Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 18-12-08, 11:43   #67 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Mirna Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ωφελεί να προσπαθήσω να σας ανοίξω τα μάτια, όταν έχετε τα αυτιά σας κλειστά!
Εχεις ψάξει το θέμα του θηλασμού? Το θέμα παιδί και αρρώστια? Βρέφος και αντισώματα? Εχεις μιλήσει με μαμάδες? Εχεις μιλήσει με παιδίατρο? Η απλά έκανες μια αναζήτηση στο γούγλη και ό,τι βρήκες μπροστά σου το πόσταρες απλά και μόνο για να μου την πεις και να υπερασπιστείς την τουρτίτσα?

Με τη γέννησή τους τα παιδιά κουβαλούν μαζί τους αντισώματα (είναι αμυντικά όπλα του οργανισμού απέναντι στις ασθένειες) εναντίον πολλών ασθενειών, τα οποία πήραν από τη μητέρα τους. Αν μάλιστα το βρέφος θηλάζει τότε θα συνεχίσει να παίρνει αντισώματα από τη μητέρα μέσω του γάλακτος. Τα αντισώματα όμως αυτά δεν έχουν μεγάλη διάρκεια ζωής, για αυτό θα πρέπει να διεγείρουμε εμείς την παραγωγή αντισωμάτων με τα εμβόλια.

Με τα εμβόλια εισάγουμε στον οργανισμό τον ίδιο τον μικροοργανισμό (ιό ή μικρόβιο) νεκρό ή εξασθενημένο, ή αντιγόνο ("κομμάτι") από τον μικροοργανισμό. Με τον τρόπο αυτό διεγείρουμε τον οργανισμό να παράγει δικά του αντισώματα τα οποία κατευθύνονται εναντίον του συγκεκριμένου μικροοργανισμού. Έτσι εάν στο μέλλον προσπαθήσει να μπει στον οργανισμό του παιδιού ο συγκεκριμένος μικροοργανισμός, τα αντισώματα που ήδη υπάρχουν θα τον εξουδετερώσουν και το παιδί σας δε θα αρρωστήσει.

Είδες? Ξέρω κι εγώ να αντιγράφω.
katse giati auto egw twra to da
a) mh me kathgoreis pws uperaspizomai thn pastoula
b) mhn me kathgoreis pws antigrafw. otan to kanw grafw apo pou to phra. sto sxoleio mas ema8an 5 pragmata. auta 8umamai k auta lew.
d) sunh8ws 3ekiname na milame gia paidia k oxi gia brefh otan peripou stamatane to 8ulasmo, kai epimenw to ar8ro elege gia paidia oxi gia brefh.
e) oso gia to anoigma twn matiwn, meta apo toses wres suzhthsewn pou exoume ri3ei pws mporeis na to les?
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση