Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 24-10-08, 16:44   #65 Αρχή
Mirna
Η όμορφη
 
Το avatar του χρήστη Mirna
 
Εγγραφή: 22-07-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 638
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mirna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soraver Εμφάνιση μηνυμάτων
ta entiswmata ena paidi ta apokta apo thn prosbolh tou apo ious.

ena brefos anti8eta pou den exei dika tou antiswmata xrhsimopoiei auta ths mamas tou. auta ta pairnei etoima kai kapoia stigmh psofane. apo kei k pera anaptusei ta dika tou, kai apo kei k pera to onomazoume paidi kai oxi brefos.
to ar8ro auto milaei gia paidia. leei pws otan erxontai se epafh me mikrobia apoktoun antiswmata. otan apoktoun polla antiswmata den arrwstainoun eukola argotera.
h ereuna opws grafei egine se efhbous kai oxi se paidia. se auth thn hlikia leei pws arrwstainoun ligotero.
Δεν ωφελεί να προσπαθήσω να σας ανοίξω τα μάτια, όταν έχετε τα αυτιά σας κλειστά!
Εχεις ψάξει το θέμα του θηλασμού? Το θέμα παιδί και αρρώστια? Βρέφος και αντισώματα? Εχεις μιλήσει με μαμάδες? Εχεις μιλήσει με παιδίατρο? Η απλά έκανες μια αναζήτηση στο γούγλη και ό,τι βρήκες μπροστά σου το πόσταρες απλά και μόνο για να μου την πεις και να υπερασπιστείς την τουρτίτσα?

Με τη γέννησή τους τα παιδιά κουβαλούν μαζί τους αντισώματα (είναι αμυντικά όπλα του οργανισμού απέναντι στις ασθένειες) εναντίον πολλών ασθενειών, τα οποία πήραν από τη μητέρα τους. Αν μάλιστα το βρέφος θηλάζει τότε θα συνεχίσει να παίρνει αντισώματα από τη μητέρα μέσω του γάλακτος. Τα αντισώματα όμως αυτά δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής, για αυτό θα πρέπει να διεγείρουμε εμείς την παραγωγή αντισωμάτων με τα εμβόλια.

Με τα εμβόλια εισάγουμε στον οργανισμό τον ίδιο τον μικροοργανισμό (ιό ή μικρόβιο) νεκρό ή εξασθενημένο, ή αντιγόνο ("κομμάτι") από τον μικροοργανισμό. Με τον τρόπο αυτό διεγείρουμε τον οργανισμό να παράγει δικά του αντισώματα τα οποία κατευθύνονται εναντίον του συγκεκριμένου μικροοργανισμού. Έτσι εάν στο μέλλον προσπαθήσει να μπει στον οργανισμό του παιδιού ο συγκεκριμένος μικροοργανισμός, τα αντισώματα που ήδη υπάρχουν θα τον εξουδετερώσουν και το παιδί σας δε θα αρρωστήσει.

Είδες? Ξέρω κι εγώ να αντιγράφω.
__________________
Ο χρήστης Mirna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση