Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 03-04-09, 20:39   #7 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Λατρεία Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι, βουστροφηδόν
Τσου. Δεν ήταν βουστροφηδόν. Δεν άλλαζε κάθε γραμμή, αλλά οι αριστερές σελίδες ήταν "ανάποδα", οι δεξιές "σωστά", αν θυμάμαι καλά (έχουν περάσει και κάποια χρόνια).

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο ΠΛΑΤΩΝ Εμφάνιση μηνυμάτων
Έγραφε από δεξιά προς τα αριστερά και για να διαβάσεις τα γραπτά του χωρίς να σε πιάσει πονοκέφαλος πρέπει να έχεις έναν καθρέφτη και να κοιτάζεις από κει.
Έχω διαβάσει διάφορα για τους λόγους που έγραφε έτσι, αλλά δεν με πείθουν. Για παράδειγμα, ότι το έκανε για να μην μπορεί να διαβαστεί το κείμενο από άσχετους. Μα δεν είναι δα και πολύ δύσκολο να διαβάσεις κατοπτρική γραφή - με καθρέφτη είναι πανεύκολο, αλλά και χωρίς αυτόν διαβάζεται αν και πιο δύσκολα. Αλλού διάβασα ότι έγραφε και με τα δύο χέρια ταυτόχρονα, με διαφορετική κατεύθυνση με το καθένα, κι έτσι έγραφε πιο γρήγορα. Αλλά δεν έχει νόημα κάτι τέτοιο. Τρέχα γύρευε, δηλαδή. Πάντως δεν έγραφε ΜΟΝΟ ανάποδα, έγραφε και κανονικά. Πάντως όταν γράφεις με μελάνι και με το αριστερό χέρι, βολεύει καλύτερα από δεξιά προς αριστερά γιατί μουτζουρώνει λιγότερο. Για το αν είναι ευκολότερο για αριστερόχειρες να γράφουν ανάποδα, που επίσης έχω διαβάσει, δεν ξέρω, μια που με το αριστερό μου είναι πολύ δύσκολο να γράψω.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση