Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 17-06-10, 05:56   #2 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

763: οι Ασσύριοι καταγράφουν έκλειψη ηλίου.
Ως συνήθως, παραλείπει να κολλήσει το π.Χ. σε μια προχριστιανική ημερομηνία.

1594: γεννιέται ο Γάλλος ζωγράφος Νίκολας Πουσάν, ιδρυτής του κλασικισμού του 17ου αιώνα.
Νικολά Πουσέν

1836: το Αρκάνσας ανακηρύσσεται 25η Πολιτεία των ΗΠΑ.
Άρκανσω

1843: γεννιέται ο Έντβαρντ Γκριεγκ, ο επιφανέστερος Νορβηγός συνθέτης του 19ου αιώνα.
Γκριγκ τον ξέρω, αν και δεν έχω ιδέα από νορβηγική προφορά. Και είναι ο επιφανέστερος Νορβηγός συνθέτης όλων των εποχών. Θυμάται κανείς το όνομα κανενός άλλου νορβηγού συνθέτη?

1844: ο Τσαρλς Γκουντγίαρ κατοχυρώνει την ευρεσιτεχνία του για τα ομώνυμα ελαστικά αυτοκινήτου.

Δεδομένου ότι δεν υπήρχαν αυτοκίνητα, λιγο δύσκολο μου φαίνεται να έφτιαξε λάστιχα γι' αυτά. Και οι ευρεσιτεχνίες δεν δίνονται για μια συγκεκριμένη μάρκα! ( τα "ομώνυμα ελαστικά")

1878: η πρώτη προσπάθεια για κινητή εικόνα γίνεται από τον Edward Muggeridge ο οποίος στην προσπάθεια του να κερδίσει ένα στοίχημα από τον Leland Stanford, ότι κανένα από τα πέταλα του αλόγου δεν ακουμπάει στο έδαφος κατά τον καλπασμό
Βλακείες, ως συνήθως. Το μόνο άλογο του οποίου κανένα από τα πέταλα δεν ακουμπάει στο έδαφος κατά τον καλπασμό είναι ο Πήγασος που πετούσε. Το στοίχημα ήταν αν υπάρχει κάποια στιγμή κατά τον καλπασμό κατά την οποία κανένα από τα πόδια του αλόγου (πεταλωμένου ή απετάλωτου) δεν ακουμπάει στο έδαφος. Μια στιγμή μόνο. Όχι αυτό που γράφει. (η απάντηση ήταν ναι, σε μια από τις φωτό και τα 4 πόδια ήταν στον αέρα)

1900: φωτίζονται με φωταέριο οι αθηναϊκοί δρόμοι Σταδίου, Ερμού, Αιόλου και Φιλελλήλων.

Αυτοί οι τελευταίοι θα ήταν οι φίλοι των Ελλήλων, αλλά ποιοι ήταν οι Έλληλες?

1930: "στη Νέα Υόρκη ολοκληρώνονται τα σχέδια για την ανέγερση του οικοδομικού συγκροτήματος ""Ροκφέλερ""."
Ροκφέλερ Σέντερ, όχι σκέτα Ροκφέλερ.

1945: η 23χρονη Αμερικανίδα ηθοποιός Τζούντι Γκάρλαντ παντρεύεται το σκηνοθέτη Βινσέντε Μινέλι, γονείς της επίσης ηθοποιού και τραγουδίστριας Λάιζα Μινέλι.
Σύνταξη για τα μπάζα

1956: οι ανασκαφές στην Πύλο φέρνουν στο φως σε πολύ καλή κατάσταση το μεγαλοπρεπές ανάκτορο του Νέστορα.
1. Οι ανασκαφές δεν ήταν στην Πύλο αλλά στον Άνω Αιγκλιανό, μεταξύ Κορυφασίου και Χώρας. Η σημερινή Πύλος είναι χτισμένη στη θέση Νιόκαστρο και δεν έχει καμιά σχέση με την παλιά εκτός από το όνομα.
2. Ούτε σε "πολύ καλή κατάσταση" είναι (απλώς σε κάπως καλύτερη από τις τελείως ερειπωμένες Μυκήνες και άλλα κέντρα της Μυκηναϊκής εποχής) ούτε ιδιαίτερα μεγαλοπρεπές.
3. Αν και βρέθηκαν πολλές πινακίδες με Γραμμική Β' δεν αναφέρεται πουθενά σ' αυτές κανένας Νέστωρ. Το να τα λέμε "Ανάκτορα του Νέστορος" είναι καλό για τους τουρίστες, κάνει πιο εντύπωση, αλλά μην παίρνουμε τοις μετρητοίς τη δική μας προπαγάνδα... για τους άλλους είναι.

1990: στην Ελλάδα, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, έχουν καεί 85.000 στρέμματα δασών.
Από καταβολής Ελληνικού κράτους? Από κτίσεως κόσμου? Από πότε?

1991: στην Ινδία, Σιίτες μαχητές καταλαμβάνουν δύο τρένα και σκοτώνουν 76 επιβάτες, κυρίως Ινδούς, σε μια προσπάθεια να τρομάξουν τους ψηφοφόρους και να απέχουν από τις εκλογές του βόρειου κρατιδίου Πουντζάμπ.
Βαριέμαι να το ψάξω, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν Σιίτες (που δεν έχουν καμιά δουλειά στο Πουντζάμπ) αλλά Σιχ. Θα μου πείτε, σιγά τη διαφορά, τουρμπάνια οι Σιίτες, τουρμπάνια κι αυτοί. Εμένα να μου το πείτε, σε κανα Σιχ να μην το πείτε, γιατί είναι αγριάνθρωποι και πολεμοχαρείς και κουβαλάν και γιαταγάνια.

1992: ο Πρόεδρος των Σκοπίων Κίρο Γκλιγκόροφ με επιστολή του στον Πορτογάλο πρόεδρο του Συμβουλίου ΥΠΕΞ της ΕΟΚ ζητά την άμεση αναγνώριση της Δημοκρατίας, απορρίπτοντας την αλλαγή του ονόματος που διεκδικεί.
Ποιος διεκδικεί την αλλαγή του ονόματος? Έτσι που γράφει, η FYROM απέρριψε την αλλαγή που η ίδια ζητούσε!

1994: πεθαίνει από οξύ έμφραγμα του μυοκαρδίου, σε ηλικία 69 ετών, ο μεγάλος συνθέτης Μάνος Χατζηδάκις.
Πω πω πέρασαν τόσα χρόνια από αυτή τη μαύρη μέρα?

1994: το Ισραήλ και το Βατικανό συσφίγγουν τους διπλωματικούς τους δεσμούς σφραγίζοντας μια ιστορική συμφωνία για αμοιβαία αναγνώριση και συμφιλίωση.
διπλωματικές σχέσεις όχι διπλωματικούς δεσμους. Εκτός αν έδεσαν τίποτε κόμπους πιο σφιχτά. Και οι συμφωνίες δεν σφραγίζονται (εκτός αν είναι μυστικές και σφραγισμένες), υπογράφονται.

1995: δύο καταστροφικοί σεισμοί μεγέθους 6,1 και 5,4 Ρίχτερ στο Αίγιο προκαλούν το θάνατο 25 ατόμων και την κατάρρευση πολλών κτιρίων. Πρώτη φορά μετέχει αποτελεσματικά η Ειδική Μονάδα Αντιμετώπισης Καταστροφών της Πυροσβεστικής, η γνωστή μας ΕΜΑΚ.
Παλιότερα μετείχε αναποτελεσματικά, υποθέτω.

1996: πεθαίνει σε ηλικία 79 ετών η Έλα Φιτζέραλντ,
Αυτή δεν πέθανε και χτες? Δεν πρέπει να το κάνει κάθε μέρα, θα της γίνει συνήθεια στο τέλος, και είναι μάλλον ανθυγιεινό.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση