Θέμα: Bookcrossing
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 20-03-07, 17:26   #6 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Αν το έχει κάποιο μέλος, συνήθως ενημερώνει. Αν το βιβλίο απελευθερώθηκε "έξω", μετά από μήνα θεωρείτε χαμένο. Έτσι κι αλλιώς, γνωρίζεις ότι το βιβλίο που θα απελευθερώσεις δεν πρόκειται (εκτός από τυχαίες περιπτώσεις) να ξαναγυρίσει σε σένα.

Υπάρχουν όμως και τα Bookring, όπου ένα βιβλίο ταξιδεύει ανάμεσα σε μέλη που δηλώσανε συμμετοχή για το συγκεκριμένο τίτλο και επιστρέφει στο τέλος στον ιδιοκτήτη του. Εγώ ξεκίνησα ένα bookring για το πρώτο μου βιβλίο 'Το Μπαράκι του Τσάρλι". Αυτή την στιγμή ταξιδεύει Καναδά, ενώ στις συμμετοχές είναι και ο Freeman. Οι συμμετέχοντες θα υπογράψουν/γράψουν/ζωγραφίσουν στο βιβλίο μου, οπότε όταν γυρίσει θα έχω ένα βιβλίο με αφιερώσεις από τους αναγνώστες μου. Σαν λεύκωμα.

Επίσης υπάρχουν τα trade ή ... δεν θυμάμαι πως λέγονται, που τα βιβλία τα δίνετε σε συγκεκριμένα άτομα και επιστρέφονται. Αυτά για κείνους που δεν θέλουν να αποχωριστούν ένα βιβλίο, αλλά μόνο να το μοιραστούν με τα άλλα παιδιά.

Εμείς (με την γυναίκα μου) θα απελευθερώσουμε βιβλία που έχουμε διπλά. Είναι ωραίο να δεις ξαφνικά ένα post από κάποιον -μέλος ή όχι- που βρήκε το βιβλίο, έγραψε κάτι γι' αυτό και στην συνέχεια το απελευθέρωσε.

Ελπίζω να σε κάλυψα
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση