Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 30-03-11, 20:05   #41 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Η ΕΡΤ (και υποψιάζομαι όλα τα κανάλια και τα sites) έχουν γίνει φωλιά αγραμμάτων. Πηγαίνοντας να δω τα σημερινά μαργαριτάρια σκόνταψα πάνω σ' αυτό που είχαν γράψει από κάτω, για το θάνατο της Λιζ Ταίηλορ: "ενώ οι θρυλικές της ερμηνείες δεν πέρασαν απαρατήρητες όπως και η ταραχώδη ζωή της."

Πάμε τώρα στα σημερινά...

1533 ο Thomas Gramner γίνεται ο πρώτος Αρχιεπίσκοπος του Καντέρμπουρι

Πού το βρήκε ότι ο Thomas Cranmer (και όχι Granmer) ήταν ο πρώτος αρχιεπίσκοπος του Κ.? Επί της αρχιεπισκοπείας του τα έσπασε ο Ερρίκος ο Η με τη Ρώμη, αλλά και πριν αλλαξοπιστήσει τους Εγγλέζους ο βασιλιάς τους το Canterbury είχε αρχιεπίσκοπο. Και καλά όλα τ' άλλα, το όνομα "Τόμας Μπέκετ" δεν του λέει τίποτε? Ο Thomas à Becket ήταν Αρχι του Κ.

1746 γεννιέται ο Ισπανός ζωγράφος Φρανσίσκο Χοσέ ντε Γκόγια ι Λουθιέντες, ο διάσημος Γκιόγια.
Γκιόγια?

1811 γεννιέται ο Γερμανός χημικός Robert Wilhelm Bunsen, που τελειοποίησε τον βραστήρα γκαζιού
Ωχ το μάτι μου! Γενικά ο συντάκτης μας έχει απύθμενη άγνοια σε ο,τιδήποτε σχετίζεται με επιστήμη, αλλά όταν γράφει χημικές κοτσάνες με πιάνει υστερία. Ο Bunsen δεν "τελειοποίησε" κανέναν βραστήρα γκαζιού... βελτίωσε τους λύχνους που χρησιμοποιούσαν ως τότε στα χημικά εργαστήρια, σχεδιάζοντας το μαραφέτι που έγινε γνωστό από το όνομά του ως Λύχνος Μπούνσεν. Δεν υπάρχει εργαστήριο χημείας, βιολογίας κλπ. όσο μικρό και να είναι, που να μην έχει κάμποσα τέτοια σε ποικιλία μεγεθών.



1822 η Φλόριντα γίνεται Πολιτεία των ΗΠΑ.

Όχι, έγινε territory. Πολιτεία έγινε το 1845.

1842 πεθαίνει η σημαντική Γαλλίδα ζωγράφος Elisabeth Vigge Lebrun
Το όνομά της ήταν Louise Élisabeth Vigée Le Brun. Ειδικά εκείνο το "Vigge" βγάζει μάτι, διότι και ελληνικά να την ήξερε, Βιζέ Λεμπρέν, με κανένα τρόπο δεν μπορεί το Vigge να διαβαστεί Βιζέ

1853 γεννιέται ο διάσημος Ολλανδός ζωγράφος Βίνσεντ βαν Γκογκ.
Διάσημος? Ούτε ο θυρωρός του δεν τον ήξερε. Άλλο τι γίνεται τώρα.

1856 υπογράφεται η Συνθήκη των Παρισίων, που τερματίζει τον Πόλεμο της Κριμαίας μεταξύ Ρώσων και Άγγλων.
Από τη μια μεριά στον πόλεμο της Κριμαίας ήταν όντως οι Ρώσσοι, αλλά από την άλλη ήταν μια συμμαχία που περιλάμβανε ολόκληρη τη Βρεττανική αυτοκρατορία (που ήταν πολύ μεγαλύτερη από το νησάκι που έχει απομείνει τώρα και που παριστάνει τη μεγάλη δύναμη, τρομάρα τους), τη Γαλλική αυτοκρατορία, την Οθωμανική αυτοκρατορία και το Βασίλειο της Σαρδηνίας. Κάπου εκεί πήγε να χωθεί και η Ελλάδα (με τη μεριά της Ρωσσίας φυσικά) και έφαγε τα μούτρα της, διότι όταν τσακώνονται ελέφαντες την πληρώνουν τα ποντίκια.

1863 ο πρίγκιπας Γεώργιος Σλίσγουϊκ - Χόλσταϊν - Σόντεμπουργκ - Γλίξμπουργκ της Δανίας ορίζεται νέος βασιλιάς της Ελλάδας με το όνομα Γεώργιος Α.
Βλακείες. Το κωλόπαιδο που μας φορτώσανε για βασιλιά είχε ένα σωρό ονόματα (όπως όλοι οι βασιλιάδες και οι εγκληματίες), και το Γεώργιος ήταν ένα από αυτά, αλλά το πιο ασήμαντο, άλλο αν διάλεξε να το κρατήσει τελικά, ίσως διότι τα άλλα του δεν ήταν και τόσο "ελληνικά". Λεγόταν Χριστιανός Γουλιέλμος Φερδινάνδος Αδόλφος Γεώργιος, και χρησιμοποιούσε για καθημερινή χρήση το Γουλιέλμος. Το υπόλοιπο τραίνο που γράφει δεν ήταν όνομα, ήταν ο τίτλος της δυναστείας, οπότε "ΤΟΥ Σλέσβιγκ-Χόλσταϊν-Σόντεμπουργκ-Γκλύξμπουργκ" (Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg) (εκτός των άλλων ο ηλίθιος δεν ξέρει πότε χρησιμοποιούμε υφέν και πότε παύλα και αφήνει κενά ενώ κανονικά τα ονόματα γράφονται χωρίς κενό και το υφέν τα ενώνει, δεν τα χωρίζει. Ορθογραφία από της μυλωνούς τον κώλο περιμένω...)

Σ' αυτό έχει δίκιο ο Κοκός: Το Γκλύξμπουργκ δεν είναι το όνομά του, οι βασιλιάδες κι οι πουτάνες δεν έχουν επίθετα. Είναι όνομα περιοχής που κάποτε διαφέντευαν οι πρόγονοί του. Όπως και το Σλεσβιγκ και τα άλλα.

Τέλος έγινε βασιλιάς με το όνομα "Γεώργιος". Το νούμερο των βασιλιάδων πρώτον εμφανίζεται μόνο όταν υπάρξει και δεύτερος με αυτό το όνομα και δεύτερον δεν είναι κομμάτι του ονόματός τους. Όταν ήταν στις τρυφεράδες τους με την Όλγα (μπρρρρ με πιάνει φρίκη και μόνο να το σκέφτομαι, μπροστα στην Όλγα μέχρι και η Βικτωρία ήταν καλλονή) δεν του έλεγε "Γεώργιε πρώτε μου κάνε μου τέτοια".

1879 γεννιέται ο δις Παγκόσμιος Πρωταθλητής παγοδρομιών Ολλανδός Κοέν ντε Κόνινγκ.
Ο Πλάτων είναι πιο αρμόδιος από μένα για προφορά Ολλανδικών, αλλά ακόμη και εγώ που έχω περάσει από Ολλανδία λίγες μόνος μέρες (αλλά έχουμε αντιπρόεδρο στην Κωλοεταιρεία με αυτό το όνομα) ξέρω ότι το oe προφέρεται ΟΥ στα Ολλανδέζικα, και ο τύπος ήταν Κουν

1880 γεννιέται ο Ιρλανδός δραματουργός Σον Ο'Κέσεϊ.
Ο Sean O'Casey προφέρεται Κέιζι όχι Κέσεϊ. Έχουν παιχτεί πάμπολλες φορές έργα του στην Ελλάδα.

1894 πεθαίνει ο διάσημος Ρώσος αεροναυπηγός Σεργκέι Ιλούζιν

Καλά, δεν σκέφτηκε ότι όταν η πρώτη πτήση με αεροπλάνο έγινε το 1903(έστω "στις αρχές του 20ου αιώνα, αν δεν ξέρει το ακριβές έτος) είναι λίγο δύσκολο κάποιος που πέθανε το 1894 να ήταν αεροναυπηγός και μάλιστα διάσημος? Ο Σεργκέι Ιλιούσιν γεννληθηκε το 1894, δεν πέθανε

1903 στη Δομινικανή Δημοκρατία, οι προσκληθείσες εξεγέρσεις φέρνουν τα αμερικανικά στρατεύματα στον Άγιο Δομίνικο για να προστατεύσουν τα συμφέροντα των ΗΠΑ.
Οι προσκληθείσες εξεγέρσεις? Δεν ήξερα ότι στις εξεγέρσεις στέλνεις πρόσκληση "Παρακαλείσθε όπως ευαρεστούμεναι προσέλθετε εις την Δημοκρατίαν μας, RSVP"
Αναρωτιέμαι τι σκατά (κακο)μετάφρασε έτσι.

1959 στην Ελλάδα ιδρύεται βιομηχανία σιδήρου, σόδας και κυτταρίνης.

Καλά, τι είναι τα εργοστάσια και χτίζονται σε μια μέρα? (Και δεν ξέρω τι ακριβώς εννοεί με "βιομηχανία κυτταρίνης" - το χαρτί είναι κυτταρίνη, το βαμβάκι το ίδιο, σίγουρα υπήρχαν βαμβακουργίες και πριν το 1959 - ούτε γιατί το να φτιάξεις μια βιομηχανία που να βγάζει σόδα είναι αξιοσημείωτο. Ποιος ξέρει τί έγινε εκείνη την ημέρα).

1964 παρουσιάζεται για πρώτη φορά στην αμερικανική τηλεόραση το τηλεπαιχνίδι γνώσεων "Ο Τροχός της Τύχης"

Γνώσεων? Σιγά!

1966
η ΑΕΚ χάνει στο Παλαλίντο του Μιλάνου από την Σλάβια Πράγας με 103-73 στον ημιτελικό της τελικής φάσης του Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Ο Γιώργος Μόσχος, που πάσχει ήδη από καρκίνο δεν αντέχει να παίξει στον μικρό τελικό και επιστρέφει στην Αθήνα. Λίγους μήνες μετά, ο μεγάλος play-maker πεθαίνει χωρίς να προλάβει τον θρίαμβο της ΑΕΚ στο Καλλιμάρμαρο το 1968. Προς τιμήν του το κλειστό της ΑΕΚ θα πάρει το όνομά του.

Τόσα γράφει, αλλά σε ποιο σπορ δεν μας το λέει, πρέπει να το ξέρουμε.

1980 δολοφονείται ο υπερασπιστής των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και αρχιεπίσκοπος του Ελ Σαλβαδόρ, Όσκαρ Ρομένο.

Ο Όσκαρ ΡΟΜΕΡΟ και όχι Ρομένο δολοφονήθηκε στις 24 Μαρτίου. Το ξανάγραψε.

1981 ο πρόεδρος των ΗΠΑ Ρόναλντ Ρέιγκαν πυροβολείται και τραυματίζεται ελαφρά στο στήθος έξω από το ξενοδοχείο Washington, D.C. από τον John Hinckley,Jr.
Το Washington, D.C. είναι η πρωτεύουσα των ΗΠΑ, δεν είναι ξενοδοχείο, ούτε αυτό δεν έχει ακούσει ποτέ του? Η απόπειρα έγινε έξω από ένα ξενοδοχείο της Ουάσινγκτων. Και δεν τραυματίστηκε "ελαφρά" αλλά σοβαρά. Απλώς κακό σκυλι ψόφο δεν έχει, τον μεταφέρανε και αμέσως σε κοντινό νοσοκομείο, και τη σκαπούλαρε.

1990 ο Jack Nicklaus κάνει το ντεμπούτο του στο "Seniors" golf tournament

Το ντεμπούτο με τους γέρους? Σιγά την είδηση. Το κανονικό του ντεμπούτο το είχε κάνει δεκαετίες νωρίτερα.

1992 πεθαίνει ο καθηγητή Μανόλης Ανδρόνικος, που έγινε παγκόσμια γνωστός όταν ανακάλυψε τον τάφο του βασιλιά των Μακεδόνων Φίλιππου Β στη Βεργίνα.
Ανακάλυψε έναν βασιλικό τάφο που απέδωσε στο Φίλιππο Β, και έγινε πολύ γνωστός στην Ελλάδα (και στο συνάφι του) αλλά όχι και "παγκόσμια γνωστός". Παγκόσμια γνωστός ήταν ο Αινστάιν, ο Έλβις Πρίσλευ, η Λάιδη Γκάγκα... (πληροφοριακά, όπως μου έχει πει και μια φίλη μου αρχαιολόγος που μου έστειλε και σχετικό άρθρο, η επικρατούσα άποψη είναι ότι ο τάφος ανήκει στο Φίλιππο Αρριδαίο, ετεροθαλές αδερφάκι του Μεγαλέκου, όχι στον μπαμπά Φίλιππο. Φυσικά υποθέτω στην Ελλάδα αν κανείς τολμήσει να πει δημόσια κάτι τέτοιο θα τον λυντσάρουν)

2002 πεθαίνει η βασιλομήτορα της Βρετανίας Ελίζαμπεθ.

Αμάν! Τι είναι αυτό το βάρβαρο "βασιλομήτορα"? Η λέξη είναι "βασιλομήτωρ". Αν του μοιάζει πολύ καθαρευουσιάνικη, ας την έλεγε "βασίλισσα μητέρα" που είναι και σωστότερο αφού στα αγγλικά ήταν "Queen Mother". Φαντάζομαι στη γενική θα κάνει "της βασιλομήτορας"?! Παναγιά μου!
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση