ωχ το μάτι μου! Τα γαλλικά του είναι επιπέδου μαντάμ Σουσούς. Βέβαια δεν έχουμε στα ελληνικά σύμβολο για την απόδοση του γαλλικού "u" αλλά συνήθως το όνομα αποδίδεται ως "Λυμιέρ". Αλλά ο συντάκτης θεωρεί ότι το u προφέρεται πάντα ΟΥ, εξ ου και εκείνο το ανατριχιαστικό "Αουγκούστ" αντί του "Ωγκύστ" που είναι ο πλησιέστερος τρόπος απόδοσης του August. Τώρα τι μας ενδιαφέρει πότε πέθανε ο πατέρας των Λυμιέρηδων, αυτός το ξέρει. Θέλω να πω, τα παιδιά εφηύραν (ίσως) το σινεμά, ο πατέρας τους τι σπουδαίο έκανε εκτός από το να είναι ο μπαμπάς των παιδιών του?

το ναυάγιο, ο Carl Bere και ο Dick Williams, δημοφιλείς παίκτες του τένις και οι δύο, θα βρεθούν τυχαία αντιμέτωποι δύο χρόνια μετά, το 1914, στο Ρόουντ ’ϊλαντ, στα προημιτελικά του Αμερικάνικου Πρωταθλήματος.
Σιγά τη σύμπτωση! Δύο τεννίστες βρέθηκαν αντιμέτωποι. Ουάου! (και δεν χρειάζονται διαλυτικά στο ’ιλαντ, αφού ο τόνος στο ’ δείχνει ότι δεν πρόκειται για Αίλαντ)

1920 γεννιέται ο Ρίτσαρντ βον Βέιζάκερ, Πρόεδρος της Γερμανίας από το 1984-1994.
Αν και τα (ανύπαρκτα) γερμανικά μου δεν μου επιτρέπουν να ξέρω λεπτομέρειες, φτάνουν για να ξέρω ότι ο Richard von Weizsäcker δεν προφέρεται έτσι. "Ρίχαρντ φον Βαιστσέκερ" ή κάπως έτσι τον άκουγα... πού είναι ο Πλάτων που σίγουρα ξέρει να μας διαφωτίσει?

1921 στη Βρετανία, βιομηχανική κρίση σημειώνεται εξαιτίας της συνέχισης της απεργίας 1.200.000 ανθρακωρύχων, η οποία είχε ξεκινήσει στις αρχές του μήνα.
Περίεργο. Η Wikipedia νομίζει ότι η απεργία δεν είχε καν ξεκινήσει, αφού για σήμερα γράφει: 1921 – Black Friday: mine owners announce more wage and price cuts, leading to the threat of a strike all across England.


1924 ο Ραντ Μακ Νάλι εκδίδει τον πρώτο οδικό χάρτη.

Τον πρώτο χάρτη της εταιρείας, οδικοί χάρτες υπήρχαν από πριν. Εκείνο που δεν υπήρχε είναι άνθρωπος με όνομα Ραντ Μακ Νάλι. Οι William Rand και Andrew McNally ήταν συνιδρυτές της εταιρείας που ονομάστηκε Rand McNally και που για χρόνια ήταν συνώνυμη με χάρτες και ’τλαντες. Ενδιαφέρουσα λεπτομέρεια: Τα τελευταία χρόνια πέρασε από σαράντα ιδιοκτήτες, και το 2007 την αγόρασε μια εταιρεία που έχει επίσης αγοράσει και το κάτεργο στο οποίο δουλεύω. Δεν το ήξερα μέχρι φέτος τα Χ'γεννα που η ιδιοκτήτριά μας έστειλε ένα μπουγιουρντί σε όλους τους σκλάβους της ότι είχαμε 30% έκπτωση σε όλα τα προϊόντα εταιρειών του ομίλου της που φτιάχνουν καταναλωτικά προϊόντα και είχε λίστα τους.

1945 κοντά στο τέλος του Β Παγκοσμίου Πολέμου, τα βρετανικά στρατεύματα απελευθερώνουν το στρατόπεδο συγκεντρώσεων Μπέργκεν-Μπέλσεν στη Γερμανία, όπου βρήκαν το θάνατο 35.000 Εβραίοι.
Και 50.000 Ρώσσοι και ένα σωρό από άλλες εθνικότητες, αλλά δεν μας ενδιαφέρουν αυτοί... ήταν κατώτερες φυλές. Μόνο οι 35k Εβραίοι μετράνε.

1952 ο κόσμος της τέχνης γιορτάζει τα 500 χρόνια από τη γέννηση του Λεονάρντο ντα Βίντσι.
Κι αυτό είναι είδηση? Αφού γεννήθηκε το 1452, τι να γιορτάζανε?


1979 γεννιέται ο αρχιτέκτονας και φιλόσοφος Έρικ Κέλεϊ Ντόντς.
31 χρονών και είναι και αρχιτέκτονας και φιλόσοφος? Πάντως δεν βρήκα τίποτε για τον κύριο. Ποιος ξέρει πώς γράφεται το όνομά του και πότε γεννήθηκε... (εδώ μπορεί να φταίει η άγνοιά μου και ο κύριος να είναι πράγματι διάσημος)

1993 πεθαίνει η συγγραφέας-δημιουργός του "Αγίου" Σάιμον Τέμπλαρ, Λέσλι Τσάρτερις.
Ο Λέσλι Τσάρτερις είχε και μουστάκι, αλλά ο κύριος τάδες είδε "Λέσλι" και φαντάστηκε γυναίκα
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση